Keskusta tyytyy pöydältä tipuviin muruihin.

Kuntapuolue joka pystynyt nykyisin heikosti puolustamaan kansalaisia.Ideat ja tarmo hukassa.
3116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Keskusta mainittu keskustan palstalla.

Äänestä

Kepulit saa jatkossakin vain murusia tämmöisten sabotaasiensa vuoksi.


Tässä on todella ikävä juttu keputolliskojen "urotöistä". Miksi kepulla on niin paljon typeriä ja arvostelukyvyttömiä ihmisiä, ja etenkin naisia, kansanedustaja?

MIKSI kepu halusi kieltää miinat? Oliko perinteinen yya- henki niin voimissaan ja vaati menneen muksisesti neuvostolautasen nuolua vai miksi?

Kaikki PeruSSuomalaiset kansanedustajat äänesti miinojen poistoa VASTAAN.

He ovat olleet AINA Isänmaan asialla, kuten me heidän äänestäjänsäkin.

Tuolta sen voit tarkistaa:

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jussiniinisto/89539-eduskunta-kielsi-jalkavakimiinat/

Hox, hox!

Huvittavinta nykyhetkessä on kuinka miinakiellon puolesta äänestivät nykyinen presidentti Stub ja pääministeri Orpo. Silloinen pääministeri Jyrki Katainen halusi miinat pois. Silloinen puolustusministeri, Stefan Wallin ja sittemmin puolustusministerinäkin toiminut Kaikkonen, olivat varmaankin eduskunnan kuppilassa... Vanhasen Matti oli onnekseen "polvea parantelemassa" ja poissa päivänpolitiikasta. Pääministerikautensa jälkeen Vanhanen toimi Perheyritysten liiton toimitusjohtajana 2010–2014.

Eduskunta kielsi jalkaväkimiinat, mutta kiellosta äänestäneiden nimiä ei saa täällä mainita, vaikka kyse on julkisesta tiedosta!

Jussi Niinistö 25.11.2011 päivitetty 12.4.2021

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jussiniinisto/89539-eduskunta-kielsi-jalkavakimiinat/

Niinistön listalla on mainittu 35 kepulia, joista peräti 17 äänesti miinojen poiston puolesta. Kun katsoo näiden onnettomien tunarien nimiä, niin entinen puolustusministeri Seppo Kääriäinen kyllä hämmästyttää. Samoin entinen pääministeri Mari Kiviniemi ja toinen pääministerinä sittemmin ollut kusitolppa Sipilä. Muut lienevät luonnostaan yya-hengen punaamia luopioita!

11 äänesti EI

17 äänesti JAA

7 oli poissa

Äänestä
  • Maamiinat on korvattu muilla toimivilla aseilla, olet jäänyt menneisyyteen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuntapuolue joka pystynyt nykyisin heikosti puolustamaan kansalaisia.Ideat ja tarmo hukassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu