Veroparatiisi-merirosvoaluksen rikostutkinta turvattava

Anonyymi-ap

Suomen viranomaisten velvollisuus, on rikostutkia vakavan turvallisuusuhan Suomen kansalle ja valtiolle, yhteiskunnalle, luonnolle ja ilmastolle aiheuttaneen, tietoliikenne kaapelin katkaisseen Arabi-Emiraattien lipun alla, seilanneen veroparatiisialuksen toiminta kaikkineen, täysin, kokonaan, kaikki uhat tarkasti merkiten ja huomioon ottaen, Suomen ja kansainvälisten lakien mukaan, perusteellisesti täysin ja kokonaan.

https://www.aljazeera.com/opinions/2024/9/16/nato-obligations-cannot-override-international-law

https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/nov/04/finland-progressive-rightwing-government

https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/dec/01/the-rich-will-pay-up-when-prodded-so-lets-make-tax-collecting-great-again

Minkään valtion pääministerillä, saati äärifasistihallituksen, ei ole sellaisia valtuuksia, joilla estää aitojen, perusteellisten rikostutkintojen ja muiden kaapeleita rikkoneen veroparatiisialuksen rikkeiden, kuten yhteiskunta-luonto-ilmastovastuuttomuuksien / rikosten rikostutkintoja.

https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17861806/cayman-saarille-vuodettuja-valtavia-varallisuuksia-perittava-takaisin-valtiolle

https://crd.org/

Lastia ei saa siirrellä, toiselle veroparatiisialukselle ja väittää, että ongelma olisi sillä ratkaistu - ei ole. Pääministerin erottaminen ratkaisisi jo monta, tuohonkin vakavaan, laajaan turvallisuusuhkaan liittyvää ongelmaa.

https://www.lemonde.fr/en/international/article/2024/11/29/ireland-is-rich-why-do-the-irish-feel-like-living-in-a-half-developed-country_6734526_4.html

Pääministerinä ei voi jatkaa, laajoja turvallisuusuhkia vähättelevä, äärifasistinen isoimpien talous-pörssirikollisuuden ja veroparatiisi-rikollisuuden suojelija ja sellaista toimintaa viranomaisilta vaativa henkilö. Orpo on aika erottaa.

5

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Söikö KorruptioOrpo äärioikeiston soihtukokouksessa Lapissa, Norjasta superrikkaiden verovälttelijöiden tuomaa valaanlihaa ?

    • Anonyymi

      Kaikki alukset mitkä tulee tanskaan salmen läpi, sotilassaattueeseen ja alukselle aseistetut vartijat ajan kysymys vaan milloin nää läpiruostuneet alukset hajoavat ja aiheuttavat ympäristö katasrofin itämerelle, siinä olisi todella vasemmisto viherpiiperöille kerrankin tekisi töitä kun menisi sen puolesta makaamaan mannerheimin tielle ja arhinmäki voisi ensimmäisenä maalaamaan eduskuntatalon pylväitä, siinä vaiheessa kun helsingin edusta on täynnä raakaöljyä on myöhäistä.

    • Anonyymi

      Yksipuoluejärjestelmä eduskunnassa, älä äärioikeiston yksipuoluejärjestelmän maksettu trolli, koeta hämätä, et ole onnistunut siinä ennenkään, etkä tule koskaan onnistumaan.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18762004/soiko-aarifasistihallituksen-pm-orpo-valaanlihaa-lapin-soihtukokouksessa-

      Lapin veroparatiisimatkailu on myös iso turvallisuusuhka, ei vain ilmastolle ja luonnolle raskas.

      https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3952
    2. 51
      3258
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2999
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2923
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2276
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe