Herätys kansanedustajat! Lunastuspykälä on saatava pois ,asuntoa ostaessa.

Anonyymi-ap

Hannan perhe joutui nyt Joulun alla kokemaan jotain sellaista mitä ei luulisi Suomessa voivan tapahtua.
He olivat kauan etsineet ,heille sopivaa asuntoa, pienen lapsensa kanssa.
Löysivät sellaisen ja kun olivat kaupat tehneet ja muuttaneet .Niin voitteko kuvitella ! Joku taloyhtiössä käytti lunastuspykälää ja osti itselleen heidän asuntonsa!
Aivan järkyttävä tyyppi !
Hannan perhe oli saanut myytyä edellisen asuntonsa ja he olivat asunnottomia.
Heille tuli paljon kuluja muutoista ja erilaisista maksuista.
Kansanedustajien on syytä puuttua asiaan ettei tällainen koskaan toistu enää.
Tällainen on niin järjetöntä etten ymmärrä yhtään kuinka tämä sallitaan.
Ensimmäinen kysymys asuntoa ostaessa täytyy olla ,ONKO taloyhtiössä lunastus pykälä voimassa.
Monissa myynti ilmoituksissa jo lukee ettei asukkailla ole lunastus mahdollisuutta asuntoon.

5

306

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      turhaa valitusta

    • Anonyymi

      Aivan sairas pykälä. Ekan kerran kuulin tuollaisesta. Miten voi olla mahdollista ja onko vain Hgin "laki"? Joku rantaruottalaisten keksintö varastaa itselle lisää??

    • Anonyymi

      Voiko olla totta? Onko kyseessä huono laki vai onneton lain tulkinta käytännössä? Mitä virkaa on kauppakirjalla, jos joku voi sen allekirjoittamisen jälkeen astua esiin ja kumota sen sillä, että haluaa itse ostaa samaisen puljun? Sen ymmärrän, että jos ostajia ei löydy, talossa jo asuja voi ostaa toisen asunnon sijoitusasunnoksi tai sukulaiselleen tai jälleenmyyntiin. Mutta jos ulkopuolinen on jo ostanut asunnon ja allekirjoitukset on sopimukseen löaitettu, ei silloin pitäisi enää voida sabotoida kauppoja ja tulla luihusti väliin. Kuulostaa lain tarkoituksen vääntämiseltä.

      • Anonyymi

        Jokaisen asunto-osakeyhtiön säännöissä lukee onko lunastuspykälää vai ei. Jos tätä ei ymmärrä selvittää, niin ihan oma vika.
        Onko lunastuspykälä sitten hyvä vai huono on ihan eri asia. Lunastuspykälä on vanhaa perua ja ollut hyvin pitkään olemassa. Asunto-osakeyhtiöiden lunastuspykälä (tai lunastusoikeus) perustuu osakeyhtiölakiin ja se on erityisesti tullut tunnetuksi asunto-osakeyhtiöissä. Lunastuspykälän tarkoituksena on suojata yhtiön muiden osakkaiden etuja, jos osakevaihdossa uusi osakas voisi aiheuttaa epäsuhtaa yhtiön muille asukkaille, esimerkiksi muuttamalla taloyhtiön sosiaalista rakennetta tai aiheuttamalla mahdollisia häiriöitä.

        Lunastuspykälä mahdollistaa sen, että taloyhtiön muilla osakkailla on oikeus lunastaa myytävänä oleva osake ennen kuin se siirtyy ulkopuoliselle ostajalle. Tämä on tyypillistä erityisesti niissä tapauksissa, joissa osakkeen myynnissä on riski, että yhtiöön tulee osakas, joka ei sovi taloyhtiön yhteisön henkeen tai sen asukkaiden etuihin.

        Lunastuspykälän perusta on oikeudellisessa ja taloudellisessa ajattelussa, joka on kehittynyt osakeyhtiöiden sääntelyn ja käytäntöjen myötä. Kun osakeyhtiömallia alettiin soveltaa asuinrakennuksissa, huomattiin, että osakehuoneiston myynti ilman ennakkosuojaa voi aiheuttaa epätasapainoa yhtiössä. Lunastuspykälä on tullut osaksi asunto-osakeyhtiöiden sääntöjä, koska se tarjoaa mekanismin, jolla yhtiö voi säilyttää hallinnan siitä, keitä sen osakkaat ovat.

        Lunastuspykälä ei ole pakollinen, mutta se on hyvin yleinen käytäntö Suomessa. Pykälän yksityiskohdat voivat vaihdella yhtiökohtaisesti, mutta yleensä siinä säädetään siitä, kuinka osakkeen myyntiä ilmoitetaan muille osakkaille ja kuinka pitkään heillä on aikaa päättää, haluavatko he lunastaa osakkeen.

        Lunastusoikeus on siis peruja oikeudenmukaisesta ja tasapainoisesta osakkeenomistuksen hallinnasta, joka on tärkeää osakeyhtiömuotoisessa asumisessa, missä yhteiset tilat ja asukkien yhteiselo ovat keskeisessä roolissa.


    • Anonyymi

      Ei ole enään kansanedustajia vaan ainoastaan puolueen edustajia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe