Kadut vaativat huoltoa. Missä on päätökset?
Pattimaisten polanne nyppylöiden poisto on todella helppoa. Vaaditaan ainoastaan päätös ajaa kadut siistiin kuntoon. Ja syynä ei ole säästöt! Eli ei selityksiä!
Alusterä käyttöön myös Outokummussa
9
576
Vastaukset 9
- Anonyymi
Ketä kiinnostaa raapia katuja tai teitä patteja pois, terät vaan kuluvat ja särkyvät .
Muutenkin varsinkin sivukadut ovat kesäisinkin kuin kynnöspeltoa, kukaan ei tee niille mitään vaikka rahaa on..
Ostetaan vahvarakenteisia maastureita näin pääsemme huonokuntoisten taipaleiden päähän kesät talvet, ei valiteta turhasta..- Anonyymi
Kuitenkin toisilla kunnilla hommat onnistuu. Ja miksihän?
- Anonyymi
Terän kun laskee alas, niin polttoaineen kulutus tuplaantuu, siitä tämä epätasaisuus johtuu.
- Anonyymi
mut exää ymmärrä et se maxaa ?
- Anonyymi
Helppoa ja toimii
- Anonyymi
Meillä kadut hyvässä kunnossa ainut huono tuo ympyrä Tokmanni uimahalli... Kuulinkin että elyn kakkosluokan tie.
Poltsun ja Liperin taajamissa kävin... Ei ollut kehumista. Tosin huonolta linko näytti millä yritti aurata. Säästöt näkyy liperissä mutta taataan vaan yrityslainoja silläkin takausmaksulla ois saana kymmenen vuoden auraukset. Poltsulla hyvä olla sukset.- Anonyymi
Elä jauha paskoo iso henkilö..
Polvijärven tiet ovat aina olleet hyvässä kunnossa, lanataan ajallaan aurataan ja alusterät / karhentajat ahkerassa käytössä. Outokummun kalustoa ei raaskita käyttää kuin pinnallisesti. kadut kesällä kuoppaiset ja huonokuntoiset niin kunnon jälkeä niihin ei saa ampumallakaan... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elä jauha paskoo iso henkilö..
Polvijärven tiet ovat aina olleet hyvässä kunnossa, lanataan ajallaan aurataan ja alusterät / karhentajat ahkerassa käytössä. Outokummun kalustoa ei raaskita käyttää kuin pinnallisesti. kadut kesällä kuoppaiset ja huonokuntoiset niin kunnon jälkeä niihin ei saa ampumallakaan...Todenpuhuja löytyikin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elä jauha paskoo iso henkilö..
Polvijärven tiet ovat aina olleet hyvässä kunnossa, lanataan ajallaan aurataan ja alusterät / karhentajat ahkerassa käytössä. Outokummun kalustoa ei raaskita käyttää kuin pinnallisesti. kadut kesällä kuoppaiset ja huonokuntoiset niin kunnon jälkeä niihin ei saa ampumallakaan...Asunut Polvijärvellä vuodeta 2004 lähtien, teiden hoito mallikelpoista ja hyvää kesät talvet. Tunnen useita urakoitsijoita, itsekin pienimuotoisesti urakoinut ja näin tiedän mistä puhun.
Auraukset ajoissa ja AINA karhennus pitää kiharat kurissa...
Kesällä suoritetaan lanaus riittävän usein, kuoppia ei synny. Lanaus sateen jälkeen, tarvittaessa viikoittain.
Tien oikeasta muodosta pidetään huolta joka lanauksella, keskeltä korkeampi malli ei kerää herkästi vesikuoppia tielle. Lanaus riittävän syvälle aina tarvittaessa, syntyneet kuopat kuolevat ennen suurenemista.
Olen liikkunut Outokummun hiekkateillä jotka yleensä kuoppaisia jo lanauksen jäljiltäkin, syvät kuopan alut syntyvät muutaman auton yliajon seurauksena kuivalle tielle.
Outokummussa ei ilmeisesti osata / haluta pitää teitä kunnossa, eikö ole kunnollisia välineitä tai kuskit eivät välitä muusta kuin hillopurosta tililleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791406
- 851283
- 1041028
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7596Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520