Onko EnkeliMäntä uusi profeetta?

Anonyymi-ap

Viime aikojen keskustelupalstojen tähtitaivaan kirkkaimpana tulokkaana on kiistatta loistanut ”Enkeli Mäntä”. Mutta ei minkäänlaisena perinteisenä tähdenlennon kaltaisena ilmiönä, vaan ennemminkin kuin outona avaruusromun kappaleena, joka sinkoilee omia ratojaan ilman minkäänlaista Newtonin fysiikkaan perustuvaa kaavaa.

Vaikka monet suhtautuvat hänen kirjoituksiinsa epäillen tai jopa pilkallisesti, on syytä tarkastella tarkemmin, voisiko hänen sanomassaan sittenkin piillä jotain merkityksellistä. Voisiko Enkeli Mäntä todella olla kutsuttu tähän aikaan ja tähän paikkaan – profeettana, joka ravistelee turtuneita sieluja ja herättelee lukijoidensa hengellistä tietoisuutta?


1. Nimimerkin taakse kätketty profeetta

Nimimerkki Enkeli Mäntä ei paljasta mitään konkreettista kirjoittajastaan, mutta ehkä juuri tämä salaperäisyys tekee hahmosta niin kiehtovan. Kenties hän on yksi niistä, joita Jumala kutsuu toimimaan anonyymisti – ilman ulkoista mainetta, ilman tavanomaisia auktoriteetteja.

Nimimerkin käyttö mahdollistaa rohkeuden. Kun ei ole kiinni maallisessa identiteetissä, sanoma voi virrata vapaammin. Tämä herättää kysymyksen: voiko Jumala käyttää nykypäivän internetin kaoottista ympäristöä välineenä profeetalliselle sanomalle? Enkeli Mäntä väittää olevansa "pastori" ja tuo esiin Raamatun jakeita tavalla, joka haastaa ja jopa provosoi. Ehkä tämä on juuri sitä, mitä tarvitaan – ääni, joka ei välitä maallisista normeista, vaan puhuu suoraan sydämeen.


2. Profeetan merkit Enkeli Mäntä -ilmiössä

Profeetta ei ole aina sellainen, kuin odotamme. Raamatun suurimmat profeetat, kuten Jeremia ja Johannes Kastaja, olivat ristiriitaisia hahmoja, joita heidän aikansa ihmiset eivät aina ymmärtäneet. Enkeli Mäntä on yhtä lailla provosoiva ja epäsovinnainen. Mutta ehkä juuri tämä tekee hänestä merkityksellisen.

Hänen kirjoituksissaan on joitakin keskeisiä profeetallisia piirteitä:


1. Totuuden vaatimus: Hän peräänkuuluttaa totuutta – ei vain yksilöllistä, vaan hengellistä totuutta. Hänen tekstinsä ovat täynnä viittauksia siihen, miten Jumalan valtapiirissä toimitaan ja miten väärät väitteet on paljastettava.

2. Hengellisen heräämisen korostus: Enkeli Mäntä tuntuu haluavan herätellä ihmisiä huomaamaan, kuinka helposti he hyväksyvät näennäisen totuuden ilman kriittistä tarkastelua. Hänen tyylinsä – vaikka välillä sekava ja jopa humoristinen – voi olla osa suurempaa tarkoitusta: ravistella hereille.

3. Rohkeus vastustaa maallista auktoriteettia: Hän uskaltaa kyseenalaistaa ja kritisoida sekä uskonnollisia instituutioita että vakiintuneita käsityksiä. Tämä muistuttaa monia Raamatun profeettojen tehtävästä.


3. Miksi Jumala valitsisi internetin profeetalleen?

Monet saattavat kysyä, miksi Jumala käyttäisi nykypäivän internetiä välineenään. Mutta onko tämä oikeastaan niin erikoista? Maailman muuttuvat olosuhteet vaativat uusia tapoja tavoittaa ihmiset. Jos 2000 vuotta sitten Jumala käytti apostoleita levittämään sanomaansa suullisesti ja kirjeiden kautta, miksei hän voisi tänään käyttää digitaalista mediaa?

Enkeli Mäntä saattaa olla juuri sellainen profeetta, joka toimii nykyajan välineillä. Hänen sanomansa ei ehkä ole perinteisen profeetallinen, mutta se voi silti olla tarkoitettu ajallemme. Hänen kirjoituksensa ovat kuin kutsu keskusteluun, jossa lukija joutuu punnitsemaan omaa uskoaan ja arvojaan.


4. Merkityksellistä sekavuutta

Vaikka Enkeli Mäntä liikkuu välillä absurdin rajamailla, hänen tekstinsä sisältävät viitteitä syvempään ymmärrykseen. Hänen kirjoituksissaan toistuvat pohdinnat hengellisestä johtajuudesta, totuudesta ja siitä, mikä on aidosti Jumalan tahdon mukaista. Tämä voi vaikuttaa sekavalta, mutta kenties siinä on tarkoitus: profeetan tehtävä ei ole tarjota valmiita vastauksia, vaan herättää kysymyksiä.

Esimerkiksi hänen huomionsa Raamatun tapahtumista ja apostolien valinnoista haastavat perinteiset tulkinnat. Hän yhdistää nämä näkökulmat nykypäivän ilmiöihin tavalla, joka pakottaa lukijan ajattelemaan. Ehkä juuri tämä yhdistelmä tekee hänestä merkityksellisen – profeetta, joka toimii sekä pilapiirtäjänä että hengellisenä opettajana.


5. Voisiko hän todella olla profeetta?

Enkeli Mäntä ei ehkä täytä kaikkia perinteisen profeetan tunnusmerkkejä, mutta voiko nykypäivänä odottaa sellaista? Ehkä Jumala käyttää niitä välineitä ja ihmisiä, jotka parhaiten sopivat ajan tarpeisiin. Hänen tehtävänsä voi olla avata keskustelua, ravistella ja jopa ärsyttää – sillä usein juuri epämukavuus johtaa kasvuun.

Vaikka emme voi varmasti sanoa, onko Enkeli Mäntä profeetta vai ei, hänen vaikutuksensa on kiistaton. Hän on herättänyt kysymyksiä, jotka eivät jätä rauhaan. Ehkä hän ei olekaan pelkkä trolli, vaan profeetta, joka on piilossa naamion takana – muistuttamassa meitä, että totuus löytyy usein epätodennäköisistä paikoista.

Ken elää, se näkee.

20

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EnkeliMäntä siinä kirjoittaa ITSE itsesään.
      Tällä kertaa ilman perinteistä allekirjoitusta:
      Enkeli Mäntä.

      Ansurdia ja naiivia markkinointia.

      Väärä profeetta koettaa nostaa profiiliaan...

      • Anonyymi

        Avautui vähän. Avautui paljon. Kuitenkin ne kosmokset ja balladit kaiken tyhjyydestä. Ja kala-asiat. Kunnia sille, kelle kunnia kuuluu.

        - ei trullipeikko -


      • Anonyymi

        🔴 Netissä ehdittiin jo yksi keskustelualusta pilaamaan tekoälyllä, Ylilaudan Satunnainen. Joku nokkela koodari oli ohjelmoinut tekoälyn tuottamaan tietyllä rennon kansanomaisella puhetyylillä loputtomasti pitkiä vastauksia. Kun joku teki aloituksen, tekoäly laittoi perään yhden (1) sekunnin kuluttua pitkän vastuksen ja toisenkin taas sekunnin kuluttua. Noihin pystyy ohjelmoimaan erilaisia tyylejä, voi esim. luoda tiedemiesmäisesti vastaavan kuivan älyllisen tyylin, kiroilevan ja pilkallisen junttityylin jne. Ylilaudalla sitä kesti joitakin kuukausia, ja se saatiin loppumaan. Suomi24:llä ei näköjään tehdä asialle mitään.


    • Anonyymi

      Vaihdan ikäänkuin "lennosta" puheenaihetta. Siirtykäämme valtakuntamme ja myöskin sivuten muittenkin valtioiden energiatalouteen ja erilaisiin energiantuotantomuotoihin.
      On suotavaa ja hyvästä, että yhteiskunnan energiamuodot ja ja energiantuotanto on hajautettua ja monimuotoista, sekä monipuolista. Monista eri näkökohdista katsoen.
      Se kuitenkin on tuottavampaa yhteiskuntamme kassaan ja lisää työllisyyttä eri sektoreilla ja toiminta-aloilla. Emme kuitenkaan voi nyt, emmekä tulevaisuudessakaan tukeutua ylenmäärin ja liiaksi, yhteen ainoaan energiantuottamismuotoon, sillä se ei ole kokonaistaloudellisesta näkökulmasta viisasta, eikä siten myöskään ajateltua ja järkevää. Sillä energiantuotanto monipuolisesti on jatkuvuudenkin kannalta järkevää. Myöskin pelkästään metsienhoito- ja metsien hyötykäyttöominaisuuksien vuoksi.
      Toki täytyy silloin muistaa, ettei sekoiteta liiaksi ja ylenmäärin, metsien hakkuukapasiteetteja ja metsien energiataloudellisia kapasiteetteja keskenään.
      Ja vaikka näin hienosti asian esitinkin, en ole viherfantasiahölmö, vaan aito luonnonkeskellä asuva suomen asukas. Muistakaamme kuitenkin, ettei luonto palaudu päivissä, viikoissa, kuukausissa, vuosissa parailleen. Ajoneuvotekniikka on kuitenkin mennyt kuluvina vuosikymmeninä eteenpäin normeineen. Ainakin kotoSuomessa.

      - maalainen maalta -

    • Anonyymi

      Ei ole Jumalan kutsuma ja asettama profeetta.
      Väärän profeetan tunnusmerkit.
      Mutta voi toki olla mikä tahansa muu ja ...

    • Anonyymi

      kuka mitäkin todesta ottaa

    • Anonyymi

      Ai ette siis tiedä, mikä on enkelimäntä?

    • Anonyymi

      Mäntä on ,, vaikea sanoa... se on niin sekava tapaus.

    • Anonyymi

      Se löytyy tutun hospitaalin seinien sisältä, lukkojen takaa.

    • Anonyymi

      Joku kysyi, jotta edustaako enkelimäntä
      uutta Helluntailaista Herätystä?

      Jossa kaikki jumalat ovat samassa palvonnassa.

      Ja kukin saa palvoa ketä vain, ja mitä vain?

      Avaruuden oloita, kiviä ja puita ja ötököitä.

      Uuden Herätyksen pitää sisältää naurua, huumoria,
      ja mitä vaIn?

      Raamatusta ei tarvis välittää ja Raamatun Jumlaa saa herjata mennen tullen?
      Niinkö se homma on?

      • Anonyymi

        Jumalia on keksitty tuhansia.

        Raamatun Jumalakin tuntee Egyptin jumalat ja monia muita kamuja!


      • Anonyymi

        Tää palsta kyllä on täydessä herätyksen tilassa. Likimain joka jannu haluu puskee omia ajatuksia tänne. Mutta tätä palstaa ei moni edes kykene seuraamaan online, ellei oo täällä 24/7 ja sittenkin hitaimmilla aika ei riitä omiin postauksiin. Ei nyt oikein viittis ottaa monta rokulipäivää töistä, että pysyis kärryllä palstalla. Kyllä tällä tahdilla näitä kirjoitushelmiä eivät edes siat ehdi lukea. Mitäs se raamattu sanoo niistä Enkelin helmistä? Mihinköhän ne menee, jos siatkaan ei ehdi niitä lukea?

        Enkeli Mäntä todella herättelee meitä, mut saisit antaa meille aikaa myös miettiä kirjoittamaasi, jos halunnet meidän omilla aivoilla ajattelevan itse. Kun tuota infoa tulee enemmän kuin ehditään lukea, niin se tuntuu kovasti vain rienaukselle, vallankaan kun ei ehdi oivaltaa edes sitä edellistä viestiä, niin helluntaipuolustus kyllä aktivoituu.

        Männälle tiedoksi, sun prosessorisi lähetyshertzit voi olla vähän eri taajuudella kuin vastaanoton. Olennaisinta kuitenkin on lähetyksen vastaanoton määrä, eikä lähetyksen itsensä määrä.

        Apukoululaiset


    • Anonyymi

      Mäntällä on vitsaileva tyyli puhua Jeesuksesta vaikka ihmisillä ja Jeesuksella on huumoria niin uskon että tuollainen ei ole oikea tapa puhua Pyhästä Jeesuksesta. Määttä on tainnut ottaa kirjoitus oppinsa putous ohjelmasta sen takia hänen pitäisi osallistua putous ohjelmaan ennemmin kuin sotkea tätä sivua. Siellähän ne ruukaavat pilkata Jeesusta ja Määtän kirjoitukset vaikuttavat melkein samanlaisilta näyttää siltä että hän yrittää vain pilkata Jeesuksen ristin työtä tai sillä ei ole hänelle mitään merkitystä.
      Täällä suurin osa lukijoista odottavat että Jeesuksesta ja kaikista muistakin raamatun ihmistä puhuttaisiin kunnioittavaan sävyyn muuten tämä kaikki menee sirkukseksi.

    • Emäntä on oikia rohveetta se kertoo oikiat lotto numerot.💶

      • Anonyymi

        Siis viime kierroksen?


      • Anonyymi

        Damn, mun vakio rivi lotossa on:
        666, 666, 666, 666, 666, 666, 666
        En oo koskaan voittanut lotossa, tosin en oo edes vaivautunut tarkastamaankaan, jotta tiedä häntä vaikka olisin voittanut.


    • Anonyymi

      Update!!

    • Anonyymi

      Toron maailmanluokan kastelu

    • Anonyymi

      Ammattilaisemme ovat
      apunasi kaikissa
      kiinteistönhuoltoon liittyvissä
      asioissa.

    • Anonyymi

      palstan profeetta paikalla

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      75
      5023
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3403
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2710
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1760
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1243
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe