Maalla asuminen vs. kaupungissa asuminen

Anonyymi-ap

Maalla asumisessa on huonotkin puolensa. Pitkät etäisyydet palveluihin ja nykysuhdanteessa terveyspalveluja supistetaan ja keskitetään suurille paikkakunnille jolloin matkaa niihin maalla asuvalla voi tulla 50-100km ja jos ei ole omaa autoa niin hankalaksi menee.

Maalla asuvalla kaikki maksaa enemmän, kauppoja jos niitä on, pitävät kilpailun puutteessa korkeaa hintatasoa tuotteilleen ja saadaksesi jotain edullisesti sinun täytyy matkata kymmeniä kilometrejä taajamiin/kaupunkeihin.

Mikäli sinulla on auto se helpottaa kauppareissuja mutta ilman autoja onkin hankalaa. Autoiluun tosin sitten liittyy bensiinin suuri kulutus kun maalla asuja joutuu aina kauas ajamaan oli sitten kyseessä kauppaan, töihin tai terveysasemalla.

Maalla asuvan asunnot ovat melkein arvottomia eivätkä ne silti oikein tahdo mennä kaupaksi koska harva haluaa korpeen muuttaa, varsinkaan lapsiperheet. Kaupungissa on kalliimpaa asua mutta siellä on kaikki lähellä mitä ihminen tarvitsee.

Maalla asuvalla kultuurilähteenä on tv. Netti toimii jos toimii ja katvealueita kännyköillekin on paljon, varsinkin pohjoisessa. Kaupungissa kaikki toimii kuin junan vessa. Sinulla on teatterit, ravintolat, kauppakeskukset, autokorjaamot, lentoasemat, juna-asemat, ratikat, leffateatterit, jäähallit, terveysasemat ja aivan kaikki ihan siinä lähellä kun ovesta ulos astut.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalla asumisen huonoin puoli on maalaisliittolaiset pilkkihaalarit.

      • Anonyymi

        Kaupungissa asumisen huonoin puoli on, että ihmiset ei tunne edes naapuriaan ja kaikilla on kiire, harva hymyilee. Kaupungissa on liian paljon yksinäisiä, en tahdo olla yksi heistä. Tahdon olla vapaa heistä ja hengittää havun tuoksua maalla.

        https://www.youtube.com/watch?v=9dT5DlDnTgU


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe