Fossiilisten polttoaineiden hinnat ja päästökaupp

Anonyymi-ap

Hienoja uutisia.
Bensiinin ja dieselin hintaan tulee roimia korotuksia. Parin vuoden sisällä maksamme bensiinistä jopa 2,90 litralta.
Syy tähän on päästökaupassa. Suomi hakkaa nyt metsiänsä kiihtyvään tahtiin tuhoten hiilinielut. Hurraa! Mitä tekee hallitus? Se vahvisti asian kuukausi sitten.

Ennen saimme puuta sen eri muodoissa Venäjältä sellutehtaille, sahoille ja lämpölaitoksille. Sahatavaran tuonti oli merkittävää ja sitä käytettiin kaikkialla Suomessa rakennuskohteisiin.
Nykyisin kaikki puuta hyödyntävät alat kilpailevat hupenevista puuvaroistamme mikä on hieman nostanut hintatasoa. Hintoja ei kotimaassa voida nostaa kilpailukykymme menettämisen pelossa mutta tuontipuusta maksetaan esim. Balteille kolme kertaa kovempaa hintaa mitä metsänomistajille maksetaan Suomessa. Tuontipuu on niin kallista, että siihen turvautuminen johtaa tehtaiden sulkemiseen.

Todellinen isku kohtaa Suomea päästökaupan muodossa. Ennen ostimme puuta Venäjältä eikä se ollut kallista. Itä-Suomen sellutehtaat rakennettiin Venäjältä tuotavan puun varaan ja niitä uhkaa sulkeminen. Venäjältä tuotu puu ei pienentänyt omia puuvarojamme ja nyt niitä kaataessa tuhoamme hiilinielujamme joista olemme saaneet valtavaa etua päästökaupassa.
Venäjä ei sattuneesta syystä ole EUn päästökaupan rasitteiden alla mutta EUN asettamien pakotteiden vuoksi me emme pääse hyötymään siitä. Ylisuorittajina NATOn ja lännen edessä emme edes halua saada ansiotonta kilpailuetua - ennemmin ammumme vaikka omaan polveen.

Koska typerät päättäjämme alkavat tajuamaan millaiseen paskaiseen rakoon ovat saattaneet Suomen?

No, odotellaan polttoaineiden hintojen nousua. Saisivat nostaa puun kantohintojakin, sitten voisin myydä ja tuhota omalta osaltani näitä hiilinieluja.

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy sopeuttaa tuotantoa. Pari tehdasta kiinni itä-Suomessa niin jo helpottaa.
      USA ehdotti jo Suomelle puun tuontia Kanadasta. Kyllä USA auttaa meitä taloudellisesti koska sijaintimme on tärkeä USAn kannalta. Hakemus vetämään ja halusihan Trump ostaa Grönlannin - siis miksi USA ei voisi ostaa Suomea? Meillä ei ole mitään menetettävää kun ei ole itsenäisyyttäkään. Näin USA saisi jalansijaa EUssa ja siinä piilee suuret mahdollisuudet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe