Katolinen ja luterilainen kirkko lähestyvät hiljalleen toisiaan

Anonyymi-ap

Moderni katolinen kirkko on nöyrtynyt ja tullut selkeästi vastaan lähes kaikissa teeseissä, jotka Martin Luther julkaisi pamfletissa noin 500 vuotta sitten ja lähetti yhden jokaiseen kirkkoon.

Siksi kysynkin että pitävätkö enää kysymys naispappeudesta, ehtoollisen mysteeristä, kiirastulesta ja paavin valtuuksissta kirkot erillään toisistaan?

25

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuollainen ole kiinnostavaa. Amerikan homot paljon jännempi juttu miten ovat toimineet punaisen lyhtyjen kadulla joskus aikoinaan.ja se vliitys saavuttamassa jo luterilaisen kirkon. Siinä on elämän maku.

    • Anonyymi

      Iltalehti 11.1.25
      Vatikaani sallii pappikoulutuksen homoille. Näkivätköhän minun silmäni nyt oikein ?

      • Anonyymi

        Eikö se pitänyt olla siten että luterilainen kirkko on uskonpuhdistus kirkko eikä toisinpäin.

        Jos Luther asian tietäisi, niin voisi katua että ikinä on mitään teesejä mennyt kirjoittamaan.


      • Anonyymi

        Silmäsi näkivät aivan oikein.


      • Anonyymi

        Kaikki saa opiskella teologiaa ja löydä raamattukouluja. Lahkoissa vaan enemmän Jehova ja Moosesta kuin Jeesusta joka on se sovitus.


    • Anonyymi

      Mitä olen lukenut niin katolisen kirkon sisällä oli tyytymättömyyttä kirkon rappioon ennen Lutheriakin ja ilman häntäkin. Rappeutuneille renesanssipaaveille naurettiin.

      • Anonyymi

        Luther oli munkki ensin sitten sai uskontoherätyksen minkä takia sekosi . Oli luostarissa ja ruoski itseään. Sitten huomasi ettei se auta. Syntisen ihmisen on kärsittävä. Syntisen osa. Sitten meni opiskelemaan teologiaa ja kääntämään uutta testamenttia latinasta saksaksi. Ja huomasi sieltä apostolien kohdat pelastus yksin armosta. Ja teki siitä pääopin. Et se jo oli tiedossa mutta hän älysi sen vasta. Uutta oli se että kun rahaa kerättiin väärään tyyliin että sillä ikäänkuin voisi pelastua niin sehän on väärin tietysti edes kuvitella sellaista. Tai tuoda mitään muutakaan omia uhreja tai tekoja pelastuksen hinnaksi. Siitä tuli riita noiden rahan kerääminen kanssa. Mutteri oli siinä oikea oppinen. Et voi mitenkään kuoleva ihminen millään pelastaa itseäsi. Kun Ylinen kuolee hänen henkensä missä sielu asuu on pelastivat tai hukkuvat yksin luojan voimasta. Armosta voi pelastua . Armo on pojassa Jeesuksessa annettu. Sitä et voi mitenkään ostaa tai tehdä mitään. Armo armon päälle.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jeesuksessa on kysymys sielun pelastuksesta eikä mistään muusta. Sä voit pyöritellä syntiluetteloita mutta et sä sillä pelastu.


    • Anonyymi

      Ne on selibaatissa elävät homot. Homoja koko kirkko on ollut aina täynnä.

      • Anonyymi

        Nykyisillä menetelmillä se ongelma saadaan pois päiväjärjestyksestä.

        Kunhan vain yhteiskunta on siihen valmis.


      • Anonyymi

        Selibaatissa elää kaikissa uskonnoissa erilaisia henkiä ja ihmisiä myös poppamiehiä kuin guruja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisillä menetelmillä se ongelma saadaan pois päiväjärjestyksestä.

        Kunhan vain yhteiskunta on siihen valmis.

        Jeesuksessa ei ole miestä eikä naista ei kreikkalaista eikä juutalaista vaan kaikki ovat yksi Kristus kristittyjä. Älkää pelleilkö. Ketään ei ole kutsuttu pahan tekoon vaan hyvään.


    • Anonyymi

      Pitemmät penkit.
      Tmi laajasalo&soini

      • Anonyymi

        Ekumenia meni pieleen siinä ettei puoliakaan lahkoista ole edes kastettu eikä vauvoja ollenkaan.


      • Anonyymi

        Papit ovat syntisiä ihmisiä kuin muutkin on. Imaamit ja rabbit kuin pastorit kuin nunnat kuin munkit kuin hindut kuin nbudhat kaikki yhtä syntisiä. Koska kukaan ei ole synnitön. Täällä. Olette eksyttäjiä.


    • Anonyymi

      Kirkolla jälleen pedotapaus, kun tiktokissa nuori tyttö kertoo tik tokkaavan papin kosketelleen häntä. Yäk

      • Anonyymi

        Niillekin vois olla joku hoito.

        Pitäis vain ensin tunnustaa synti, eikä kieltää että ei meilä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niillekin vois olla joku hoito.

        Pitäis vain ensin tunnustaa synti, eikä kieltää että ei meilä.

        Mä pahoin pelkään, että kaikkien tapauksia et pahemmin hoida


      • Anonyymi

        Ensinnäkin Pohjoismaissa katsotaan silmiin ja kosketellaan mikä ei tarkoita sukuelimiä . Myös muut uskonnot voi jopa työpaikalla käyttäytyä hyvin rumasti jopa seksuaalisesti. Homoja on kaikissa uskonnoissa mies makaa miehen kanssa Mooses. Älä peittele omia syntejäsi. Naiset makaa naisten kanssa Mooses Barbara Rebeccaa. Aron panee aamosta. Ja varastaa minkä ehtii. Himoitsee toisten omaa. Joka uskonnossa. Sitä varten Jeesus tuli maan päälle että voi sovittaa nämä synnit. On se erikoisen ihmeellistä ettei tämä sovinto kiinnosta.


      • Anonyymi

        Tunnusta nyt vaan omat syntisi. Niiden kanssa kuolet . Joukko raiskaajan on muista uskonnoista ympärileikattu ja.


    • Anonyymi

      Jos homouden saa hoidettua, niin miksi ei tuollaista.

      • Anonyymi

        Homoutta ei saa hoidettua. Se on uuden testamentin puolellakin niin mutta ketään ei kivitetä sen takia. Koska synti on syntiä myös huomaaminen varastaminen kuin ihmiskauppa.


      • Anonyymi

        Ympärileikattu esiintyy vehkeet paljaana seksimyynti sivuilla netissä.


    • Anonyymi

      Tarastin ja Bidenin suoraselkäisyydessä on jotain samaa kuin Leyenin ja Muskin tapaamisissa varmasti. Eikö vain olekin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      488
      1825
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1557
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1358
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1340
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      925
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      899
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      886
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      751
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      746
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      732
    Aihe