Ja ostaa jatkossa vain enemmän. Se niistä pakotteista. Kuka hullu enää uskoo poliitikkojen naurettavia latteuksia kuinka "Eurooppa ei enää osta venäläistä energiaa"?.
Kauppalehti: Eurooppa ostanut ennätysmäärän venäläistä LNG-kaasua
19
191
Vastaukset
- Anonyymi
Eurooppa on auringonlaskun maanosa.
- Anonyymi
Vuonna 2024 venäläistä lng:tä tuotiin EU-maihin yhteensä 14,8 miljoonaa tonnia, perustuen dataan, jonka Bloomberg oli kerännyt joulukuun 20. päivään mennessä.
Viime vuonna venäläisen lng:tä ostettiin siis jopa kaksi miljoonaa tonnia enemmän kuin vuonna 2023. Vuonna 2022, jolloin Venäjä helmikuussa hyökkäsi Ukrainaan, venäläistä lng:tä tuotiin EU-maihin 13,7 miljoonaa tonnia.- Anonyymi
Venäjän sotatoimia on tuettava - muuten ei ole motiivia Ukrainan lisätuelle tasapainon vuoksi.
- Anonyymi
Vasemmalla kädellä tuomitaan ja oikealla kädellä ollaan kauppakumppaneita.
- Anonyymi
YHdestä putkesta tulee nyt.
Eiköhän joku senkin hanan kiinni väännä.
Mitä sitten Vladimir Molokovana ?- Anonyymi
Joku taho sen posauttaa taivaan tuuliin.
- Anonyymi
Ei Eurooppa, vaan Slovakia ja Itävalta. Itävalta on tunnettu demokratiaa polkeva äärioikeistomaa, Haiderin ja Hitlerin koti. Slovakia puolestaan shlovakkiorjien mutakuoppa. Eipä ihme että ovat ostaNEET venäläistä kaasua, koska heille venäjän brutaali sota ei ole ollut minkäänlainen ongelma.
Mutta eivätpä osta enää. Ja siitä hulluimmat ovatkin jo itkupotkuraivoissaan, vaikka aikaa valmistautua vääjäämättömään on ollut VUOSIA.- Anonyymi
Siis anteeksi.. tarkoitin Unkaria tietenkin, Itävaltahan on demokratian mallivaltio.
Orbánin Unkari , joka nuolee Putinia , on se sairas ja rappeutunut demokratian polkija.
- Anonyymi
Ukraina sulki 180 miljoonan kuution putken ja lngn ostamiseen tulee kiristyviä rajoitteita kunnes loppuu kokonaan. Sammakkoa keitetään.
- Anonyymi
Ei siltä näytä. Eurooppaan virtaa koko ajan suuria määriä venäläistä kaasua ja öljyä. Kuinkahan paljon USA ostaa Venäjältä öljyä jonka myy sitten hölmöille eurooppalaisille?😂
- Anonyymi
Ja Zelenskyi pitää Ukrainan putkin sulkua kaikkien aikojen voittona, totuus onkin ihan toinen :D
"Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kommentoi kaasuliikenteen sulkeutumista toteamalla, kun Putin nousi Venäjän presidentiksi yli 25 vuotta sitten, vuotuinen kaasunvienti Ukrainan kautta Eurooppaan oli yhteensä yli 130 miljardia kuutiometriä. Tänään se on nolla.
Zelenskyin mukaan kaasuliikenteen lakkauttaminen on ”yksi Moskovan suurimmista tappioista”, uutisoi puolestaan CNN."
Ja totuus "voitosta"..
"Venäjä vie isoja määriä myös nesteytettyä maakaasua Eurooppaan ja maailmalle Arktiksen kautta, Aleksanteri-instituutin professori Veli-Pekka Tynkkynen sanoo.
– Kun venäläinen putkikaasu on vähentynyt Euroopan markkinoilla, niin samalla LNG:n ostot Venäjältä ovat lisääntyneet.
Hinnaltaan halvan, venäläisen LNG:n ovat budjettisyistä valinneet muun muassa Espanja, Ranska ja Hollanti. Vuoden 2024 energiaostot Venäjältä ovat jopa kasvaneet.
– Kun se on halvempaa kuin mitä muualta saisi, niin sitä ostetaan, Tynkkynen sanoo." - Anonyymi
LNG ei ole pakotteiden alaista. Eurooppa on säilyttänyt yhden henkireikänsä.
- Anonyymi
Putkikaasua tulee Venäjältä Valkovenäjälle ja Romaniaan, sekä Turkkiin. Turkista on kaasulinja Eurooppaan.
- Anonyymi
Ja Mika Aaltola ja Upin Lassila sössöttävät turhaan.
- Anonyymi
Venäläistä öljyä virtaa koko ajan Eurooppaan. Ihmiset ovat joutuneet suuren kusetuksen uhriksi jos kuvittelevat että Eurooppa ei muka osta venäläistä energiaa.
- Anonyymi
Kellä energiaa, sillä valta.
- Anonyymi
Sotia ei ole juuri voitettu talouspakotteilla, eikä niin näytä käyvän nytkään. Tosin se ei vielä ole täysin selvää, mutta juuri nyt Venäjä ei ole häviämässä, joskaan ei myöskään voittamassa niin paljon kuin mihin alussa tähtäsi.
Ukrainan sodan suhteen olisi pitänyt olla joku suunnitelma, kuinka se voitetaan ja sitten toteuttaa se suunnitelma. Nyt on ollut vain erillisiä tunneperäisiä reagointeja, jotka eivät ole johtaneet voittoon. Tosin tuki oli riittävää pelastamaan Ukraina joutumasta kokonaan Venäjän valtaan, mutta se oli myös mitä suurimmassa määrin ukrainalaisten oman taistelutahdon ansiota.
Paraskaan taistelutahto ei kestä loputtomasti, paitsi islamisteilla. Heikon tuen ja väärien oppien takia ukrainalaiset valuttivat vertaan turhaan aivan liian paljon.
Tapansa mukaan länsi on ollut petollinen ja kyvytön.- Anonyymi
Mistäs sinä sen tiedät vielä? Ukrainassa voivat nousta valtaan poliitikot jotka haluavat paremmat suhteet Venäjään. Ukraina on taloudellisesti joka lähes tuhoutunut epäonnistunut valtio. Euroopan köyhimmäksi pudonnut, väestön älykkyysosamäärä vain 90.7 pistettä ja energian kulutus pudonnut peräti 7% sitten vuoden 1991.
- Anonyymi
Venäjä on Euroopan aseveli, jonka tarkoitus on vapauttaa Ukraina kasaari-rikollisista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774572Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k122677- 1771789
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2611610- 1241490
- 1221357
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91297Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil731291- 761262
- 351006