Nyt on köyhyyden vuosi 2025. Ja on ehkä aika käsitellä muutamia köyhyydessä esiintyviä perusasioita.
1.0 Vesi, hanavesi kannattaa valmistaa mahdollisimman huolellisesti juomakelpoiseksi, koska muutoin ihminen voi olla väsynyt, jos ei juo tarpeeksi. Monellakaan köyhällä ei ole aina varallisuutta ostaa kaupan valmisvettä tai terveyttä edistäviä mehuja ja maitoja, koska ne ovat todella kalliita.
2.0 Alelaari, alelaarista voi ottaa puna, vihreä yms. lappuiset tuotteet. Alelaareilla kiertäminen antaa ihmiselle kuvaa siitä elintarviketarjonnasta, jota on saatavilla. Ja aika usein, jos ei ole paperiköyhä mahdollistaa niukahkon elintarvikkeiston, josta jyystää.
3.0 Ulkoilma, ulkoilma on yleensä ilmaista, jos kyseessä ei ole jonkin erityisen teeman ympärille rakennettu alue. Ulkoilmassa kannattaa olla ja kävellä, se auttaa sitten, jos tulee vaikka sairaus ja joutuu sisätiloihin. Alunperin ihminen oli ulkoilma eläjä, mutta myöhemmän kehityksensä myötä menetti kyvyn tulla tilanteissa toimeen.
4.0 Vaatetusesineet, vaatetus esineet jakautuvat karkeasti sisävaatteisiin ja ulkovaatteisiin, sekä kenkiin. Kuhunkin niistä kuuluu vielä erilaiset alakategoriat.
Kenkiä tarvitaan talven kylmyyteen ja liukkauteen, syksyn märkään ja kesän viileyteen, samoin kuin vaatetusesineistä ulkovaatetus esineet. Sisävaatetus esineet voidaan jakaa kylmän ja kuuman kauden tuotteisiin, samoin kuin kenkien sukat. Näitä kaikkia kannattaa olla omissa selkeästi erottuvissa kategorisissa paikoissaan, että ne heti saatavilla, kun on tarve.
5.0 Pesiminen, laitteistot jne. Pesiminen voidaan suorittaa, joko sisätiloissa tai ulkona. Kaikissa näissä on omat puolensa. Ulkopesimistä tukee sen hinta, joka on välineineen n. 1000€ täältä ikuisuuteen, kunnes aika on tehnyt tehtävänsä ja lisävälineistöä tarvitaan. Myös vaatteet tarvitsevat pesemisen mahdollisuuden. Ja ihminen jonkin lämpimän paikan, jossa pestä.
Sisätiloissa hyötynä voi olla vedottomuus, jos on valinnut sellaisen kohteen. Sisätilojen selkeä haitta on seinien hinta. Ja erilaiset toimet esim. syöminen sisätiloissa altistaa roskien kuljettamiseen tuhlattuun aikaan. On myös muuta pöhinää sisäpesimisen tiimoilta, johon käytetty aika voitaisiin hyödyntää muutoin paremmin.
Mitä muita vinkkejä te tahdotte jakaa asiasta köyhyyden vuonna 2025?
Alusta loppuun
5
130
Vastaukset
- Anonyymi
Orastavan köyhyyden voi suistaa raiteiltaan käyttämällä niitä varoja, mitä
on haalinut kasaa parempina aikoina. Kun säästää edes pienen summan
kuukaudessa lukuisien vuosien ajan, niin siitä kertyy potti, millä voi
sinnetellä köyhyyden erämaan tuolle puolen vaikka ahdistavaa oloa.- Anonyymi
Niin ravinnostahan tässä nyt keskustellaan. Ja, jos joutuu olemaan pitkiä aikoja syömättä ja ilman riittävää juomista, huonostihan siinä käy.
Siksi elintarvikkeet ovat se seikka ja ainoa asia, johon ihminen voi panostaa. Etsimällä pulloja asutuilta alueilta voidaan saavuttaa elintarvikkeiden omavaraisuutta. Liha toki on unelmahorisontin tuolla puolella, kuten tuoreet hedelmät ja marjat. Mutta joskus alelaari antaa ja toisinaan se taas ottaa. Kukapa ne kaikki kerrat tietäisi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ravinnostahan tässä nyt keskustellaan. Ja, jos joutuu olemaan pitkiä aikoja syömättä ja ilman riittävää juomista, huonostihan siinä käy.
Siksi elintarvikkeet ovat se seikka ja ainoa asia, johon ihminen voi panostaa. Etsimällä pulloja asutuilta alueilta voidaan saavuttaa elintarvikkeiden omavaraisuutta. Liha toki on unelmahorisontin tuolla puolella, kuten tuoreet hedelmät ja marjat. Mutta joskus alelaari antaa ja toisinaan se taas ottaa. Kukapa ne kaikki kerrat tietäisi?Eläköön köyhyyden kukoistus.
- Anonyymi
Minä irtaannuin köyhyydestä kun menin töihin vuonna 1977 .
Sen jälkeen on mennyt ihan hyvin vaikka miljoonaa en kerännytkään.- Anonyymi
Ai että, että oikei menit töihin. Mitä yrität todistella tuolla höynpölyllä? Ketkä ovat niitä ihmisiä, jotka voivat töissä hyvin ja tienaa???? Olet varmasti yksi miljoonasta suomalaisesta, joka noin voi sanoa tai sinut on aivopesty, että viis rahasta kunhan on töitä????!!!!! heheee... Kyllä normi ihminen on töissä rahan vuoksi ei siksi että saa itse maksaa siitä että on töissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021174Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128891Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77755