Ukrainan vanhoista Su-25-koneista on tullut tarkkuuspommittajia

Anonyymi-ap

Ukraina se osaa!

Suhoi-maataistelukoneita käytetään uudella taktiikalla.
Ukrainan ilmavoimilla ei ole paljon Suhoi Su-25 -hyökkäyssuihkukoneita jäljellä. Mutta ne, joita sillä on, ovat edelleen taistelussa Venäjän aloittaman sodan kääntyessä kohti neljättä vuotta, kertoo Forbes.

Äskettäin julkaistun videon mukaan ukrainalaiset käyttivät Neuvostoliiton aikaisia, alkujaan maataistelukoneiksi tarkoitettuja Suhoi Su-25-koneita iskemään ranskalaisvalmisteisilla 250 kilon Vasara-liukupommeilla venäläiskohteita vastaan.

Video esitettiin vain muutama viikko sen jälkeen, kun netissä ilmestyi samanlainen video, joka kuvaa Ukrainan ilmavoimien yliäänilentokoneita, jotka pudottavat amerikkalaisia 113 kilon liukupommeja.

Forbesin mukaan molemmissa tapauksissa taktiikka on samanlainen. Koneet lentävät matalalla ja nopeasti kohti etulinjaa myötäillen maastoa välttääkseen venäläisten ilmapuolustuksen. Viime hetkellä, ennen pommien pudottamista, koneet lähtevät nousuun.

Suurempi kulma ja ylimääräinen korkeus laajentavat kilometreillä ammusten kantamaa. Hammer voi lentää yli 65 kilometriä optimaalisissa laukaisuolosuhteissa.

Alhainen lentokorkeus ja mainittu hyökkäysmenetelmä auttavat pitämään ukrainalaiskoneet Venäjän vaarallisimpien maasta-ilmaan-ohjuspattereiden tulen ulkopuolella.

Ukrainan konetappiot ovat nyt pienemmät kuin viime vuoden alussa. Ukrainan ilmavoimat lähtivät sotaan 43 toimintakunnossa olleella Su-25-koneella, ja saivat lisäksi 18 konetta Makedoniasta ja Bulgariasta. Koneita Ukraina on menettänyt ainakin 20 kappaletta, jolloin toiminnassa on enintään 41.

Vain kolme tai neljä tappioista tapahtui viime vuonna. Forbes arvioi, että viime vuonna Ukrainan Su-25-joukot ilmeisesti saivat päätökseen taktiikkansa perusteellisen uudistuksen.

Liitopommit toimivat niin hyvin, että Ukrainan ilmavoimat aseistaa niillä kaikki vanhemmat sotakoneensa eli Mikojan MiG-29 -hävittäjät sekä Su-25:n ja Su-27:n lisäksi Suhoi Su-24 -pommittajat.

Ilmavoimien uudempien, länsimaissa valmistettujen suihkukoneiden – F-16:n ja pian Dassault Mirage 2000:n – pitäisi myös olla yhteensopivia amerikkalaisten ja ranskalaisten liitopommien kanssa.

Ukrainalaiset ovat kehittäneet oman liitopomminsa ennakoiden niiden kasvavaa kysyntää ja varautuen myös mahdollisuuteen, että Yhdysvaltain tuleva presidentti Donald Trump vähentää tai lopettaa Yhdysvaltojen avun Ukrainalle. Ukrainan omaa liitopommia testattiin Su-24:llä syyskuussa.

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäläiset eivät osaa vaikka alkoivat asuttamaan Krimiä....ihmettelevät kuinka Ukrainalaiset osaavat.

      Nyt ne on paskoneet kaiken pilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      191
      12503
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5168
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3496
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe