Kielitoimiston sanakirjassa ei ole sanaa "lähtökohtainen", eikä edes sen vastakohtaa "paluukohtainen". Tavalliselle suomalaiselle se ei tarkoita mitään. Kim Kallström kuitenkin käyttää sitä selostuksissaan MTV Urheilu -kanavilla. Hän ei koskaan selitä, mitä hän sanalla tarkoittaa.
Selostusten kuuntelijaa kiinnostaisi myös tietää, miten "iso torjunta " eroaa keskikokoisesta torjunnasta, ja olisi kiinnostavaa tietää, miten torjunnan koko mitataan.
Jotkut selostajat väittävä, että maalivahti potkaisee pallon liikenteeseen. Tämä olisi hyvin pöhköä. Ei palloa kannata potkaista kentältä kadulle. Ei siitä mitään hyötyä olisi kenellekään.
Kim Kallström ja lähtökohtaiset ratkaisut
Anonyymi-ap
1
228
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen kummastellut sitä, että selostajien mukaan kaikki erittäin mielekkäätkin ratkaisut ovat "mielettömiä", eli niissä ei ole mitään mieltä tai järkeä. Noh, maallikon ja asiantuntijan näkemykset näemmä eroavat aika usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375096- 823616
- 302993
- 612985
- 92896
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411838
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91780- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1351659