Ukrainan sota saadaan loppumaan, jos Nato julistaa Ukrainan alueelle lentokiellon Venäjän koneille. Naton pitää ilmoittaa, että kieltoa rikkovat koneet ammutaan saman tien alas.
Naton lentokoneita ja ilmatorjunta-ohjuksia on naapurimaissa riittävästi kieltoa valvomaan.
Jos Venäjä ei voi piinata Ukrainan siviilejä pommeilla, eikä saa ilmatukea maajoukoilleen, sen ei kannata jatkaa sotaa.
Tässä olisi Trumpille keino lopettaa sota, kuten hän on luvannut.
Ukrainaan pitää julistaa lentokielto venäläisille
9
132
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa yrittää, se olisi sitten naton loppu.
- Anonyymi
Ehkä venäjän luhistuessa ei tarvita enää NATOa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä venäjän luhistuessa ei tarvita enää NATOa.
Ei siihen koko Natoa tarvita. Riittäisi vaikka vain USA ja Puola. Kunhan Ukrainan rajoilke saataisiin kyllin monta hävittäjäkonetta ja ilmatorjuntaohjusta, että pelote olisi riittävä.
Juridisestikaan lentokielto ei olisi mikään ongelma. Ei millään vieraalla vallalla ole oikeutta lentää Ukrainan ilmatilassa. Se koskee myös Venäjän valloittamia alueita, joihin perustettuja "tasavaltoja" ja niiden liittämistä Venäjään kukaan ei ole tunnustanut.
- Anonyymi
Tuo on totta. Ampua alas vaan kaikki jotka lentää nyt.
- Anonyymi
Mitä merkitystä lentokieltoalueella on nykyisin???
Käytännössä kaikki ohjukset ammutaan nykyisin rajojen ulkopuolelta ja ilmatilassa on vain eri kokoisia drooneja hyökkäys/tiedustelu,,,- Anonyymi
No miksi sitten Venäjä ja Ukraina käyttävät koneitaan? Ja aina välillä niitä ammutaan alas. Kyllä niillä joku merkitys on verrattuna ohjuksiin ja drooneihin. Käsittääkseni ne ovat ampuneet ohjuksia ja drooneja alas.
- Anonyymi
Jos ohjukset tulevat Ukrainan rajojen ulkopuolelta, niin Naton pitää ampua niiden laukaisualustoja, olkoot missä vaan.
- Anonyymi
Biden on varovaisena miehenä pidätellyt tukeaan Ukrainalle, mutta Trump voi tehdä mitä vaan. Sen tietää myös Putin.
- Anonyymi
Onko tullut mitään merkittäviä uutisia jostain ilmataisteluista,,,
Satunnaisia uutisia jostain dronien torjunnasta. Lisäksi aluksi venäläiset aluksi oli koneineen ilmatilassa mutta nykyisin laukaisevat ohjukset jopa Kaspianmereltä asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot535347Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61237Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052