Liotettuja Herneitä 2 pussia 10 litran kattilaan ja lihaa+ sipulia, 2 lihaliemikuutiota, suolaa 1 rkl. pakastimeen kuppeihin.
Sitä kun syö joka toinen päivä niin ruokamenot kuukaudessa vähenevät reippaasti.
On riittoisaa, eikä kyllästykään kun on hywää!ja terveellistä.
jälkiruuaksi pannukakkua ja mansikkahilloa.
Edullinen ja maukas ruokavinkki
11
237
Vastaukset
- Anonyymi
...ruokajuomana rouhituista maltaista kotikaljaa ja taikinasta leipää.
Parempaa kuin ravintola tekeleet. - Anonyymi
...ja kunnon palvikinkkua kuutioina tai jauhelihaa sekä reilusti meiramia, jonkin verran pippuria ja sinappia. Syön jos joku tarjoo mutta itse en enää tee, koska aiheuttaa kovaa kaasujen muodostusta suolistossa. Ehkä lautasellinen silloin tällöin menisisi.
lajijasuris - Anonyymi
Ostan broilerin koipireisiä tarjouksesta, niistä saa hyvät sattumat hernekeittoon, kun ensin kypsentää ne uunissa ja perkaa lihat eroon luista. Hernekeitto on kyllä edullinen ruoka valmistaa, iso säkki 30kg kuivattuja herneitä ei paljoa maksa, siitä saa melkoisesti keiteltyä hernekeittoa.
- Anonyymi
Linssipata on myös ravitsevaa ja edullista ruokaa.
- Anonyymi
Riisiä ja sekavihanneksia, nokare voita. Annos maksaa alle euron ja on täyttävä. Kokeile ja ylläty
- Anonyymi
Linssit käy mahan päälle. Niitä söin yhteen aikaan. Tulivat saman tien ulos toisesta päästä ku elimistö ei kestänyt.
- Anonyymi
Tein kanssa hernekeiton niin 0,5kg herneitä ja 2,5l vettä niin eipä vettä tarvinnut pahemmin lisätä. Seuraavaks vois tehdä 5litraa ja pakkaseen ja laitoin tuost 2,5l annoksesta osan pakkaseen.Hernekeittopäivänä rahaa ei mene paljon syömisiin.
Lihaksi paras omasta mielestä on savupalvi vaan jos ei varaa niin niitä pizzasuikaleita vaikka jotkut niitä haukkuu ei paha. pekonia mausteeksi jos on varaa. liotettuja herneitä sipulaa kuivayrttejä mustapippuria ja vaikka valkosipulaa.
Vois muuten alkaa yrittää kasvattaa valkosipuluu sisätiloissa. ei kämppäni niiiin pieni ole. On kuulemma helppoa kasvatettavaa. Toinen helppo kasvatettava on kuulemma osterivinokas . jep sieni. kannattaa kuulemma harvestoida hyvissä ajoin ennen kuin alkavat levittää itiöitä ja tuottaa allergioita. mutta ohjeita siitäkin löytyy. tekis mieli yrittää sitäkin. Itsekin.
Ei köyhällä mitään mielenkiinnon puutteita oo ja jos on.. kyllä silloin on jo niin köyhä. älyllisestikin. Maalaisjärki hyvä ja kirjaviisaus.Niin ja herneskeitto kaipaa myös porkkanaa, oon nykyään jopa raastanut porkkanaa herneskeittoon.
- Anonyymi
Aloitukseen sen verran etten itse kylläkään ala hernekeittoa joka toinen päivä syömään kun kyllä 1krt viikossa riittää.Kauravelliä kylläkin syön aamupalaksi ja illalla.
- Anonyymi
Hernekeitto on hyvää ja ravitsevaa. Minä söin sitä (purkkihernekeitto) eilen ja loput tänään ruisleivän kanssa. Ainut haitta oli että sain tästä ruuasta ihan älyttömät ilmavaivat. :/ Onneksi ruokajuomana ei ollut piimä. Se olisi ollut jo liikaa..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305617
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus112601- 1862199
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631693Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan721486Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike321394Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141354En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.721263- 941175
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2191157