Ennen oli varustelukierre idän ja lännen välillä, nyt on tämän lisäksi tullut kuvioihin myös kiusaamisen kierre.
Päivän kuuma aihe on sotavarustelu, johon suomalaiset päättäjät intohimoisesti panostavat verovarojamme.
Pitäisikö sotavarustelu kustantaa yksityisin lahjoituksin verovarojen sijaan, samaan tapaan kuin tapahtuu hyväntekeväisyys-lahjoituksissa?
Kiusaaminen alkoi jo vuosia sitten naapurille asetetuilla pakotteilla, mihin suomalaiset politikot varsin innokkaasti ovat panostaneet.
Mutta, kas kummaa, naapuri taitaa ottaa opiksi ja vastaa kiusaan kiusalla.
Jos syytökset ylipäätään pitävät paikkaansa?
Kumpi osapuoli on nyt voitolla, kumman kiusaaminen on mittavampi?
Jatkuuko kiusaamisen kierre?
Anonyymi-ap
2
140
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin varustelukierre olisi mahdollista katkaista taitavalla diplomatialla, kuten tehtiin aikoinaan.
Kiusankierre taas on monimutkaisempi asia, sillä kiusaajien pitäisi tunnustaa tekonsa kiusanteoksi julkisesti, molemmin puolin.
Siihen ei taida olla vielä villoja? - Anonyymi
Kiusaamiselle perustavan maan on turha valittaa kun karma kopsahtaa omaan nilkkaan.
Vuosikymmeniä kasvatettu suomalaisia kiusaamalla. Niin että usea päätynyt päättämään päivänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4234890Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1241989- 1451652
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751365Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151286Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔791196Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise181189Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään681105- 701098
- 381040