Shakki lietsoo vastakkainasettelua

Aina vaan mustat vastaan valkoiset.
9138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo ja aina kuningas kaatuu ja usein kuningatar jää pystyyn .

Äänestä
  • Onhan se kyllä sairas suhde kun kuningatar lähtee kiitään baanalle ja piirittään aktiivisesti vastapuolen kuningasta...

    Äänestä

Ja mikä vielä pahinta, aina valkoiset saa aloittaa ensin!

Äänestä

No onhan kuningatar sentään laudan voimakkain nappula että sen suhteen femakot varmaan hyväksyy pelin. Tosin en usko että nykyisten ns. feministien yleissivistys, älykkyys tai kärsivällisyys riittää shakin pelaamiseen.

Äänestä
  • Ei se femakoille riitä, kun kuitenkin kuningattarenkin saa joku muu nappula syödä, kuningattaren uhraaminen kuninkaan takia on säännöissä Ok ja vieläpä joku typerä etuoikeutettu (mies) ori saa hyppiä muiden yli vaikkei kuningatar saa.

    Yhtään ei ole yhdenvertaista femakon mielestä, etenkin kun unohtaa kätevästi ne rynnäkköön kuolevat (mies)sotilaat joita on sentään vain puolet kaikista napeista ja jotka valittamatta kerta toisensa jälkeen uhrautuvat kaikkien muiden nappien puolesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei se femakoille riitä, kun kuitenkin kuningattarenkin saa joku muu nappula syödä, kuningattaren uhraaminen kuninkaan takia on säännöissä Ok ja vieläpä joku typerä etuoikeutettu (mies) ori saa hyppiä muiden yli vaikkei kuningatar saa.

    Yhtään ei ole yhdenvertaista femakon mielestä, etenkin kun unohtaa kätevästi ne rynnäkköön kuolevat (mies)sotilaat joita on sentään vain puolet kaikista napeista ja jotka valittamatta kerta toisensa jälkeen uhrautuvat kaikkien muiden nappien puolesta.

    Shakki on selvästikin rasistis-seksistinen ongelmapeli.

    Äänestä

Shakki vasta onkin menneen, epädemokraattisen maailman peli.

Sotilaat ovat mitättömiä. Niitä on suorastaan pakko uhrata, jotta pelilaudalla tulee tilaa omille hyökkäysliikkeille.

Kuningas piileskelee takarivissä ja kuolee viimeisenä, kun sotilaat on uhrattu, tornit kaadettu ja hevoset teurastettu.

Pieni feministinen esitaistelija piilee kyllä kuningattaressa, joka on paljon vapaampi ja dynaamisempi liikkuja kuin kuningas, jonka ainoa kyky on nilkuttaa hitaasti pakoon.

Äänestä
  • Kyllä on rasistinen peli ja vielä taisteluintoa kiihottava. Ehdottomasti täyskielto shakin pelaamiselle.

    Äänestä

Entäs suojateiden valkoinen raidoitus?
Siinähän aivan suoraan on tilanne jossa valkoinen väri merkitsee turvallisuutta. Kaikki muu alue, joka on mustaa asfalttia, on varottavaa.
Voitaisiinko vaikka Turussa, joka on edistyksellinen kaupunki, aloittaa käytäntö että kaikki kadut maalattaisiin valkoraidallisiksi paitsi suojatien kohdat jätettäisiin mustaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aina vaan mustat vastaan valkoiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu