Viedä Gröönlanti Tanskalta.Onko Suomi Tanskan
puolella sodassa Usaa vastaan.Onko Trump
loppuenlopuksi hyvinkin Putinin kaltainen
Diktaattori roisto?
Todennäköisesti Trump toteuttaa uhkauksensa......
30
384
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuo vähällä älyllä varustettu ota mitään Gönlantia, olisi sama jos ottaisi Ålannin tai Gotlannin.
- Anonyymi
Se trumppi on vieläkin pahempi retardi kuin kukaan olisi uskonut!
- Anonyymi
Suomi vois hyvin luovuttaa Ålannin Usalle. On nimittäin sellainen kiviriippa tuo saari Suomelle.
- Anonyymi
Jos Tanska pyytää apua Suomelta kun USA hyökkää, niin tietenkin me vastaamme avunpyyntöön, olemmehan saman NATOn jäseniä! Suomen Hornetit ovat pian Grönlannin yllä ampumassa alas amerikkalaisia F-35 ja F-22 koneita!!!
- Anonyymi
Ei nykyaikana mitään Grönlannin tukikohtia tarvita, että USA:n puolustus vain sillä keinoin saadaan vamennettua. Tämä on pelkkää Trumpin höpöpuhetta, kansalliseen turvallisuuteen viittaaminen.
Oikeasti Trump haluaa päästä poraamaan öljyä ja maakaasua Grönlannin mannerjalustasta. - Anonyymi
En usko että pystyy yksin päättämään sodasta.
- Anonyymi
Tunnuksettomat oranssit miehet ilmestyvät saarelle.
- Anonyymi
Jospa se oli vain piikki Putinille 😁
- Anonyymi
Aika loivan lievä pottuilukeino oli siinä tapauksessa Trumpin puolelta. Sotaa jo pian neljättä vuotta käyvää Venäjää ei hetkauta tuommoiset vanhan miehen sanat yhtään.
Amerikan täytyy käyttää ja näyttää sotilaallista voimaansa ja kalustoansa. Vaikka sitten Ukrainan alueella, jos haluaa oikeasti tehdä vaikutusta Putinin hallintoon.
- Anonyymi
Grönlannilla on suurvalloille strategista merkitystä, ja saarella on myös runsaasti hyödyntämättömiä luonnonvaroja. Yhdysvalloilla on Grönlannin Thulessa lentotukikohta, jossa sijaitsevilla tutkilla maa voi havaita ohjusiskut pohjoisnavan yli. Yhdysvallat on myös ollut monta kertaa halukas ostamaan saaren. 2000-luvulla myös Kiina on pyrkinyt lisäämään Grönlannissa vaikutusvaltaansa esimerkiksi havittelemalla sieltä entistä Yhdysvaltain sotilastukikohtaa ja uuden lentokentän rakennussopimusta.[73]
https://fi.wikipedia.org/wiki/Grönlanti- Anonyymi
Grönlanti jäi Tanskalle, kun Norja erosi Tanskasta 1814. Yhdysvallat tunnusti alueen Tanskan omaisuudeksi vuonna 1916, mutta Norja vaati vuonna 1931 tunnustusta itärannikolla, 71. ja 75. leveysasteen välissä, hallussaan olleelle alueelle. Kansainvälinen oikeus tunnusti vuonna 1933 Grönlannin osaksi Tanskaa.[34]
Yhdysvallat miehitti Grönlannin vuonna 1940 sen jälkeen, kun Saksa oli miehittänyt Tanskan. Grönlanti oli Yhdysvaltain hallinnassa toisen maailmansodan loppuun, vuoteen 1945 saakka.[35] Tanskan ja Yhdysvaltojen välille solmittiin 27. huhtikuuta 1951 puolustussopimus. Thuleen perustettiin ensimmäinen amerikkalainen sotilastukikohta.[35]
Yhdysvallat yritti ostaa Grönlannin jo vuonna 1867. Vuonna 1946 Yhdysvallat tarjosi Grönlannista Tanskalle sata miljoonaa dollaria, mutta Tanska kieltäytyi. Vuonna 2019 presidentti Donald Trump kertoi harkitsevansa saaren ostamisen ehdottamista.[36] Uudelleenvalittuna tulevana presidenttinä Trump kertoi joulukuussa 2024 Grönlannin hankinnan olevan Yhdysvalloille välttämätöntä.[37]
- Anonyymi
Hyvä vaan, että natsipaska-EU on helisemässä!
- Anonyymi
Taitaakin Natosta muodostua perspersuille ja kokkareille painajainen. Häh,hähhäääää….
Kylläpä naurattaa. Suomea vedätettiin taas ihan täysillä !
Muistakaa sitten kun sota alkaa, että tämä kaikki on Perspersujen ja kokkarien aikaansaannosta.
- Anonyymi
Höpö höpö, mene nukkumaan.
- Anonyymi
Trump runoili pikaisesti lopettavansa Ukrainassa sotimisen.
Nyt kun pelkää joutuvansa naurunalaiseksi niin keksii uutta puheenaihetta ja huomannut että siinä putinilainen aggressio toimii (tai ainakin toivoo sen toimivan) omalle kansalle oikein hyvin. - Anonyymi
Kiina, Venäjä ja USA ilmoittavat yksi toisensa jälkeen, että mitkä naapurivaltiot, tai vaikka toisella puolen maapalloakin olevat valtiot liitetään heidän valtioihinsa.
Tällä hetkellä nämä vaateet ovat voimassa:
-VENÄJÄ: Vaatii koko Ukrainan liittämistä takaisin Venäjään. Keskustelut myös Kazakhstanin palauttanisesta Venäjälle ovat menossa.
-KIINA: Taiwanin liittäminen takaisin Kiinaan on ykkösprioriteetti. Kiina ilmoittaa pitävänsä 1950-luvulla valloittamansa Tiibetin vuorenvarmasti itsellään. Etelä-Kiinan merelle tehdyt keinotekoiset hiekkasaaret kuuluvat Kiinalle, ja antavat sille oikeuden vaatia laajoja merialueita hallintaansa.
-USA: Trumpin johdolla USA vaatii sekä Grönlantia että myös Kanadaa liittymään itseensä. Panaman kanavan ranta-alueet liitetään myös takaisin Yhdysvaltoihin. - Anonyymi
Tässähän näin vihervasemmistolaisesti ajatellen on tärkeintä että alkuperäiskansojen oikeudet toteutuvat.
- Anonyymi
Ei alkuperäiskansojen oikeuksien toteutumis-ajatuksen tarvitse mitään vihervasemmistolaisuutta olla, pikemminkin päinvastoinkin, mutta ei se kyllä mitään suurvaltachauvinismiakaan ole, eikä globalismikapitalismia.
- Anonyymi
Voi kuule olla vielä sullekkin tärkeää suomalaisten oikeudet kun Trump ja Putin jakavat näitä lilliputti valtioita. Kummalle puolelle luulet Suomen jäävän ?
Niinpä. USA tuskin täältä mitään luonnonvaroja saa…joten Venäjälle lahjoittaa… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi kuule olla vielä sullekkin tärkeää suomalaisten oikeudet kun Trump ja Putin jakavat näitä lilliputti valtioita. Kummalle puolelle luulet Suomen jäävän ?
Niinpä. USA tuskin täältä mitään luonnonvaroja saa…joten Venäjälle lahjoittaa…Siltä alkaa pahasti näyttämään, että Tukholman profetia todellakin toteutuu eli Suomi kahtia n.Pähkinäsaaren rauhan kohdalta.
- Anonyymi
Tanska on pelkkä pieni mällitahra kartalla valtamerten takana. USA on iso suurvalta joka ottaa viereisen Grönlannin itselleen ja hyvä niin. Grönlanti kuului jenkkeihin sota-aikana 1940-luvulla kun jenkit miehittivät sen. Olisivat pitäneet sen vaan itsellään myös toisen maailmansodan jälkeenkin.
- Anonyymi
Jospa Putin älyäisi sopia Trumpin kanssa että Venäjä saa Ahvenanmaan ja vaikka Lapinkin. Se oliskin perspersuille ja kokkareille ihan oikein…kun se USA niin hirveästi Suomea arvostaa……niinhän se isoturpa Stubb on koko ajan leveillyt.
Trump paskaakaan piittaa jostain Suomesta …
Perspersut ovat varmaan ihan täpinöissään kun Trump laittaa maailmaa järjestykseen.
Onhan se Trump ja narkki Musk aatekavereita, suorastaan ystäviä.
Yhtä tyhmiäkin ovat kuin perspersut. - Anonyymi
Trump on hullu ja Putin on hullu.
Kaikkein hulluimpia ovat kuitenkin ne jotka kannattavat noita hulluja ja pitävät heitä hyvinä presidentteinä.- Anonyymi
Onneksi ovat vanhoja...
- Anonyymi
Ålanti vois mennä joko Venäjälle tai Jenkeille, ihan sama. Loppuis se åålantilaisten pelleily, kun tulisi kunnon isäntä eikä vellihousu Suomi.
- Anonyymi
Uskokaa nyt pöljät vaan kaikki, mitä Trump suoltaa suustaan. Joskuskin, tämän ainoan kerran olen sen Venäjän tiedottajanaisen kanssa samaa mieltä. Hän veikkasi, että Trump alkanee piakkoin perua puheitaan.
- Anonyymi
Kun USA ja Nato ovat saaneet Ukrainassa köniinsä oikein kunnolla, on uuden presidentin pakko vaihtaa yleisön mielenkiinnon kohde ja jättää tappio taakseen. Ensiksi esitetään niin pöyristyttävä suunnitelma, että se herättää koko maailman. Trump heitti kolme täkyä lampaille; Panaman kanava, Gröönlanti ja viimeisenä on nousemassa esiin Iran.
Valitkaa niistä omanne. Israeli ajaa Iranin nukettamista. Panaman tai Grröönlannin Jenkit voisivat ottaa koska tahansa haltuunsa. EU tai muut eivät voisi tehdä asialle mitään. Vanha hallinto ei lotkauttanut korviaankaan noihin kohteisiin. Paitsi viimeiseen. Kaksi harhautusta ja oikea kohde? - Anonyymi
Saisikin suuri ja mahtava Donaldo kyykyttää hieman tulivoimalla nuita älykääpiö Tanskalaisia.
- Anonyymi
Vieköön vain. Oluen pöhöttämät nahjukset eli tanskalaiset ovat tyytyväisiä kunhan ei vain viedä Tuborgia kädestä.
- Anonyymi00031
Käyttäisivät ydinaseita. Päästäisiin koko sakki täältä pois.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746