SDP sai maahanmuutolla hoiva-alan pahaan jamaan?

Anonyymi-ap

Työtehtävät kaatuvat suomea puhuville

https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8193147

Superin mukaan vieraskielisen hoitajan oikeusturva vaarantuu päivittäin, jos hän joutuu työskentelemään ilman riittävää ammatillista osaamista tai kielitaitoa.

Suurin osa vieraskielisistä työntekijöistä rekrytoidaan lähihoitajan tai hoiva-avustajan tehtäviin.

Superin mukaan moni työnantaja ei huomioi työvuorosuunnittelussa aikaa, jota riittämättömän ammatillisen kielitaidon omaavan työntekijän perehdyttäminen ja tukeminen vaatii suomen ja ruotsin kielen taitoiselta hoitohenkilökunnalta.

Jäsenkyselyyn vastaajat kokivat kollegojensa heikon kielitaidon erityisen kuormittava asiana. Avovastausten mukaan moni työtehtävä jäi suomea puhuvan työntekijän hoidettavaksi.

Kyselyyn vastasi vajaat 3 300 liiton jäsentä viime syyskuussa.

21

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parin kymmenen vuoden aikana ollu yksi SDP hallitus . Super Marinin hallitus . Marinin aikana pakolaisia tuli hyvin vähän . Ainostaan ukro pakolaisia tuli tosi paljon . Oikeisto han tänne haalii ulkomaista.halpatyövoimas kun niitä on helppo riistää ja huijata . Nytkin kok ministeri Satonen oli Aasiassa hakemassa työvoimaa hoitoalalle .

      • Anonyymi

        Aha


      • Anonyymi

        Ahaa


      • Anonyymi

        Juu ei korona sallinu pakoloisia..


      • Anonyymi

        "Parin kymmenen vuoden aikana ollu yksi SDP hallitus"

        MUTTA 25 vuoden aikana on ollut kaksi!!! Lisäksi Demarit on ollut mukana sotkemassa 1999-2003, 2003-2007, 2011-2015 ja SE SURULLISEN KUULUISA 2019-2023 jolloin oli PM puolue ja PASKOI Suomen talouden ja hyvinvoinnin. "Nousukaudella" ottivat liki 50MILJARDIA VELEKOO!!!!!!!

        Et sitten jaksanut tilastoja katsoa!? 2019-2023 maahamme saapui noin 180 000 henkilöä, joista 20 000 tuli Ukrainasta!!!!!


    • Anonyymi

      134

    • Anonyymi

      persreik. Nasiama sanoo mitä?

    • Anonyymi

      mrrrr

    • Anonyymi

      pöhinää kuin TTK

    • Anonyymi

      hyssss

    • Anonyymi

      hysss

    • Anonyymi

      Satonenhan niitä on nyt haalimassa

    • Anonyymi

      Demareiden tavoite on maahanmuuton lisääminen.

    • Anonyymi

      Varsinkin aluevaaleissa äänestävän kannattaa muistaa tämä.

      • Anonyymi

        Kannattaa myös tarkistaa, MITKÄ PUOLUEET OVAT NYT kotikuntasi Aluevaltuustoissa päättämässä terveyspalveluista alueellasi. TODELLA useassa sieltä LÖYTYY OPPOSITIOPUOLUEET enemmistönä!!!!!!!!!!


    • Anonyymi

      Nnn

    • Anonyymi

      rttrt

    • Anonyymi

      Mihinkäs lamaan tämä kokopersehallitus on saanut Suomen?

    • Anonyymi

      456

    • Anonyymi

      670990

    • Anonyymi00022
      UUSI

      ewew34332

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      533
      9004
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6200
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5263
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3952
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1916
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      105
      1445
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe