Virka palkka on 20 000 euroa ja työsuhde-edut päälle. Johtajien palkat huimia Suomessa.
Kela hakee uutta pääjohtajaa
Anonyymi-ap
50327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Toimenkuva?
Rahasäkin päällä istuskelu.
Voi varmasti etänä senkin tehdä .
Toki ja pienemmällä korvauksella.
Onko mitään pätevyysvaatimuksia,vai voiko jokainen maan kansalainen hakea virkaa? Hakijoita varmasti riittää eli menee arvonnaksi osallistujien kesken.
Kansanedustajat tunkevat virkaan kymmenittäin.
Ketkujen jäsenkirja ruittää. Osaamista ei tarvi olla.
Kaikki kelpaavat. Nykyinenkin pääjohtaja ei saanut ainuttakaan asiaa toimimaan.
Joo.
Näinpä.
Kelan pääjohtajalle on säädetty kelpoisuus- ja kielitaitovaatimukset, jotka ovat
ylempi korkeakoulututkinto
sosiaaliturvan tuntemus
käytännössä osoitettu johtamistaito ja -kokemus
erinomainen suullinen ja kirjallinen suomen kielen taito
tyydyttävä suullinen ja kirjallinen ruotsin kielen taito.
Kun nuo vaatimukset täyttää, niin voi hakea ja tulla huomioiduksi. Hakea tietysti voi aina….
Varsinkin persut koska kannatus laskee.
Joo pitää olla oikein kepu-ketku-metku :D
Jotkut voivat näemmä ilmoitella julkisuudessa ottavansa tämän(kin) työn jos nyt vain sattuu ns. huvittamaan.
Ne on nämä meidän poliitikot sitä luokkaa että aina tekevälle töitä löytyy , jos vain on kaveripiiri kunnossa. Tuosta hommasta ei todellakaan tule maksaa yhdellekään poliitikkomaisterille tuota palkkana.
Ilmankos köyhiltä täytyy jatkuvasti leikata jotta "herrat" saavat rahansa.
On tämä sairas maa. Oikea herra yhteiskunta.
Virkapummille aivan liikaa. Sopiva palkka olisi 1500€/kk oleskelusta.
Huutelee persuli mutta jos persu pääsee ko. virkaan muuttuu laulu.
Läski-Saarikko on jo kärkkymässä ja muutama muukin paska.
Tietotaitoa ei ole, mutta oikeanlainen jäsenkirja. Nyt kaikki työttömät rustaileen hakemusta.
Annika Saarikko kuulemma harkitsee hakemista Kelan johtajan virkaan.
Riittääköhän koulutus?
https://www.ts.fi/uutiset/6536766
IL: Annika Saarikko harkitsee Kelan pääjohtajuutta
Kyllä tuossa pääjohtajuudessa luulisi vaadittavan lakimiehen osaamistakin vai kuuluuko virka, kuten ennen vanhaan Kepulle?
Kelan pääjohtajuus on aina kuulunut porvaripuolue Kepulle.
Haetaan uutta johtajaa hoitamaan mamujen hyvinvoinnin.
Huutelee persutti öyhötyksessään.
Olisiko kannattanut aikanaan opiskella, että tarvitsisi olla noin kateellinen ja pihalla?
Eihän tällaisiin suojatyöpaikkoihin opinnoista kysellä, pelkkä puoluekirja riittää.
Maalaisliiton nimetty SUOJATYÖPAIKKA ?
IL:n tietojen mukaan tehtävään on toistaiseksi ollut vasta vähän hakijoita, ja sitä mielellään soviteltaisiin henkilölle, jolla on kokemusta ministeritehtävistä.
Saarikolla olisi tällaista kokemusta useammankin salkun osalta. Kela-sektorin asioista parhaiten Saarikon kokemus karttui Juha Sipilän (kesk.) hallituksessa, jossa hän toimi perhe- ja peruspalveluministerinä vuosina 2017–2019.
No huh,aivan hulluutta maksaa tuollaisia palkkoja😠Kyllä rahaa tuntuu Suomen maassa riittävän kun on kyse johtajien palkoista🤔Köyhiltä leikataan jatkuvasti👎Aivan käsittämätöntä ja tyhmää!!!!
Joo.
Kepun Annikka Saarikko harkitsee hakevansa Kelan pääjohtajaksi. Lähde iltapäivälehti tänään.
Läski oikein harkitsee.
Suomessa on nyt kokoomus Orpon porvarihallitus eli kokoomus, PS, KD ja Rkp eli hakijoita riittää näistä hallituspuolueista Kelan pääjohtajan virkaan jossa on 20 000 euron palkka muine työsuhde-etuineen.
Vaalikausi on puolessavälissä ja kannatusmittaus miinuksella eli pako alkaa hallituspuolueiden ministereillä ja kansanedustajilla vielä tällä hallituskaudella potentiaalisiin virkoihin.
Totta.
Tähän virkaan tulisi hakuehtoihin jo kirjata ettei ole minkäänlaisia poliittisia - tai puoluesidonnaisuuksia, ei hakijalla eikä perheenjäsenillä.
Kokemus pitäisi tulla muualta kuin puoluetoimistolta mutta taitaa taas olla turha toive kun on houkutteleva työ ilman vastuita tarjolla.
Voi viddu eikö tuota julkishallintoa jo saada siivottua näistä ammattitaidottomista pelleistä ja myös vähennettyä virkojen määrää.
En usko että sitäkään paikkaa saa ilman punaista puoluekirjaa, kysymys kuitenkin sosiaalialasta.
Kepun pääjohtajan paikka on kautta aikojen kuulunut porvaripuolue Kepulle eli turhaan provoat palstaporvari huutelussasi.
Nyt kaikki kokemusasiantuntijat hakemaan virkaa! Siinä on kela ihmeissään kun miljoona hakijaa.
Kovin vakuuttavaa ei Saarikolla ollut valtion talouden hoito . Siitä ei häneltä varmaan kysytä haastattelussa.
Ainakin Anneli turpoisi tuntemattomaksi
Kuka Anneli?
Näin rasisminkin ehkäisemiseksi KELA voisi näyttää mallia ja palkata somalin pääjohtajakseen, ovathan he jo kyseisen lafkan kanta-asiakkaitakin.
Osaamistahan ei vaadita, vai mitä johtajan pitää oikein osata?
Eikös siinä lähinnä esitetä tärkeää ja patsastellaan, syödään pitkiä lounaita ja lihotaan?
Persuporvari Allah-aho hakee virkaa koska persujen kannatus sakkaa.
Kaikki persumisniterit hakevat Kelan pääjohtajan virkaa koska puolueensa luiskassa.
Samaa luokkaa on Hyvinvointi alueiden johtajien palkat. 20000 ilman asumisetua. Rahaa on, sanoopa Purraorpot sanoa mitä vaan
Peter Marks on vahvoilla, kun valitaan Kelan uutta pääjohtajaa. Hän Suomen kokenein virkojen ja johtajien paikkojen hakija. Tosi ammattilainen.
Toimenkuva: Jakaa rahaa mamuille. Suomalaisille vähemmän.
Ja ei ole vaativa työ kuten ei muillakaan johtajilla.
Kukaan ei ymmärrä miksi ajauduttu tähän että maksetaan turhasta niin paljon yhdelle henkilölle joka ei voi koskaan työpanoksella tai sen vaativuudella vastata palkkaa. Nämä palkat on ajanut aika pieni piiri ns ylös että "johtalalle" maksetaan se ja se.
Jos huomisesta alkaen kelan ja kaikille muille valtion ja kuntien alla maksetaan sama palkka kuin muille työntekijöille. Niin suomi pyörii paremmin ja ne virastot, laitokset.
Vaikka tästä hommasta ei maksettaisi kuin 6000-7000 eur/kk hakijoita olisi varmasti, ja melko varmasti pätevämpiä ja motivoituneempia kuin tälläinen puoluekirjan perusteella valittu itsestään liikoja kuvitteleva hahmo.
Vaikuttaa että kepu haluaa siivota epäonnistuneen emännän pois jaloista lopullisesti, ja tänne kelaan emäntä katoaa julkisuudesta eikä valita kohtalostaan kun ei toimeentulon kanssa ole ongelmia.
Rahaa jää jopa sijoittaa asuntorahastoihin, niin kuin poliitikot ovat neuvoneet kaikkia ryhtymään sijoittajiksi että vaurastuvat.