Nimi on keksitty ikään kuin laivojen toiminta olisi laitonta, ei ole. Länsi ei määrää merenkulusta kv vesillä, sitä se voi tehdä vain omilla aluevesillään ja satamissaan.
Ankkurin vetäminen meren pohjassa ei ole laitonta, sen sijaan tahallinen kaapeleitten vaurioittaminen on. Suosittelen jatkossa kaapeleitten parempaa suojaamista kv vesialueen kohdalla, se ei ole kovinkaan leveä esim Suomenlahdella.
Kaapelien paikkatiedot pitää edelleenkin ilmoittaa ja merkitä karttoihin, sisäväylillähän ne on merkitty myös rannoilla kylteillä, muuten varmasti tulee ankkurivaurioita. Vain merkityille kaapeleille tehdyt vauriot voidaan katsoa tahallisiksi.
näin tällä kertaa.
Ankkurin vetäminen meren pohjassa ei ole laitonta, sen sijaan tahallinen kaapeleitten vaurioittaminen on. Suosittelen jatkossa kaapeleitten parempaa suojaamista kv vesialueen kohdalla, se ei ole kovinkaan leveä esim Suomenlahdella.
Kaapelien paikkatiedot pitää edelleenkin ilmoittaa ja merkitä karttoihin, sisäväylillähän ne on merkitty myös rannoilla kylteillä, muuten varmasti tulee ankkurivaurioita. Vain merkityille kaapeleille tehdyt vauriot voidaan katsoa tahallisiksi.
näin tällä kertaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
KYLLÄ TULI TILTULLA TAAS KAALINHAJUINEN AIVOPIERU.
no kerropa mikä siinä ärsytti, tai oli väärin?
"Ankkurin vetäminen meren pohjassa ei ole laitonta"
😁🤣😂😆
no kerropa mikä laki sen kieltää, joka tapauksessa tuon kokoinen laiva vetää ankkuria muutaman kilometrin jos esim myrskyssä päättää kaiken varalta pysähtyä. Teet vaan itsestäsi pellen typerillä kommenteillasi.
Kapteenin pitää olla tietoinen missä kohdassa kaapelit kulkee, jos ei tiedä niin voi päätyä vaikka vankilaan.
no nimenomaan, siksi kirjoitinkin että kaapelien paikat pitää olla merkittyjä. Tästä aamulähetyksessä keskustelivat Kopra ja kumppanit muutama päivä sitten ja selittivät että tällainen strateginen infra sijaintineen pitäisi salata, se on väärä ratkaisu kv vesillä, varmasti silloin tapahtuu kaapelirikkoja, Suomenlahdellakin on jatkuvasti jokin rahtialus ankkurissa, tai useita. Mitenkäs silloin todistaisit vahingoksi?? Laivan kapteeni vaan toteaisi ettei tienneet ankkuroituessaan kaapelista.
"Ankkurin vetäminen meren pohjassa ei ole laitonta, sen sijaan tahallinen kaapeleitten vaurioittaminen on."
Hauska tulkinta !
Entä jos "vahingossa" sattuu kaapeli kohilleen, onko laitonta ? Sehän vaikuttaa olevan jonkinlainen rysäpöksyn uusi harrastus vedellä noita ankkureita pitkin Itämeren pohjaa, eihän se tietenkään voi laitonta olla. Jos sitten sattuu kaapeliin, niin sehän on kaapelin asettajan oma vika, mitä menee veteleen kaapeleitansa ja häiritsee näin varjolaivaston harrastuksia.
Eli kyllä se lopulta jotenkin Naton syy on tämäkin, vai mitä tiltuloinen.
no jopas olet herkällä päällä, nuohan ovat vaan faktoja. Onko yleistäkin kohdallasi etä tosiasiat ärsyttää?
hauska tulkinta? ne sehän on juuri noin, mikään laki ei kiellä ankkurin vetämistä vaikka Pietarista koillisväylän kautta Kiinaan, koko matkan. Kyse on nyt vaan siitä mistä voi syyttää, ymmärrätkö.
Kaapelin asettajan oma vika? voi niinkin olla, tstähän oli keskustelua kiinalaislaivan rikkoessa kaasuputken, kaasuputki kuuluisi peittää niin ettei ankkuri ota siihen kiinni, näin pitäisi olla kv vesillä. Vai mitä natonasse.
Aloittajalle palkinto viikon kommentista. Kahden hengen illallinen kaaliravintolassa. Illalla ollaan jos ei päissään niin ainakin kaasuissa. Onneksi olkoon.
Noh sinä et määrittel mitä saa tehdä ja mitä ei. Sinulla ei ol siihen kykyä💩🤣
En määrittele, mutt laki määrittelee, eikä sieltä löydy ankkurin vetämistä pitkin pohjaa kieltävää pykälää. Jos löytyy näytä se!
Vauriota ei ole toteennäytetty.
On vain viranomaisten sana, se ei ole todiste.
Saunan takana on tilaa tälle pällille💩🐒
Ei sinusta ole viejäksi, kakkapötkö.
Miksi halutaan rangaista siitä, että ankkuri on tipahtanut vahingossa?
No tuskin se vahingossa on tipahtanut, tai on voinut tipahtaa siinä lopussa. Itse veto on varmaankin ollut tahallista ja tilattua, kuin myös kiinni jääminen, kyllä ne tietää ettei tuosta kummoista tuomiota tule, eikä varsinkaan niitten elinolosuhteet heikkene, päinvastoin.
Uskon että Venäjä tarkoituksella teki homman niin että se tiedetään, otteet kovenevat koko ajan.