"Turvallinen" kiinteistörahasto, ei ole

Anonyymi-ap

Minullekin markkinoitiin "turvallisia" kiinteistörahastoja joskus 10 v sitten. Kävin neuvottelussa rahaston "sijoitusneuvojan" [lue: myyjän] kanssa osuuksien ostamisesta. Arvioin homman liian riskialttiiksi, joten kieltäydyin hankkimasta rahasto-osuuksia.

Riski kiinteistörahastoissa on yksinkertainen. Jos kiinteisömarkkinoilla menee hyvin, eli hinnat nousee, niin asia on tietenkin sijoittaja kannalta OK. Mutta kiinteistömarkkina on suhdanteista riippuvainen ala. Jos tapaus sakkaa, se heijastuu nopeasti kiinteistön hintoihin ja laskevaan markkinaan kiinteistöjä on hankala myydä. Silloin rahaston asiakas ei saa rahojaan pois rahastosta, vaikka rahaston kurssi samaan aikaan laskee kiinteistöjen arvon laskiessa. Olet loukussa!

Tätä nyt ei tietenkään "sijoitusneuvoja" minulle kertonut, mutta olen itse sen verran taloudesta ymmärtävä, että sijoitin rahani muualle.

7

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korjaus: Jos tapaus sakkaa
      Piti olla: jos talous sakkaa

      • Anonyymi

        Taisi tulla väärälle palstalle, pitäisi olla ekonomia- eikä historia-palstalla?


    • Anonyymi

      Siihenkin pätee sama kuin muuhunkin sijoittamiseen jos uskot täysin kerrotut asiat ole jo hävinnyt rahasi.

    • Anonyymi

      Ei "sijoitusasiantuntijan" tehtävä ole tehdä sinulle rahaa vaan itselleen ja edustamalleen yhtiölle sinun rahoillasi. Toki suotuisissa markkinaolosuhteissa saattaa päästä tilille, mutta vuoroveden kyydissähän sijoittajan pääoma seilaa.

      • Anonyymi

        Juuri näin. "Asiantuntija" kertoo kyllä sijoituksen hyvät puolet auliisti jättäen mm. riskit mainitsematta tai kertoo niistä ylimalkaisesti: "älä sijoita enempää kuin olet valmis menettämään". Höh, eihän tarkoitus ole menettää sijoituksista euroakaan.


    • Anonyymi

      On niitä muitakin rahastoja jotka sakkaa.
      Kiinteistörahastossa jo hyvin pieni tuoton odotus vei meonelta mielenkiinnon.

    • Anonyymi

      Eivät opi organisaatiot. Takavuosikymmeninä erään pankin kiinteistönvälitysketju lupasi reteästi varman arvonnousun heidän välittämilleen asunnoille ja vieläpä sitoutui lupaukseen. Tulin lama eikä arvot nousseet. Meinasi kaatua koko pulju.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1030
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe