Sijoittaminen on aina riski. tguru

Millä summalla kannattaa aloittaa sijoittaminen?
Ideaali säästösumma voisi olla 5–10 % nettootuloista, mutta vähempikin riittää. Sijoittamiseen ei tarvitse isoja summia, vaan alkuun pääsee jo pienilläkin summilla, kuten 15 eurolla kuukaudessa.''
9134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

<Sijoittaa omalle tilille pankissa.

Äänestä

Voiko rahasto mennä miinukselle?
Rahastosijoituksiin liittyy tappion riski niin kuin kaikkeen muuhunkin sijoittamiseen, mutta sijoituksen häviäminen kokonaan on sijoitusrahastossa äärimmäisen epätodennäköistä. Tavallinen, ilman velkapääomaa toimiva suomalainen sijoitusrahasto voi kärsiä tuntuviakin sijoitustappioita, mutta se ei voi mennä konkurssiin.25.10.2008

Äänestä

Voiko osakkeilla tienata?
Miksi osakkeiden omistaminen kannattaa? Osakkeiden omistamisen suurin ilo on lyhyesti ja yksinkertaisesti se, että sinulla on mahdollisuus ansaita rahaa. Niiden arvo joko nousee, jolloin voit myydä ne kalliimmalla kuin millä ostit ne, tai sitten niiden omistajille jaetaan osinkoja voitollisesta liiketoiminnasta.

Äänestä

Rahastotkin voi tuottaa, mutta voitoista menee aina lähdevero 30 prosenttia. Sehän on hirmuisen paljon, jos tuotto on vähäistä. Ei oteta mitään muita tuloja huomioon, vaan aina tuotosta verotetaan saman verran veroa.

Äänestä

Nuorena mielellään alle 20 vuotiaana kannattaa aloittaa sijoittamalla alhaisten hallinnointikulujen rahastoihin joita ovat nykyään indeksirahastot. Pankkien ja muiden sijoitusfirmojen sivuilta löytyy kyllä tiedot mitä kuluja menee mistäkin ja netissä on korkoa korolle-laskureita sekä myös laskureita joilla voi tarkistaa paljonko saa oikeasti tililleen kaikkien verojen yms. jälkeen.
Verottaja ottaa voitto-osuudesta aina omansa oli sijoituskohde mikä hyvänsä.

Äänestä

Sijoita Rediin. Ilmarinen pelastaa sijoituksesi kaikessa hiljaisuudessa.

Äänestä
  • Ei ehdi enää, olisko muita varmoja?

    Talvivaarakin pelastettiin monta kertaa.

    Finnair?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ei ehdi enää, olisko muita varmoja?

    Talvivaarakin pelastettiin monta kertaa.

    Finnair?

    Ikinä ei ole liian myöhäistä. Varmaa on kaikki, missä Varma ja knit ovat mukana.

    Äänestä

Sijoittamisessa kannattaa muistaa kultainen sääntö: Sijoita vaan sen verran, kun sinulla on varaa hävitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Millä summalla kannattaa aloittaa sijoittaminen?
Ideaali säästösumma voisi olla 5–10 % nettootuloista, mutta vähempikin riittää. Sijoittamiseen ei tarvitse isoja summia, vaan alkuun pääsee jo pienilläkin summilla, kuten 15 eurolla kuukaudessa.''

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu