HS: Koko elämänsä tappiollinen kauppakeskus oli mennä konkurssiin Helsingissä – 180 miljoonan hiljainen paketti pelasti. Redin omistajat antoivat sille uutta pääomaa lähes 180 miljoonan euron edestä.
Helsingin Kalasatamassa sijaitsevan kauppakeskus Redin omistajat antoivat sen taustayhtiöille vaivihkaa 180 miljoonaa euroa uutta pääomaa viime syksynä. Redin omistajia ovat eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen, OP ja Lähi-Tapiola.
HS:n tekemän selvityksen mukaan kauppakeskus välttyi konkurssilta uuden pääomituksen ansiosta.
Vuonna 2018 avannut Redi on ollut hyvin tappiollinen lähes koko olemassaolonsa ajan, ja sen pääoma oli miinuksella jo vuonna 2021.
Toiminta jatkui täysin lainoittajien varassa. Joulukuussa 2023 Redi teki lähes sadan miljoonan euron alaskirjauksen kiinteistöjen arvoon ja keskeytti lainojen maksamisen. Yhtiön tilinpäätöksessä kerrottiin, että toiminnan jatkumiselle oli merkittäviä epäilyitä ja sille etsittiin ostajaa.
Myyntiä ei tehty, ja lopulta pääomistajat sopivat 177 miljoonan euron pääomituksesta, jolla Redi maksoi pankkivelkansa pois. Omistajat ovat olleet pääomituksesta vaitonaisia ja sen yksityiskohdat ovat epäselviä.
Redin hallituksessa istuva OP:n toimitusjohtaja Markku Mäkiaho ei vahvistanut HS:lle, oliko omistajiin kuuluva OP yksi niistä pankeista, jonka lainoja pääomituksen myötä maksettiin.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/0b11276e-02c6-44bb-bcce-81808a0bd15b
Osuuspankki taas vauhdissa - Selittää paljon
7
363
Vastaukset 7
- Anonyymi
Minkäs ne rahoittajat sille voivat, jos yritys kyntää koko ajan tappiolla.
- Anonyymi
Joo, ollaan niin suuruudenhulluja eikä tajuta edes sitä vaikka on uutisoitu kauan, että ihmiset on persaukisia. Lisää vaan hehtaarihalleja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ollaan niin suuruudenhulluja eikä tajuta edes sitä vaikka on uutisoitu kauan, että ihmiset on persaukisia. Lisää vaan hehtaarihalleja.
Tätä en itsekään tajua. Lähtökohtaisesti ihan järjetön idea rakentaa uusi kauppakeskus Helsinkiin, joka on jo täynnä kauppakeskuksia. Sijainti vielä äärimmäisen huono. Puhumattakaan siitä, että ihmisillä ei ole rahaa kuluttaa ja kauppakeskuskulttuuri mennyt vuosi vuodelta ahtaammaksi kun kulutus siirtynyt nettiin. Vähän sama kun olisi rakentanut Saharan autiomaahan kaupan joka myy hiekkaa.
- Anonyymi
Mitä tässä käytännössä niin kuin tapahtui ja tehtiin? Pankit saivat rahansa, kansan eläkerahat menivät? Vai sidottiinko ne OP kiinteistörahaston rahat pääomaksi lainaan, jolla maksettiin tuo 180 miljoonaa euroa, ja siksi ihmiset eivät saa rahojaan näistä nyt ulos? Rahat kiinni jossain paskassa kauppakeskuksessa joka ei tuota mitään?
- Anonyymi
Yksinkertaistaen suunnilleen noin. Perus ongelmahan oli se, mistä jo vuonna 2017 esim. Timo Metsola kirjoitti, että alunperinkin ryhdyttiin kauppaamaan näitä asunto- ja kiinteistörahastoja yksityissijoittajille. Ei siis ollut koskaan kestävällä pohjalla tämä järjestely.
- Anonyymi
Redin isoin ongelma on varmasti se, että se rakennettiin alueelle ns. ekana. Aina valitetaan, että ensin tulee aauntoja ja asukkaat ja sitten vasta palvelut. Tässä kokeiltiin toisin päin ja miten kävikään. Valitus jatkuu. Valitus on siis vakio ja syy muuttuu, joten asiat pitäisi tehdä aina raha/tuotto edellä.
Nyt kauppakeskuksen perustaminen on jo sen verran pitkällä, että homma kannattaa katsoa loppuun. - Anonyymi
Redejä tulee luultavasti autioitumaan ja niistä tulee seikkailu keskuksia nuorille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71830
- 113779
- 37706
- 134700
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 70607
- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69455
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti43439- 41432
- 62432
- 45423
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0422Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys73414Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395