HS: Koko elämänsä tappiollinen kauppakeskus oli mennä konkurssiin Helsingissä – 180 miljoonan hiljainen paketti pelasti. Redin omistajat antoivat sille uutta pääomaa lähes 180 miljoonan euron edestä.
Helsingin Kalasatamassa sijaitsevan kauppakeskus Redin omistajat antoivat sen taustayhtiöille vaivihkaa 180 miljoonaa euroa uutta pääomaa viime syksynä. Redin omistajia ovat eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen, OP ja Lähi-Tapiola.
HS:n tekemän selvityksen mukaan kauppakeskus välttyi konkurssilta uuden pääomituksen ansiosta.
Vuonna 2018 avannut Redi on ollut hyvin tappiollinen lähes koko olemassaolonsa ajan, ja sen pääoma oli miinuksella jo vuonna 2021.
Toiminta jatkui täysin lainoittajien varassa. Joulukuussa 2023 Redi teki lähes sadan miljoonan euron alaskirjauksen kiinteistöjen arvoon ja keskeytti lainojen maksamisen. Yhtiön tilinpäätöksessä kerrottiin, että toiminnan jatkumiselle oli merkittäviä epäilyitä ja sille etsittiin ostajaa.
Myyntiä ei tehty, ja lopulta pääomistajat sopivat 177 miljoonan euron pääomituksesta, jolla Redi maksoi pankkivelkansa pois. Omistajat ovat olleet pääomituksesta vaitonaisia ja sen yksityiskohdat ovat epäselviä.
Redin hallituksessa istuva OP:n toimitusjohtaja Markku Mäkiaho ei vahvistanut HS:lle, oliko omistajiin kuuluva OP yksi niistä pankeista, jonka lainoja pääomituksen myötä maksettiin.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/0b11276e-02c6-44bb-bcce-81808a0bd15b
Osuuspankki taas vauhdissa - Selittää paljon
7
344
Vastaukset
- Anonyymi
Minkäs ne rahoittajat sille voivat, jos yritys kyntää koko ajan tappiolla.
- Anonyymi
Joo, ollaan niin suuruudenhulluja eikä tajuta edes sitä vaikka on uutisoitu kauan, että ihmiset on persaukisia. Lisää vaan hehtaarihalleja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ollaan niin suuruudenhulluja eikä tajuta edes sitä vaikka on uutisoitu kauan, että ihmiset on persaukisia. Lisää vaan hehtaarihalleja.
Tätä en itsekään tajua. Lähtökohtaisesti ihan järjetön idea rakentaa uusi kauppakeskus Helsinkiin, joka on jo täynnä kauppakeskuksia. Sijainti vielä äärimmäisen huono. Puhumattakaan siitä, että ihmisillä ei ole rahaa kuluttaa ja kauppakeskuskulttuuri mennyt vuosi vuodelta ahtaammaksi kun kulutus siirtynyt nettiin. Vähän sama kun olisi rakentanut Saharan autiomaahan kaupan joka myy hiekkaa.
- Anonyymi
Mitä tässä käytännössä niin kuin tapahtui ja tehtiin? Pankit saivat rahansa, kansan eläkerahat menivät? Vai sidottiinko ne OP kiinteistörahaston rahat pääomaksi lainaan, jolla maksettiin tuo 180 miljoonaa euroa, ja siksi ihmiset eivät saa rahojaan näistä nyt ulos? Rahat kiinni jossain paskassa kauppakeskuksessa joka ei tuota mitään?
- Anonyymi
Yksinkertaistaen suunnilleen noin. Perus ongelmahan oli se, mistä jo vuonna 2017 esim. Timo Metsola kirjoitti, että alunperinkin ryhdyttiin kauppaamaan näitä asunto- ja kiinteistörahastoja yksityissijoittajille. Ei siis ollut koskaan kestävällä pohjalla tämä järjestely.
- Anonyymi
Redin isoin ongelma on varmasti se, että se rakennettiin alueelle ns. ekana. Aina valitetaan, että ensin tulee aauntoja ja asukkaat ja sitten vasta palvelut. Tässä kokeiltiin toisin päin ja miten kävikään. Valitus jatkuu. Valitus on siis vakio ja syy muuttuu, joten asiat pitäisi tehdä aina raha/tuotto edellä.
Nyt kauppakeskuksen perustaminen on jo sen verran pitkällä, että homma kannattaa katsoa loppuun. - Anonyymi
Redejä tulee luultavasti autioitumaan ja niistä tulee seikkailu keskuksia nuorille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis471478Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999