Lappajärven kunnanhallitus käsittelee vuokrasopimusta Kivitipun majoitustiloista maanantaina 13. tammikuuta.
Lappajärven Loma-golf Oy on aikeissa vuokrata Kivitipusta majoitustilaa kesäksi.
Nyt sitten ollaan vuokraamassa parhaaseen sesonkiaikaan, kaikista pihimmille ja "köyhimmille" rahankäyttäjille.
https://ilkkapohjalainen.fi/uutiset/kivitippu-saa-kes%C3%A4ksi-asukkaita-kunnanhallitus-hyv%C3%A4ksyi-vuokrasopimuksen
Lappajärven Loma-golf Oy on aikeissa vuokrata Kivitipusta majoitustilaa kesäksi.
Nyt sitten ollaan vuokraamassa parhaaseen sesonkiaikaan, kaikista pihimmille ja "köyhimmille" rahankäyttäjille.
https://ilkkapohjalainen.fi/uutiset/kivitippu-saa-kes%C3%A4ksi-asukkaita-kunnanhallitus-hyv%C3%A4ksyi-vuokrasopimuksen
Vastaukset 73
Vanhimmat
Eihän ne maksa vuokraa edes golf kentästä, saatikka vuokraan kunnalle, tappiosopimus.
Kyllä on hölmöläisten hommaa alusta alkaen.
Kai ne jotain maksaa
MISTÄ!
Lappajärven Loma-Golf Oy liikevaihto oli 573 000 euroa ja työllisti 8 henkilöä. Liikevaihto nousi 1,8 %. Liiketoiminnan tappio oli −4 000 euroa ja liikevoittoprosentti oli -0,6 %.
Kunta pitäisi saada tuon liikevaihdon edestä vuokratuloja, ennen kuin pääsisi omilleen.
Kaikki hallituksen ja valtuuston jäsenet otka omistaa golf osakkeita ovat jäävejä päättämään asiasta. Kunnalle ei saa tulla minkäänlaista kuluerää vuokrasopimuksen jälkeen. En ihan usko tähän yhtälöön että tulee toimimaan.
TAAS HÄTÄILLÄÄN, typerää tehdä vuokrasopimus kesälle keskellä talvea, kun voi tulla kevääseen mennessä parempia tarjouksia, ehdottomasti asia pitää jättää pöydälle, ja palata asiaan noin 3 kuukauden päästä, golfareille tuli kiire saada edullinen vuokrasopimus, vaikka tarve olisi aikaisintaan kesäkuussa.
Toivottavati joku valtuutettu lukee tämän kirjoutusjonon, että saataisiin jotain järkeä päätöksiin.
3 kuukauden päästä on huhtikuu. Huhtikuussa on jo liian myöhäistä alkaa kenenkään vuokralaisen suunnittelemaan matkailubisnestä ensi kesäksi. Markkinointi pitää aloittaa hyvissä ajoin.
Nyt kun Golfyhtiö pääsee hyvissä ajoin sopimukseen niin aikaa on laittaa kesäksi kuntoon.
Voihan sen markkinoinnin aloittaa ilman vuokrasopimusta, kun kuitenkin olisi mahdollisuus vuokrata huoneita mahdolliselta toiselta yrittäjältä.
Kunta ajetaan kriisikunnaksi!
Ollaan jo kriisikunta.
Täysin fataattista.
Se on vain hyvä asia kun Lappajärven talous sössitään kunnolla.Päästään kätevästi Kauhavan huomaan.
tulihan sekin taas sieltä
Sitä vaan vatuttaa, kun tietää varmasti ettei lappajärvi ota kauhavaa liitokunnaksi.
lappajärvi ei sitä itse välttämättä päätä
Kyllä päättää, pakkolliitos tapauksessa otetaan myös huomioon kuntalaisten toiveet.
No, kyllä Alajärvikin mielellään ottaa Lappajärven yläkoululaiset omaan kouluunsa.
Niin, on sama kielikin.
Murteet ovat kadonneet nuorisolta. Kaikki puhuvat samaa ep:lla.
Pysykää siellä järvikylässä puutteessa ja köyhyydessä, olette tottuneet siihen monessa sukupolvessa.
Kunnan johtajasta pitäisi päästä nopeasti eroon
Samaa kehää kierretään...toimintaa tulee todennäköisesti pyörittämään sama henkilö, joka jo sai kenkää aiemmin Kivitipun johtajan tehtävästä. Huoh...
Minkä kunnanjohtajasta puhut, mistä johtajasta pitäisi päästä eroon?
Keskinen alkaa pyörittämään Kivitippua.
Rva Keskinen ei siinä onnistunut. Kuinka Hra Keskinen onnistuu?
Mikäs siinä, jos rahkeet kestää.
Onhan se komeaa, kun sitten kunnassa on kaksi kylpylää. Meinaan liitoksen jälkeen
ei sellaista skenaariota kyllä tapahdu , unta voit nähdä sellaisesta, mutta ei todellisuudessa.
Totta puhut.kiviriippa ei koskaan oo enään kylpylä.härmä porskuttaa niin ku koko Kauhava.Komiaa!
Millaisella hinnalla Loma-Golf on vuokraamassa Kivitippua ja onko maksukykyinen golfyhtiö? Takuuvuokra pitää maksaa ensin.
Tarvihtooko tuosta nyt pailijoa vuokraa maksaakaan?
Kyllä vähintään kiinteistön kulut pitää maksaa.
Ei niin kovin paljoa kuluja tule, jos allasosastoa ja ravintolaa ei avata ja talvisaikaan pidetään rakennus peruslämmöllä.
Kyllä ne saa 10 euron vuokrat maksettua, kun golf yhtiö jälleenvuokraa 100 eurolla, niin voittoa tulee 90%:a.
Ei tainnut löytyä innokasta ulkopuolista hotelliyrittäjää niin täytyy kunnan ottaa hotellibisnes oman yhtiön kautta hoitaakseen.
Miten siinä kävi, vaikka kyllä sen arvaa, että typerä kannattamaton vuokrasopimus tehtiin todennäköisesti, on ne niin nenästä vedätettävää sakkia koko valtuusto.
Kunnalle on ollut onni onnettomuudessa tässä talvessa, että tähän asti on ollut lauha sää, ja jatkossakin näyttäisi siltä.
Ilmastonlämpeneminen on Lappajärven kunnalle hyvä asia. Tulevaisuudessa Geoparkissa kasvaa palmuja ja on joka päivä trooppisen kuuma. Tunnelma on kuin dinosaurusten aikana. Kivitippua ei tarvitse lämmittää vaan jäähdyttää.
Jep, ilmaston lämpeneminen on hyvä asia suomelle ja lappajärvelle, olen aina ihmetellyt miksi siitä vouhotetaan niin kriittisesti, ja suomi on aina syy siihen lämpenemiseen, vaikka todellisuudessa se on vain 0,02% :a suomen osalta.
En kyllä mene yhtään golffaripaskasakkia tukemaan, käymäkkä kivitipussa.
korjaan käymällä
Tehkää paikasta muodollinen vuokrasopimus joka huomioi tuloja, siten että rakennus vuokrataan ulkopuoliselle osaajalle joka tuo paikkaan elämää. Ei kunnanhallituksesta löydy hotelli-Business osaajia. Rakennus olisi viisaampaa hyödyntää kuin purkaa Hitachilla maantasalle.
Löytyis nyt edes jonkun asian osaajia mut eipä taida löytyä muutakuin KJ nuolijoita
Justiin näin.
Uusia vuokrasopimuksia ei kehdata kertoa ja veronmaksajien varoja mitä sinne upotetaan ennenkuin voi edes toimintaa käynnistää
Lasketaanko nämä kaikki kivitipusta aiheutuneet kulut siihen syksyn laskelmaan että onko kannattavaa toimintaa kunnalle vai alkaako purkuurakka
Sitä on paha 0 euron vuokrasta tiedottaa
Hei me tienataan tällä mut taitaa kovasti persnettoa tullakkin
Daniels grillibar alkaa pyörittää kivitipun ravintolaa.Eikös tämä oo sama pulju joka pyörittää golkentän ravintolaa.
Vuoden soppari.Saa nyt nähdä paljonko tekevät persnettoa.Pakaste puolivalmiste, valmisruokia jotka lämmitetään
Gurmeeta
Sitten ei tarvitse ainakaan syömässä käydä sitä moskaa.
Kunta vuokraa alehintaan. Ei tee tappiota! Kunta tappaa muut toimivat yritykset! Mitä sanoo verottaja
Onneksi on pizzeria best, ksenian rolls ja karvalan unski niin ei tarvitse danielin moskaa syödä
Mistä olet noin katkera? Kyllä Daniel on saanut paljon kehuja ruoastaan, että olet mielipiteesi kanssa aika yksin. Hyviä ovat myös nuo muut paikat.
Jos poltetut kuivat kylmät burgerit on hyviä niin saa olla mutta ei minusta.
sellaisia ei ole kyllä koskaan siellä ollut
Onpa ollut, osti kaverin kanssa hampurilaiset, sämpylät oli palaneet ihan mustiksi, että jäi syömättä ja roskikseen joutui heittämään hamurilaiset, hiiltyneet sämpylät ovat vaarallisia syödä, harmi vaan kun ehdittiin lähteä paikan päältä muualle, eikä enää kannattanut palata takaisin valittamaan hampurilaisista.
Vai sellainen katastrofi sulle on käynyt, että sait palaneet "hamurilaiset", joista et reklamoinut. Vikaa kyllä itsessäkin tällaisessa tapauksessa. Oisit taatusti saanut tilalle uudet, jos tuo totta.
Kyllä laatu pitää olla sellaista, ettei aina tarvitse reklamoida, on yrityksen maineen kannalta tärkeää ettei tahallaan polteta ruokia, paistovälinen oikeaoppinen käyttö, ja lämpötilojen säätö pitää olla kohdallaan jo silloin kun aletaan ruokaa tekemään.
Köyhät vinkuu. Menkää maalaiset töihin.
Köyhiä täällä on kaikki, myös sinä henkisesti lisäksi.
Onko se itse Sipoon Herttua linjoilla
Eipä näillä kivitipun uusilla yrittäjillä taida olla edes varaa maksaa oikeaa vuokraa kunnalle
Tilikauden tulos, 37 000€ −9 000€
Ei oikein vakuuta.Toivotaan kuitenkin että kunta saa kivitipusta vuokratulonsa ja ylläpitokulut katettua.
Niin notta nyt saarahan kivitippu auki notta kesäkaureksi.
Tullaan muire isääntien kans het kahtomahan saataisko kaljaa ja viinaa tiskiltä.
Ennen istuttihin paljonkin kivitipus ja suunniteltihin notta jos vaihrettais turbo ursuksehen notta peräöljyhyt.
Pian saatta syödä hapankaalia että bon apetit.
Mitäs sitte jos tämä kunnanjohtajan väkisin ajama hanke kusee ja ollaan korviamyöten veloissa ja loppuu lappajärven tarina itsenäisenä kuntana.Kysyn vaan että olisko aika suunnata panos pienempi riskisisiin ja tuottavempiin kohteisiin.
Hän voi aina jättää uppoavan laivan että ei hänen ongelma
KJ sais kyllä lähteä muualle tappioita tekemään.
Lähtööhän se kun Kauhavan Rantala ottaa ohjat.
ei sitä tänne valita
Ei sekään onnistunut.