Mette sai tarpeekseen.Trump ei suostu keskuste-
lemaan asiasta.On päättänyt ottaa Gröölannin?
lemaan asiasta.On päättänyt ottaa Gröölannin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Seisooko Suomi vankkumattomasti Grönlannin rinnalla ja apupakettia suunnitelmissa?
Suomi on sitoutunut eu alueen puolustamiseen.
Grönlanti kuitenkin yli puolet koko eu koosta.
Suomi tottakai käsiojossa jonon ekana antamassa rahaa takuutuksilla.
Pinta-ala: 10 530 000 km² vs Pinta-ala: 2 166 000 km²
Karttaprojektio hämää
Grönlanti on noin 2,75 kertaa Suomi-Ruotsia isompi
Kiina tukee Tanskaa tässä Yhdysvaltojen odotettavissa olevassa invaasiossa lähettäen miljoona soldaattia Tanskan tueksi puolustamaan Grönlantia. Siinä alkaa Trumpilla kalju levenemään kun saa kovaa vastaansa.
Tanskan pitäisi lähettää sotajollit Trumpin Mar á Lagoon niin kattottaisiin kenelle kuuluu sekä Grönlanti että myös Florida.
Suomen pitäisi ehdottomasti lähettää aseita ja rahaa Tanskaan.
Taustoihin tutustumalla ymmärtäisitte miksi Trump on noin härskiltä kuulostavaa ilmoille suoltanut. Eli : Kyse on Venäjän ja erityisesti Kiinan arktisen alueen valloitus suunnitelmista.
Kumpikin "rosvovaltio" haaveilee herruudesta ja Grönlannin sijainti tekee siitä tärkeän maailmanrauhan kannaltakin.
Toivottavasti Tanska sitten kykenisi edes Venäjän touhuja tuolla tulppaamaan, mutta epäillä sopii??
Meillä on menossa kyllä ihmiskunnan historian kiperät hetket juuri sotahullujen suurvaltojen pullistelujen myötä.
Suomihan on rahanjako automaatti kaikkiin kriisipesäkkeisiin. Mistä muuten tälläinen laupiaan samarialaisen leikkiminen on saanut alkunsa? Milloin muuten kansalta kysytään, halutaanko aina auttaa? Olisiko aika siirtää katse kotimaan ongelmiin ja auttaa omia kansalaisia?
Hölynpölyä koko juttu.
Tanska tajusi, että Trump on tosissaan, siksi luovutti suosiolla.
Trump ja jenkit ovat olleet niin töykeitä ja uhkaavia, että myisivät sen Kiinalle.
Nyt tulee Tanskan talvisota, saas nähdä miten käy?