Soterahat meni mamujen hoitoon

Rahat ei riitä oman kansan terveydenhoitoon. Kuinka tässä näin kävi. Vieraat ensin. Jopa niiden hammashoito järjestetään yksityisellä puolella.
17213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Joo, aikoinaan oli juttu, että suomi(me) joutui ottamaan ulkomailta velkaa Teiden kunnostuksiin. Kumpi on tärkeämpää, hörhöjen hyyssäminen vai velan otto?

Äänestä
  • Missä matu, siellä ongelma.

    Äänestä

Juu, Suomi-tolliskoja tyhmempää lajia ei maapallolta löydy.

Äänestä

5-10 miljardia menee joka vuosi vieraiden hoitoon.

Äänestä

Itse kun en äänestä (pidän äänestämistä tollojen puuhana) niin kertoisitteko mikä on vihervasari?

Äänestä
  • Persulle se tarkoittaa samaa kuin kaikki ei-persut. Ja todennäköisesti myös osaa persuista.

    Äänestä

Soterahat meni Kiovan natseille.

Äänestä

Sarvikuonojen suomessa on mailman tyhmin kansa ja hallitus lakeinee jo vuosikymmenten takaa.
Kun rahat eivät riitä oman kansansa hyvinvointi palveluihin niin onko edes järkevää suomessa tehdä enään töitäkään kun palvelut heikkenevät vuosivuodelta.

Äänestä

Mistä olet noin lukenut?

Äänestä

Kiova vei myös.

Äänestä
  • Mun mielestä purra ja orpo on leikannu eniten pienituloisilta suomalaisilta,sen toki ymmärtää ettei persu kannattajat sitä käsitä kun tuo luetun ja kuullun ymmärtäminen on mitä on

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mun mielestä purra ja orpo on leikannu eniten pienituloisilta suomalaisilta,sen toki ymmärtää ettei persu kannattajat sitä käsitä kun tuo luetun ja kuullun ymmärtäminen on mitä on

    Miltä muilta voi leikata kuin pienituloisilta, koska pienituloiset saavat eniten tulonsiirtoja valtiolta: Lisäksi suurituloiset osallistuvat valtion pelastamiseen korkeilla veronmaksuilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Miltä muilta voi leikata kuin pienituloisilta, koska pienituloiset saavat eniten tulonsiirtoja valtiolta: Lisäksi suurituloiset osallistuvat valtion pelastamiseen korkeilla veronmaksuilla.

    Verot ovat tänä päivänä huomattavasti alenpana kuin 90-luvun laman jälkihoidossa.

    Äänestä

Woke .kaiken takana woke!

Äänestä

Mamut sai ja pienituloista nekin nyt otetaan. Mitäs roudasitte niitä tänne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rahat ei riitä oman kansan terveydenhoitoon. Kuinka tässä näin kävi. Vieraat ensin. Jopa niiden hammashoito järjestetään yksityisellä puolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu