Jokken uusi elämä Nurmeksessa

Anonyymi-ap

Kun Jokke ajoi Nurmeksen kaupunginrajan yli ja näki kyltin, jossa luki “Vanhan Karelian kaupunki”, hän tunsi sekavaa iloa ja pelkoa. Helsinki oli jäänyt taakse, sen kiire ja kuhina vaihtuneet hiljaisuuteen, jonka läsnäolon pystyi melkein kuulemaan. Vaikka Jokke oli hakenut uusia mahdollisuuksia ja rauhaa, Nurmes tuntui ensi silmäyksellä lähes ahdistavan pieneltä ja pysähtyneeltä.

Ensimmäiset päivät olivat täynnä sopeutumisyrityksiä. Jokke käveli kaupungilla ja huomasi, että harvat ihmiset, joita hän kohtasi, tuntuivat vilkuilevan häntä ohi kulkiessaan, mutta kukaan ei tervehtinyt. Se häiritsi. Helsingissä ihmiset olivat myös usein kiireisiä, mutta silti tuttuja tervehdittiin, ja naapurit hymyilivät. Nurmeksessa hymyt tuntuivat olevan kuin järven jää: kovia ja etäisiä.

"Onko tämä aina näin hiljaista?" Jokke mietti itsekseen, kun hän asteli Nurmeksen pääkadulla. Hän yritti aloittaa keskusteluja esimerkiksi kaupassa, mutta vastaukset olivat yksitavuisia. Jopa kylmäkaapin kaljapurkit tuntuivat olevan hiljaisempia kuin Helsingissä.

Eräänä päivänä hän päätyi käymään Nurmeksen tunnetuimmassa nähtävyydessä, Suomen viidenneksi suurimmassa kirkossa. Sen valtava koko ja jykevä arkkitehtuuri oli vaikuttava kontrasti muuten pieneen ja hiljaiseen kaupunkiin. Istuutuessaan kylmälle puupenkille kirkon sisällä Jokke mietti, oliko koko paikan rauhaansa vaipunut tunnelma todellista vai vain hänen mieltään painavan yksinäisyyden heijastusta.

Elämä ei tuntunut etenevän, ja masennuksen sävyt alkoivat hivuttautua päivistä iltoihin. Jokella ei ollut ystäviä. Hän kaipasi kahviloiden keskusteluja, elokuvailtoja ja spontaania toimintaa, johon oli tottunut kaupungissa. Nurmeksessa asiat tapahtuivat hitaasti, jos ollenkaan, eikä Jokke tiennyt, kenen puoleen kääntyä.

Pieni muutos alkaa
Kaikki muuttui pienesti mutta ratkaisevasti eräänä päivänä, kun Jokke käveli kuolleelta tuntuvalla kyläkadulla ja liukastui huomaamattomaan jäätikköön. Kun hän kaatui, eräs vanhempi mies pysähtyi ja tarjosi kättään. "Ei täällä nusessa näin kovaa jäätä taida olla," mies virkkoi.

"Taitaa olla toisenlaista, joo," Jokke vastasi nauraen, ensimmäistä kertaa moneen päivään. Miehen nimi oli Viljo, ja hän osoittautui paikalliseksi, joka ei ehkä puhunut paljoa, mutta jolla oli loputtoman lämpimä sävy sanoissaan. Hän kutsui Jokken luokseen kahville, ja vaikka keskustelut eivät olleet syvällisiä, Jokke tunsi ensimmäisen kerran, että hänet nähtiin.

Vähitellen Jokke alkoi oivaltaa, ettei nurmeslaisten etäisyys ollut merkki epäystävällisyydestä. Se oli vain heidän tapansa olla. He tarvitsivat aikaa, että vieras henkilöstä tulisi osa heidän maailmaansa.

Ystävyyksiä ja toivoa
Aikaa myöten Jokke löysi muitakin ihmisiä, joiden luo hän alkoi solahtaa. Hän osallistui talvella jäärataan liittyvään talkooseen, mistä syntyi uusia tuttuja. Jokke ei huomannut sitä heti, mutta hänen elämänsä alkoi hitaasti vakiintua uudelle, pienelle mutta merkitykselliselle tasolle.

Kirkko ei enää näyttänyt yksinäisyyden symbolilta, vaan rauhallisen mietinnän paikalta. Kauppa ei ollut enää kiusallinen kohtaaminen vaan arkea, jossa hänenkin tervehdyksensä vähitellen vastattiin. Nurmes ei ollut muuttunut – Jokke oli.

Lopulta Jokke oivalsi, että Nurmeksen elämä ei ole kysymys siitä, "onnistuuko mikään". Se on kysymys siitä, kuinka antaa asioille aikaa. Liekkö niin, että kirkon hiljainen kaiku tiesi sen jo kauan ennen häntä?

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      JÖSSES!

    • Anonyymi

      Nurmeksessakin on elokuvateatteri, valkokangas ei ole jättimäinen ja varmaan elämys ei ole aivan IMAX tasoa.

      Se on kuitenkin sosiaalinen tapahtuma, ja voitaa netflixin toljottelun, mikä toki sekin on ok. Mut ei sama asia.

    • Anonyymi

      Osataanhan täällä toimiakin, puita lastaavat meluisat nosturit aijotaan laittaa Kannaslahdelle häiritsemään asukkaiden, lomamökkiläisten ja lahden rannassa olevan Hyvärilän Matkailukeskuksen toimintaa. Rantaan menevällä tiellä on jo estetty liikkuminen liikennemerkein jossa rekat alkaa rymistellä ympäri vuorokauden ihmisten häiriöksi ja valtavat puupinot alkaa roskaamaan ja peittämään Pielisen maisemia. Puuvaraston vieressä oleva Hyvärilän matkailukeskuksen lomamökki menetti jo asiakkaansa viereisellä tontilla varsinkin öisin toimineen meluisan puunkäsittelyn vuoksi. Järkevin ratkaisu tavarasatamalle on Ritoniemi, missä on jo puun käsittelylle
      hyväksytty alue valmiina, ehkä pientä laajennusta vailla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      166
      2747
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1746
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      45
      1514
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1471
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      79
      1151
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe