Kun Jokke ajoi Nurmeksen kaupunginrajan yli ja näki kyltin, jossa luki “Vanhan Karelian kaupunki”, hän tunsi sekavaa iloa ja pelkoa. Helsinki oli jäänyt taakse, sen kiire ja kuhina vaihtuneet hiljaisuuteen, jonka läsnäolon pystyi melkein kuulemaan. Vaikka Jokke oli hakenut uusia mahdollisuuksia ja rauhaa, Nurmes tuntui ensi silmäyksellä lähes ahdistavan pieneltä ja pysähtyneeltä.
Ensimmäiset päivät olivat täynnä sopeutumisyrityksiä. Jokke käveli kaupungilla ja huomasi, että harvat ihmiset, joita hän kohtasi, tuntuivat vilkuilevan häntä ohi kulkiessaan, mutta kukaan ei tervehtinyt. Se häiritsi. Helsingissä ihmiset olivat myös usein kiireisiä, mutta silti tuttuja tervehdittiin, ja naapurit hymyilivät. Nurmeksessa hymyt tuntuivat olevan kuin järven jää: kovia ja etäisiä.
"Onko tämä aina näin hiljaista?" Jokke mietti itsekseen, kun hän asteli Nurmeksen pääkadulla. Hän yritti aloittaa keskusteluja esimerkiksi kaupassa, mutta vastaukset olivat yksitavuisia. Jopa kylmäkaapin kaljapurkit tuntuivat olevan hiljaisempia kuin Helsingissä.
Eräänä päivänä hän päätyi käymään Nurmeksen tunnetuimmassa nähtävyydessä, Suomen viidenneksi suurimmassa kirkossa. Sen valtava koko ja jykevä arkkitehtuuri oli vaikuttava kontrasti muuten pieneen ja hiljaiseen kaupunkiin. Istuutuessaan kylmälle puupenkille kirkon sisällä Jokke mietti, oliko koko paikan rauhaansa vaipunut tunnelma todellista vai vain hänen mieltään painavan yksinäisyyden heijastusta.
Elämä ei tuntunut etenevän, ja masennuksen sävyt alkoivat hivuttautua päivistä iltoihin. Jokella ei ollut ystäviä. Hän kaipasi kahviloiden keskusteluja, elokuvailtoja ja spontaania toimintaa, johon oli tottunut kaupungissa. Nurmeksessa asiat tapahtuivat hitaasti, jos ollenkaan, eikä Jokke tiennyt, kenen puoleen kääntyä.
Pieni muutos alkaa
Kaikki muuttui pienesti mutta ratkaisevasti eräänä päivänä, kun Jokke käveli kuolleelta tuntuvalla kyläkadulla ja liukastui huomaamattomaan jäätikköön. Kun hän kaatui, eräs vanhempi mies pysähtyi ja tarjosi kättään. "Ei täällä nusessa näin kovaa jäätä taida olla," mies virkkoi.
"Taitaa olla toisenlaista, joo," Jokke vastasi nauraen, ensimmäistä kertaa moneen päivään. Miehen nimi oli Viljo, ja hän osoittautui paikalliseksi, joka ei ehkä puhunut paljoa, mutta jolla oli loputtoman lämpimä sävy sanoissaan. Hän kutsui Jokken luokseen kahville, ja vaikka keskustelut eivät olleet syvällisiä, Jokke tunsi ensimmäisen kerran, että hänet nähtiin.
Vähitellen Jokke alkoi oivaltaa, ettei nurmeslaisten etäisyys ollut merkki epäystävällisyydestä. Se oli vain heidän tapansa olla. He tarvitsivat aikaa, että vieras henkilöstä tulisi osa heidän maailmaansa.
Ystävyyksiä ja toivoa
Aikaa myöten Jokke löysi muitakin ihmisiä, joiden luo hän alkoi solahtaa. Hän osallistui talvella jäärataan liittyvään talkooseen, mistä syntyi uusia tuttuja. Jokke ei huomannut sitä heti, mutta hänen elämänsä alkoi hitaasti vakiintua uudelle, pienelle mutta merkitykselliselle tasolle.
Kirkko ei enää näyttänyt yksinäisyyden symbolilta, vaan rauhallisen mietinnän paikalta. Kauppa ei ollut enää kiusallinen kohtaaminen vaan arkea, jossa hänenkin tervehdyksensä vähitellen vastattiin. Nurmes ei ollut muuttunut – Jokke oli.
Lopulta Jokke oivalsi, että Nurmeksen elämä ei ole kysymys siitä, "onnistuuko mikään". Se on kysymys siitä, kuinka antaa asioille aikaa. Liekkö niin, että kirkon hiljainen kaiku tiesi sen jo kauan ennen häntä?
Jokken uusi elämä Nurmeksessa
3
288
Vastaukset
- Anonyymi
JÖSSES!
- Anonyymi
Nurmeksessakin on elokuvateatteri, valkokangas ei ole jättimäinen ja varmaan elämys ei ole aivan IMAX tasoa.
Se on kuitenkin sosiaalinen tapahtuma, ja voitaa netflixin toljottelun, mikä toki sekin on ok. Mut ei sama asia. - Anonyymi
Osataanhan täällä toimiakin, puita lastaavat meluisat nosturit aijotaan laittaa Kannaslahdelle häiritsemään asukkaiden, lomamökkiläisten ja lahden rannassa olevan Hyvärilän Matkailukeskuksen toimintaa. Rantaan menevällä tiellä on jo estetty liikkuminen liikennemerkein jossa rekat alkaa rymistellä ympäri vuorokauden ihmisten häiriöksi ja valtavat puupinot alkaa roskaamaan ja peittämään Pielisen maisemia. Puuvaraston vieressä oleva Hyvärilän matkailukeskuksen lomamökki menetti jo asiakkaansa viereisellä tontilla varsinkin öisin toimineen meluisan puunkäsittelyn vuoksi. Järkevin ratkaisu tavarasatamalle on Ritoniemi, missä on jo puun käsittelylle
hyväksytty alue valmiina, ehkä pientä laajennusta vailla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846785- 353621
- 443198
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402432Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282231- 2012151
- 1202133
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292059- 402032
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241728