F-35 oli vikaostos?

Kone käyttää tietokonejärjestelmiä (ALIS) mitkä estävät lentämisen jos kone ei saa yhteyttä jenkkilässä oleviin servereihin. Lisäksi sen tietokoneet tallentavat kaiken datan sekä reitit missä kone lentää ja kaikki tuo data lähetetään jenkkilään.

Eurofighter ja Rafale eivät olisi kärsineet näistä ongelmista.

42

600

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kipeät meno leikkaukset ja veronkorotukset on edesssä jottei Nato-suomen regime joudu tarkkaluluokalle typerän F-35 hankinnan takia.

    • Anonyymi

      Kannattaisi aloittajan perehtyä aiheeseen ettei tee itsestään AINA pelleä.

      • Anonyymi

        Kannattaisi pysyä aiheessa, eikä kääntyä aloittajaa vastaan, ettei tee itsestään trollipelleä.


      • Anonyymi

        No sinä sen tiedät 🤡👍


    • Anonyymi

      Jaaha, toinen pellekö saapui?

    • Anonyymi

      Venäjän Tiltu on ehdottoman luotettava kompassinneula. Tosin väärinpäin!

      ”F-35 oli vikaostos?”

      Jos hän jotakin haukkuu niin se on taatusi paras mahdollinen valinta!

      ”Eurofighter ja Rafale eivät olisi kärsineet näistä ongelmista.”

      Ja jos hän jotakin haukkuu niin se on taatusti heikoin vaihtoehto!

      Tämä kannattaa pitää aina mielessä!

      • Vakaamies (kaikki kunnia nimimerkin käytölle) on Venäjää ihaileva lahkouskovainen, joten on todella vaikea uskoa, että hänellä olisi harrastusta suositella Suomelle muita aseita kuin sellaisia joista on Venäjälle mahdollisimman vähän harmia silloin jos se joskus uskaltaa laajentaa imperiumiaan tänne.


      • Anonyymi

        Niin. Moottorisahanikin käyttää tietokonejärjestelmää.


    • Anonyymi

      "Kone käyttää tietokonejärjestelmiä."

      Uskomatonta. Vuonna 2025 käytetään jo tietokonejärjestelmiä NATO koneissa.

      Milloinkahan tulevat venäläisiin koneisiin ?????
      SU-57 koneissa ei siis ole vielä tiltun mukaan ja näin se silloin varmasti onkin.

      • Anonyymi

        Venäläisetkin käyttävät lähinnä vanhentunutta länsitekniikkaa uusimmissakin hävittäjissään. Ja vanhemmissa on erillinen marketista ostettu ja salakuljetettu 90-luvun GPS-laite jeesusteipillä kiinnitettynä kojelautaan.

        Ehkä uudempaa tekniikkaa ovat saaneet paitsi salakuljettajilta, niin myös ukrainalaisista kodeista varastetuista tiski- ja pesukoneista ja kotitietokoneisiin.
        Varastetuista vessanpöntöissä tuskin löytyy, muuta kuin toimiva huuhtelumekanismi, mutta sekin on jo iso juttu. Tosin paineistettu vesijohto kyllä tarvitaan ja jonkinmoinen viemäröinti… sekin saattoi monelle syrjäkylän pakkotekrytoidulle tulla yllätyksenä…


    • Anonyymi

      Vai luulee tiltu että F-35 koneen voi ottaa etäkäyttöön.

      Ilmeisesti SU-57 koneessa on sitten etäkäyttömahdollisuus ja tiltu luulee että sellainen on F-35 koneessakin.

      Vai luuleeko tiltu että ne on lankaohjattavia?

      Kerrohan meille kuinka koneet otetaan etäkäyttöön niin saadaan vähän iloa tänne foorumille.

    • Anonyymi

      F-35 on julkinen moka, useat valtiot ovat hylänneet sen ja tai tunnustaneet asian.

      Suomen puolustusvoimille se ei sovi olenkaan, koska perinteisesti ME PUOLUSTETAAN, miksi siis ainoastaan hyökkäykseen tarkoitettu konetyyppi?

      • Sinulle on tämä selitetty jo monta kertaa: Venäjää vastaan puolustautuessa on ehdottoman tärkeää kyetä tuhoamaan sen keskitykset, tukikohdat, varastot ja tehtaat. Pelkkä puolustautuminen vain torjunta-asein johtaa lopulta vuorenvarmasti siihen, että puolustaja väsyy, kuluu loppuun ja tuhoutuu.

        Kyllä sinä tämän tiedät ihan Saatanan hyvin, joten mekin tiedämme mikä on motiivisi kieltää meiltä vastahyökkäysaseet.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Sinulle on tämä selitetty jo monta kertaa: Venäjää vastaan puolustautuessa on ehdottoman tärkeää kyetä tuhoamaan sen keskitykset, tukikohdat, varastot ja tehtaat. Pelkkä puolustautuminen vain torjunta-asein johtaa lopulta vuorenvarmasti siihen, että puolustaja väsyy, kuluu loppuun ja tuhoutuu.

        Kyllä sinä tämän tiedät ihan Saatanan hyvin, joten mekin tiedämme mikä on motiivisi kieltää meiltä vastahyökkäysaseet.

        F-35 tyyppi on susi, pelkkä arkku pilotille....jonka Musk osuvasti totesi.

        Usea tilaaja on peruuttanut tilauksensa, mutta meille ne syötetään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        F-35 tyyppi on susi, pelkkä arkku pilotille....jonka Musk osuvasti totesi.

        Usea tilaaja on peruuttanut tilauksensa, mutta meille ne syötetään.

        Siis ketkä ovat peruuttaneet tilauksensa? Kerro nyt kaikki.

        En tiedä ymmärrätkö tätä, mutta useimmille suomalaisille aina samoin maneerein toistuvat kiukuttelusi vain todistavat siitä että nyt on tehty oikein.

        Sinähän olet Venäjän imperialismin puolella, et Suomen etkä demokratian, joten suosituksesi on kuoleman suudelma ja haukkusi ylistyslaulu.


    • Anonyymi

      Kerrotko mitkä maat ovat hylänneet F-35 koneen.

    • Anonyymi

      "Kone käyttää tietokonejärjestelmiä (ALIS) mitkä estävät lentämisen jos kone ei saa yhteyttä jenkkilässä oleviin servereihin."

      Vaikuttaa ihan MV:n tarinalta.

      • Anonyymi

        Ja lähde oli?


      • Anonyymi

        Miksi niitä käytettäisiin sitä itseään vastaan?


      • Anonyymi

        Miksi niitä käytettäisiin sitä itseään vastaan?


      • Anonyymi

        Leivänpaahtimilla sama juttu. Kiinalaiset kuuntelevat aamuisia kiukutteluja leivänpaahtimesta.


      • Anonyymi

        Heh. Voi tiltu, tiltu…
        Eihän USAn tarvitsekaan myydä noita maailman tehokkaimpia koneita niille, jotka käyttäisivät niitä heitä vastaan. Paljon helpompi tapahan tämän on eli ei myy.

        Tiltun motiivit tuntee jokainen, samoin kuka käskyttää…. Joten ei niitä tarvitse ottaa tosissaan.


    • Anonyymi

      "Kone käyttää tietokonejärjestelmiä (ALIS)"

      No tämäkin meni väärin tiltulta. Se nykyään ODIN. Ukrainan sodan takia tiltu ei saa pöivityksiä.....

      The Operational Data Integrated Network (ODIN) Base Kit (pictured), replaces the legacy Autonomic Logistics Information System (ALIS) computer hardware called the Standard Operating Unit. The US Pentagon will no longer neglect ALIS, as they plan to research and develop both systems for the F-35's cloud architecture

      Ja tämähän on paljon parempi koska tämä on suunniteltu niin että USA voi laukaista kaikkien maailman F-35 ohjukset Kremliin yhtäaikaa vaikka ohjukset olisivat varastokellareissa.

      :) :) :):) :) :)

      • Jos meinaat esiintyä muita viisaampana, sinun ei kannata itse vaikuttaa keharilta. Hyvä suomen kielen taito (ja aina sen jota käyttää) auttaisi jo paljon, mutta taitaa olla myöhäistä sekin.


      • Totisesti tiltujen prosentti suomalaisista on myös tyhmin prosentti.🥾


      • Anonyymi

        ”Pako rinnakkaistodellisuuteen …. Reaalitodellisuutta pakoon….”

        Ja tiltu kirjoittaa tuollaista. .. parasta tänään nähtyä komiikan huippua.

        Mitähän tiltu tietää todellisuudesta? No eipä juuri mitään, mutta ilmeisen tosissaan kuitenkin siitä kirjoittaa


    • Anonyymi

      Mitäs sitten. Täytyyhän miljoonien arvoisen koneen olinpaikka olla tiedossa. Seuraahan puhelimesikin jatkuvasti missä kuljet. Oletko puhelimestasi pitänyt älämölöä?

    • Anonyymi

      Ilmeisesti Venäjällä käytetään ko tekniikkaa vaikkapa Lada kaupassa koska vain tiltut ovat asiasta huolissaan.

      Siellähän tunnetusti kaikki kusevat toisiaan silmään aina kun on mahdollista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomi on ostanut sutta, kuten tiedetään jo entuudestaan. Vain alle kolmannes Lockheed Martinin valmistamista Yhdysvaltain armeijan F-35-hävittäjistä on tällä hetkellä käyttökunnossa, Yhdysvaltain ilmavoimien ministeri Frank Kendall myönsi keskiviikkona edustaja Matt Gaetzin (R-Fla) kuulemisessa.

      Entä sitten kun sataa ja pitäisi päästä ilmaan?

    • Anonyymi

      Kysy mv-lehdeltä.

      He ovat julkaisseet kyseisen journalistisen helmen.

      • Anonyymi

        Juu. MV-lehtiään on parasta mitä Venäjältä tulee. Suomessa se tosin ei kelpaa edes kompostitavaran keruuseen. Niin saastunutta pazkaa….


    • Anonyymi

      Koneella ei lennetä myöskään pakkasella ja niitähän täällä riittää.

      • Anonyymi

        Tuon jo keksit ihan itse pikku rölli


      • Anonyymi

        ” Koneella ei lennetä myöskään….”

        Ja valeita on Venäjän Tiltulla loppumaton varasto! Ja juttujen tyhmyys on omaa luokkaansa?

        Ehkei Tiltu ole asiasta tietoinen, mutta jopa autiomaassa on 10 km:n korkeudessa kymmeniä pakkasasteita!?


    • Anonyymi

      Suuri ja mahtava neuvost...... venäjä on alkanut jälleen valmistaa ladoja 80- luvun kaasutintekniikalla koska länsimaisia piirilevyjä ei saa ostettua ja itse ei osaa niitä valmistaa. Jarrut ja kaasutin niinkuin ennenvanhaan. Miksi venäjä ryssii kaikki?????

    • Anonyymi

      Ja tiltu suoltaa innokkaasti sitä mitä osaa…. Siis pilaantunutta sontaa.
      Kun käsky käy

    • Anonyymi

      Kylläpä tiltua harmittaa kun Suomi osti hävittäjän joka pieksee venäjän koneet 10-0

      On tämä iloinen asia🙂

    • Anonyymi

      Loistavaa!
      Mitä enemmän tiltu valehtelee sitä varmemmin hän tietää että Suomi osti parhaan koneen mitä oli saatavilla.

      Muita vaihtoehtoja ei oikeastaan ollut. Niin selvä oli asia.

    • Anonyymi

      Ei suomi mitään 35sia saa, Raha loppu.

      • Anonyymi

        Miten niin? USA:lla on rahat olleet loppu jo vuosia ja silti se tukee miljardeilla Ukrainaa!

        Älä sekoita raha-asioissa valtioita ja henkilöitä keskenään! Niillä on eri säännöt!


      • Anonyymi

        Miten niin? USA:lla on rahat olleet loppu jo vuosia ja silti se tukee miljardeilla Ukrainaa!

        Älä sekoita raha-asioissa valtioita ja henkilöitä keskenään! Niillä on eri säännöt!


    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3180
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1932
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1910
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      80
      1741
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1398
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1182
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1145
    Aihe