Tuhon ja pahuuden jäljet näkyy kaikessa

Kun orpopurra vahingoittaa maatamme . Tehneet hirveästi velkaa ja työttömyyttä ja kiusanneet köyhiä. Kaikessa näkyy ,
miten vahingollinen kokoomus-persu on .
41533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Persuille ja kokoomukselle ei saa valtaa antaa , jos työtä ja hyvinvointia halutaan ihmisille saada .

Äänestä
  • ?

    - Samalla Rehottaa - RASISMI - - - Tarkemmin Sanottuna - KIELI-RASISMI - !

    - KIELI-RASISMIA - Puolustavat Suomessa - Vain ;

    - SDP:n Sosialistit ja LaitaVasemmisto ja MyrkynVihreät PUNIKKI-Kommunistit -!

    - MIKSI - Nuo - SURKIMUKSET - Tukee - RASISMIA joka Kohdistuu Suomalaisiin -?

    ?

    Äänestä

  • SaksikäsiPetturi leikkaa tavikset ja etenkin Köyhät hengiltä! Se kirottu valehteleva huijari..

    Äänestä

Kyllähän tää purra oron hallitus on katasroofihallitus

Äänestä
  • Persut pettää ja Purra puree,
    pahoja ovat .

    Äänestä

  • Jep. sanansa petti purra.. Totaalinen petosjytky !

    Äänestä

18,5 mrd euroa velanottoa vuonna 2024 (15,24 mrd€ + 3,2 mrd€), mihin SE tason velkaraha katosi kun samalla leikattiin historiallisesti?

Äänestä
  • Tietääkö nää edes sitä että hallitus otti viime vuonna velkaa julmetut 15,24 miljardia euroa?

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d81ed707-b536-4db7-a113-5ed97c662d3a

    Päälle 3,2 miljardia euroa VM:n vuoden 2023 joulukuulle "piilottamaa" vuoden 2024 menoa. Summan maksua aikaistettiin muutamalla viikolla, jotta se saatiin 2023 vuoden alijäämään, nostamaan sen 11,2 miljardista eurosta 14,4 miljardiin euroon. Hävytöntä kokoomuskaverien jeesaamista VM:n ponnaripäältä.

    Riikka Purra ja Petteri Orpo tekivät Suomeen Ennätys -suuren valtionvelan !!

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tietääkö nää edes sitä että hallitus otti viime vuonna velkaa julmetut 15,24 miljardia euroa?

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d81ed707-b536-4db7-a113-5ed97c662d3a

    Päälle 3,2 miljardia euroa VM:n vuoden 2023 joulukuulle "piilottamaa" vuoden 2024 menoa. Summan maksua aikaistettiin muutamalla viikolla, jotta se saatiin 2023 vuoden alijäämään, nostamaan sen 11,2 miljardista eurosta 14,4 miljardiin euroon. Hävytöntä kokoomuskaverien jeesaamista VM:n ponnaripäältä.

    Riikka Purra ja Petteri Orpo tekivät Suomeen Ennätys -suuren valtionvelan !!

    Pahoja ovat kumpikin . Eihän persuun voi koskaan luottaa.

    Äänestä

Tosielämän Tylypahkan luihuiset 💙

Äänestä
  • Ossaako kukkaa siellä orpopurran porukoissa laskua ees kymmeneen , ku velekaa ja vahinkua vaan tekevät ?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ossaako kukkaa siellä orpopurran porukoissa laskua ees kymmeneen , ku velekaa ja vahinkua vaan tekevät ?

    Ohan teillä hoopoilla oma Kangashariju joka kävi teitä neuvomassa.

    Miksettä totelleet ?
    Turha nyt itkiä.

    Äänestä

Nyt Suomessa ropisee ennätykset persujen tuella valtionvelka ennätys työttömyys ennätys köyhien lisäys ennätys ja paljon muuta huonoa

Äänestä
  • Ja lehtien palstoilta saapi joka päivä ku persut tempaisee.

    Äänestä

Yksi ja sama kirjoittaja siinä purkaa ahdistustaan. Ja yrittää luoda " keskusteluketjua" itsensä kanssa.

Koronavuosilta on jäänyt paljon hoitovelkaa,mitä on jouduttu purkamaan samalla,kun keput ja edellinen hallitus rytkäisivät käyntiin tämän sotesekoilun,tietäen mitä tekivät. Tietäen myöskin,että EU talousohjaus häämöttää heidän jättämässään talouskriisissä.

Kepujen sotesekoilu on käynyt erittäin kalliiksi sekä euroissa,että inhimillisesti asiakkaille sekä työntekijöille.

Maamme tukee Ukrainan sotaa,jotta venäjälle ei jäisi mahdollisuutta laajentaa sotaa naapurimaihin,siin myös Suomeen. Se maksaa maltaita.

Suomi on joutunut Putinin laittoman sodan vuoksi nostamaan oman maamme puolustusmenoja. Se maksaa.

Edellisen hallituksen ja sitä vanhempien velkojen korot nousivat ja pelkkiin korkomaksuihin menee valtavasti rahaa.

Kasvua ei ole ollut taloudessa 17 vuoteen. Nyt sitä yritetään. Se maksaa.

Meillä on huoltovelkaa infrassa,rahoja edellinen hallitus lähetteli Mongolian tupakkalakkoihin, naistasa-arvon tutkimiseen Intialaisessa kansanmusiikissa,Italian kotien marmorointien uusimiseen ja oman maan liikennemerkkien sukupuolettomuuteen vaihtamiseen,mutta esim. maantiet on päästetty vaaralliseen kuntoon jne jne jne. Se maksaa.

Maahanmuuttajia otettu menneinä aikoina avosylin vastaan,kotiuttamistoimet,elatus,terapiat,tulkit,kotiavun,avustajat,rikosten selvittely maksaa maltaita.

Edellinen hallitus teki todellisia virheitä EU:ssa esim. energiakaupoissa ja muita sopimuksia,joista maamme kärsii jättiluokan tappiot.

Nykyinen hallitus joutui aloittamaan siitä,että maamme oli ajettu kriisiin monella tasolla. Kepu mahdollisti tämän lähtemällä vasemmistohallitukseen ja nyt kehtaa omista virheistään syyttää persuja.

Oppositio on lietsonut maan "avuksi" talouskriisin keskellä ammattiliiton avustuksella lakkoja ja se maksaa.

Eipä lähtisi nykyistä hallitusta haukkumaan. Eletään erittäin vaikeita aikoja ja ilman tätä nyky hallitusta olisimme jo EU:n säälimättömän leikkauskurin alla,missä meiltä ei mitään kysytä ja mihinkään ei voida sitten vaikuttaa. Paljonkos lähtisi eläkkeistä silloin,paljonko nousisi eläkeikä jne jne. ? Persut joutuu nyt tekemään raskaan osan. Orpona kokoomus on suurin ja hallituksen koonnut puolue. Hallitus toteuttaa talouspolitiikassa kokoomuksen politiikkaa. Persut ensimmäistä kertaa ovat päässeet viemään hallitusohjelmaan omia tavoitteitaan maahanmuuton ja rikoslainsäädännön tiukennuksista ja on päässyt rajaamaan ulkomaille syydettävää rahaa ja vaatimaan EU:sta meille muutakin,kuin nettomaksajan osaa.
Oulaskangas on ainoa asia,mitä en nyky hallitukselta hyväksy,se meni yksiselitteisesti väärin.
Talouspolitiikkaa päätöksissä kurittaa Orpon kokoomus enemmistöllään.

Äänestä
  • Hyvin typerää on persujen pahuutta puolustaa . Vaikka oon kippee , niin en oo ryhmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Hyvin typerää on persujen pahuutta puolustaa . Vaikka oon kippee , niin en oo ryhmä.

    Ei meillä oo mitään hätää, alottaja on ainua.

    Mitä siitä tulis, jos kaikki olis alottajan kaltasia itkijä- naisia?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ei meillä oo mitään hätää, alottaja on ainua.

    Mitä siitä tulis, jos kaikki olis alottajan kaltasia itkijä- naisia?

    Me lentäjät ja Metalli lakkoillaan ja aina liksa nousee!
    Ei voi valittaa!

    Äänestä

  • Siinäpä oli pitkä lista persujen pahuuden töistä , mittää hyvää ei oo persuilta saatu . Pelkkää pahhuutta .

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Siinäpä oli pitkä lista persujen pahuuden töistä , mittää hyvää ei oo persuilta saatu . Pelkkää pahhuutta .

    Me Ke publikaanit ja te Afrikan tähti-ongelmien kanssa kamppailevat ollaan eelleen ylivoimanen ja yksinkertanen enemmistö, eihän oo mitää hätää senpuoleen

    Äänestä

  • Kun Purra purree ja persut pahhuutta tekkee , niin köyhät ja sairaat nälissään kärsii. Ei persuihin voi luottaa .

    Äänestä

  • Ongs tietoon, miten toi Repo muista sotkuistaan vastuusa kantaa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ongs tietoon, miten toi Repo muista sotkuistaan vastuusa kantaa ?

    Ei mitenkään. Muita Repo aina vaan syyttää omista munistaan.

    Äänestä

  • Olipa aika säälittävää tilitystä. Kyllä kansa tietää. Uurnilla tavataan.

    Äänestä

Nyt persuilla uusi skandaali, persu kansanedustaja poistettu juopumuksen takia lentokoneesta

Äänestä
  • Ottiko liikaa vatjusjärvistä? Vai sitteki etelälahtista?

    Vai tuplasti valtion kaapista, kuten KePu ministeri Lintilä?

    Äänestä

  • Varmaan edellisen hallituksen syy, voi voi!

    Äänestä

Persut hyväksyy kun persut töppää, muttei äänestäjät ne jättää

Äänestä

Voidaan velkaa ottaa vähemmän, mutta se tarkoittaa sitten että rahaa on jaettavaksi vähemmän.

Tämä demarien yhtälö ei oikein toimi, kun rahaa pitää jakaa mutta velkaa ei voi ottaa.

Demarit on vaarallinen ääriliike. Onneksi demarien ulinaa on mukava kuunnella. Itkekää vaan

Äänestä
  • Höpö höpö onhan vara laskea oluverokin ja sulkea vastaavasti oulaskankaan yöpäivystys!

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Höpö höpö onhan vara laskea oluverokin ja sulkea vastaavasti oulaskankaan yöpäivystys!

    Noi on persujen arvovalintoja

    Äänestä

  • Äärioikeistolaiset pilaavat Suomea nyt. Pohjoisen Suomen ja koko maan etu on punamulta eli kepu ja demarit. Kokoomus jabpersut on nyt nähty. Sori siitä.

    Äänestä

Vasuri Eskon aloituksia. Vaalit lähellä ja Eskolla hormonit hyrrää.

Äänestä
  • Tuskin persujen sotkut ja metkut vasuri-eskua kiinnostaa .
    Palijo isommat hankkeet hänellä menossa .
    Meleko monta kiinteistöä on Haapavedellä laittanut kuntoon ja hommannut asuntoja asunnottomille,
    vaikka reissuhommissa ympäri Suomia kulkee .

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Tuskin persujen sotkut ja metkut vasuri-eskua kiinnostaa .
    Palijo isommat hankkeet hänellä menossa .
    Meleko monta kiinteistöä on Haapavedellä laittanut kuntoon ja hommannut asuntoja asunnottomille,
    vaikka reissuhommissa ympäri Suomia kulkee .

    😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Tuskin persujen sotkut ja metkut vasuri-eskua kiinnostaa .
    Palijo isommat hankkeet hänellä menossa .
    Meleko monta kiinteistöä on Haapavedellä laittanut kuntoon ja hommannut asuntoja asunnottomille,
    vaikka reissuhommissa ympäri Suomia kulkee .

    Paljon on touhunnut.
    Iso yritys jäteaseman vieressä, siitähän olikin juttua jo mennävuosina. Hirveästi kirjoittelua että nyt on suurta ja upeaa. Ollut lie hivenen hiljaista viimeaikana siellä "teollisuus"kiinteistön" ympärillä

    Paljon työteliäisyyttä ja uusia veronmaksajia pitäjään hankkinut. Haapavedellä kun on niin valtavasti puutetta asunnoista. Ei ole tarjontaa.

    +Sarkasmia, sarkasmia ..

    Ei silti, etteikö toimelias ole, mutta paljonko Haapaveden hyväksi vai josko päin vastoin?

    Äänestä

Joko persu Immonen on palanut lomamatkalta

Äänestä
  • 😁😁

    Äänestä

Jep mihinkähän se säästöt on menneet kun työttömiltäkin on revitty ainakin 200e/kk pois, mutta velkaa otettu enemmän kuin mariini.

Äänestä
  • Ukrainahan se yks rahareikä on ku sitä pitää väkipakolla tukea.

    Äänestä

Hyvä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun orpopurra vahingoittaa maatamme . Tehneet hirveästi velkaa ja työttömyyttä ja kiusanneet köyhiä. Kaikessa näkyy ,
miten vahingollinen kokoomus-persu on .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu