Näin se nykyään menee kepu pettää ja ps valehtelee
Perussuomalaisia syytetään valehtelusta – näin Jani Mäkelä vastaa
Perussuomalaiset mainostaa purkavansa turhaa byrokratiaa, koska jatkossa alle 30 neliön rakennuksen voi rakentaa pihalle ilman lupaa.
"Perussuomalaiset mainostavat purkavansa turhaa byrokratiaa rakennuslain muutoksella.
Sosiaalisen median käyttäjät syyttävät perussuomalaisia valehtelusta.
Edellinen eduskunta hyväksyi rakennuslain muutoksen 1.3.2023. Orpon hallitus teki siihen korjaussarjan."
https://images.sanoma-sndp.fi/9b33551d27d75c58942a33bcea161d79/normal/658.webp
Pälvi Uusitalo
@mummeli6
"Ja sitten vielä niitä äänestystuloksia: koko PS:n eduskuntaryhmä äänesti yksimielisesti kyseistä lakiesitystä vastaan."
Kuva kaapattu linkin takaa:
https://eduskunta.fi/FI/Vaski/sivut
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010957848.html
PS ottaa kunniaa rakennuslaista jota itse vastusti
4
286
Vastaukset 4
- Anonyymi
Persut tykkää vääristellä asioita ja heidän sanomisiin ei pidä kenenkään luottaa
- Anonyymi
Jep, PS on nyt niin nähty. pelkkää roskaa ja pettämistä.
- Anonyymi
Eli muutosten jälkeen hyväksyi. Asia kunnossa.
- Anonyymi
Ilmeisesti se että PS saa aikaan asioita, on vasemmistolle kipeä paikka. Tätäkin päivitystä kohtaan on käynnistetty laaja valhekampanja, väittäen että laki olisi edellisen hallituksen säätämä. Siihen nimenomaan tämä hallitus teki merkittäviä muutoksia ennen voimaantuloa.
Uudessa laissa rajoitetaan muun muassa ympäristöjärjestöjen valitusoikeutta sekä poistetaan omakotitalon rakentavilta vaatimus ilmastoselvityksestä.
Oppositiosta muutoksia on kritisoitu siitä, että osa muutoksista heikentää rakennusalan ilmastotoimia.
Korjaussarjan myötä myöskään lupamenettelystä vapautetuille pienille rakennuksille ei voida asettaa lisävaatimuksia kunnan toimesta.
Toisin sanoen perussuomalaisten mainoksessa esitetty väite byrokratian purkamisen osalta pitää paikkansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2742221
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2661311- 221294
- 41836
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i137801Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237719Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa240715- 56550
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46491- 38468