Perintövero Suomen vihatuin vero.

Hallituksen pitäisi ehdottomasti ottaa luovutusvoittovero perintöveron sijaan.

Suomen talous ajaa niin vahvasti karille koska täällä ei ole omistusta ei pääomia koska täällä ei kannata omistaa. Yritykset myydää ulkomaille sen sijaan että lapset jatkaisivat koska ei ole varaa maksaa perintöveroa. Kotimaahan ei voi myydä kun täällä ei ole pääomia.

Vasemmisto tuhoaa taloutemme sillä täällä ei kannata yrittää tai yrittää rikastua. Parempi vaan kun makaa sossutuella kerrostalossa ja ulvoo maailman epäreiluutta.

Ottaisitte vasurit mallia miten Ruotsissa on perintövero järjestetty ja verratkaa samalla Suomen ja Ruotsin talouslukuja !
16174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Suomessa maailman pienimmät tuloerot mutta vasemmistokommarit ulvoo lisää veroa ja tasapäistämistä. Ottakaa mallia mitenkä filosofianne toimi Neuvostoliitossa !

Äänestä
  • Venäjä on ihana maa . Siellä ei oo ikinä lakkoja ja elokapina mielaritki on heti vankilassa . Kyl meilki valtion ja EK olikarkkien pittäs määrätä työasiat .

    Äänestä

  • Perintöverosta tulee luovutusvoitto vero siis byrokratiaa taas ja sama vero eri nimellä !!!

    Äänestä


  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Perintöverosta tulee luovutusvoitto vero siis byrokratiaa taas ja sama vero eri nimellä !!!

    kuten kaikessa- tulis verottaa niitä rikkaimpia- ja vapauttaa ne köyhimmät veroista.

    Esim jos perijä asuu asuu perimässään kiinteistössä on aika hullua alkaa verottamaan- jollei sitten ole kyse jostain miljoonatason omistavasta henkilöstä...

    Äänestä

Perintövero pitää ehdottomasti säilyttää koska on itse omaisuutensa hankkinut. Sukulaiset ja lapset hankkikoot itse omaisuutensa työllä.

Äänestä
  • Kuka testamenttaisi perintönsä verottajalle? Eihän verottajakaan ole mitään tehnyt ansaitakseen perinnön.

    Äänestä

Höh höpö . Minä olen maksanut.lapseni koulut , asunnot harrastukset ruuat autot ja kaikki . Loput noin 400 000 euroa menee hyväntekeväisyyteen ja lapset hyväksyy sen . Lapsenlapset joutuu vähän maksamaan perintöveroa kesämökistä .

Äänestä
  • Älä mussuta pikkurahoillasi. Minulla on vuosipalkkakin 400 000 € + bonukset päälle.

    Äänestä

No löytyhän niitä vasureita ulvomaan hullua paskaansa, Katsokaa talouslukuja ja verratkaa mitä muualla maailmalla tehdään !

Suomalaisten omaisuus on taloissa kiinni. Suomalaisen keskimääräinen varallisuus on noin 80 000€ eli rivarin puolikas.

Äänestä
  • Suomi on maailman kylmin maa ja pitkät etäisyydet, maaseutua, jne... on hullua ettäpersukokoomus kokoomuspersut on nyt viemässä suomalaisilta jopa asunnot alta-

    no onhan fasistinen kokoomus pitänyt yllä noin 10000 asunnottoman paikkeilla olevaa asunnottomuutta Helsingissä jo yli 100 vuotta... RKP-kokoomus tuhoaa suomenkansaa..

    Äänestä

Tämä asia ylittää heittämällä vasun käsityskyvyn joten aivan turha odottaa mitään järkeviä ja ennen kaikkea perusteltuja kommentteja varsinkaan vastaväitteiden suhteen!

Äänestä

Ja sitten taas tuplattaisiin kiinteistövero, ovelaa.

Äänestä

Luovutusvoittovero tuo pienille perinnöille verot, kun ne ovat nyt verottomia 20 000 euroon asti. 60% perinnöistä on nykyään verottomia ja suurin osa lopuistakin korkeintaan joidenkin tuhansien eurojen perintöverot maksavia. Uusi luovutusvoittoveromalli pienentäisi suurien perintöjen veroja ja pienien perintöjen, joista ei nykyään makseta veroja tai korkeintaan hyvin vähän, kontolle jäisi kasvava verokuorma. Rahaa siis köyhiltä rikkaille tälläkin oikeiston veivaamisella OrpoPurran anti-Robin Hood malliin, jonka politiikka ryöstää köyhiltä rikkaille.

Äänestä

Kyllä ilman ansiota saaduista tuloista pitää maksaakin veroja, ja alentaa lisäarvoa tuottavan työn teon verotusta. Perinnöt tulevat kuin Manulle illallinen makaamalla kuin laamanen lehmä tai ellun kana.

Äänestä
  • Oikeistohallitus edistää pääomilla ja perinnöillä makoilua, eli laiskan rahaa. Ahkeruutta eli työn tekoa se ei arvosta palkoissa ja verotuksessa, tuottaa vielä halpa-Aasiasta kielitaidottomia palkanpolkijoita laumoittain.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallituksen pitäisi ehdottomasti ottaa luovutusvoittovero perintöveron sijaan.

Suomen talous ajaa niin vahvasti karille koska täällä ei ole omistusta ei pääomia koska täällä ei kannata omistaa. Yritykset myydää ulkomaille sen sijaan että lapset jatkaisivat koska ei ole varaa maksaa perintöveroa. Kotimaahan ei voi myydä kun täällä ei ole pääomia.

Vasemmisto tuhoaa taloutemme sillä täällä ei kannata yrittää tai yrittää rikastua. Parempi vaan kun makaa sossutuella kerrostalossa ja ulvoo maailman epäreiluutta.

Ottaisitte vasurit mallia miten Ruotsissa on perintövero järjestetty ja verratkaa samalla Suomen ja Ruotsin talouslukuja !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu