Itämeri valvontaan

Itämeren rantavaltiot alkavat nyt sitten valvoa Itämerta. Myös Nato lähettää pari alusta Itämerelle. Häkkäsen mukaan nyt ei kenenkään kannata ” tehdä tyhmyyksiä Itämerellä , tulee jäämään kiinni”.
Vartiointi kestää ilmeisesti helmikuun loppuun. Hyvin paljon puhetta, lupauksia ja taas puhetta……nyt sitten nähdään miten nämä puheet siirretään käytäntöön . Ainakin Suomen johto( Häkkänen, Stubb, Orpo yms) näyttää luottavan ja uskovan, että nyt tilanne on hallinnassa.
14243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Onko nyt laitettu ns ” iso vaihe silmään ” ?
Ollaanko ” esisodassa” ?

Äänestä

Hiski Haukkala , mikä mies lienee….kovin on polleaa puhetta .
Edes USAn edustuksen puuttuminen tämän päivän kokouksesta Helsingissä ei Hiskiä huoleta, pelotetta kuulemma riittää.
Häkkänen samassa ohjelmassa oli hyvinkin vaisu……. Ei tainnut vakuuttua Naton osuudesta asiassa.

Äänestä

EUllahan piti olla niitä delfiinin tarkkailijoita, Suomessakin oli joitain.
Ne voisivat kai auttaa myös varjolaivaston tarkkailussa?

Äänestä

Ja että Häkkänenkö varoittelee ketään tekemästä tyhmyyksiä...

Äänestä

Britit räjäyttelee NATOn yhteistyössä Nord streamin ja nyt Nato valvoo meidän rantoja. Sellaista teatteria että oksat pois. Nato kokous. Siellä mitään ollut kuin Baltian maat. Norja? Ei halua sekaantua. Samoin USA. Pelle touhua . Stuppi höpöttää . Kokous saatiin aikaan nopeasti koska suunniteltu kaapeli katko ja kokous jo laitettu alulle. Eikö selvempää teatteria ole olemassa. Ukrainalla hirveät velat päällä eikä pysty maksamaan enää . Länsimaat ryöstää loppupelissä koko maan mitä Putin on pitkään yrittänyt estää . Meille valehdellaan kaikki. Täyttä paskaa näiltä umpikieroilta politikoilta

Äänestä

Länsi on yrittänyt systemaattisesti hajottaa Venäjää jo vuosia. Kyllä meidän kansaa viedään kuin litran mittaa . Itä-Suomi kuolee pois. Nato valloittaa koko Itä-Suomen ja pistää Venäjän reagoimaan. Nyt kun saavat omia aluksia Itämerelle tulee Venäjä tekemään seuraavan siirron. Meidän politikot leikkii tulella ja siittä kantaa vastuun kokoomus

Äänestä
  • "Meidän politikot leikkii tulella ja siittä kantaa vastuun kokoomus"

    Kaikki eduskunnassa on vastuussa maamme turvallisuudesta.

    Äänestä

Itämeren NATO huippukokous. Voi paskan marjat kun pelottaa

Äänestä
  • Tämäkin kokous oli aivan turha ja tämänkin kulut joudumme maksamaan.

    Äänestä

Enimmillään noilla toimilla on öljyn hintaa korottava vaikutus.
Aina löytyy keinoja kiertää noita sanktioita ja joka kerta ne ovat kääntyneet länsimaita itseään vastaan.
Yhdysvallat pelaa tietenkin säännöillä jotka eivät sille itselleen tuota samanlaista vahinkoa, se maksattaa kaiken käskyläisillään.

Äänestä

Rozzvot kiinni.

Äänestä

Aloittajalle toteaisin että Itämeren reunavaltiothan ne ovat Itämerta tähänkin asti valvoneet!
Jokaisella valtiolla, jopa pikkuruisilla Baltian mailla, on rannikkovartiosto ja sillä kalustoa, ainakin Suomessa on erikseen vielä merivartiosto ja silläkin kalustoa ja niillä on vuosikymmenet ajeltu merialueita tarkkailemassa ja valvomassa, mistään uudesta ei siis ole kyse.
Puolustusvoimien alukset nekin ajelee minkä ajelee mutta jotain räpeltävät kuitenkin.

Äänestä

Jos täällä kuivalla maalla ajaisin vakuuttamattomalla romuautolla, heittelisin ongelmajätteitä sen ikkunasta pientareelle ja lopulta törmäilisin ja rikkoisin lyhtypylväitä ja sähköjohtoja, olisi 100% varmaa, että poliisi pysäyttäisi ja ajokortti lähtisi kuivumaan sillä hetkellä.

Toista on "kansainvälisillä vesillä", jotka nyt on näytetty tulkitsevan villiksi länneksi, jossa mikään laki ei ole voimassa ja siksi saa tehdä mitä tahansa. Tälle näyttää nyt tulevan loppu.

Tuttavani, jolla on mökki Kotkan edustan saaristossa, sanoi keräilleensä saarensa rannasta muoviroskaa, mehutölkkejä ja muuta roinaa, joissa hän laski olevan tekstejä yli kymmenellä kielellä - joista yksikään ei ollut suomi.

Äänestä

Itämerellä saattaa olla parikin venäjän satamaa. Näin on pikkulinnut kertoneet.
Mutta meillä; Hys hys moisesta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itämeren rantavaltiot alkavat nyt sitten valvoa Itämerta. Myös Nato lähettää pari alusta Itämerelle. Häkkäsen mukaan nyt ei kenenkään kannata ” tehdä tyhmyyksiä Itämerellä , tulee jäämään kiinni”.
Vartiointi kestää ilmeisesti helmikuun loppuun. Hyvin paljon puhetta, lupauksia ja taas puhetta……nyt sitten nähdään miten nämä puheet siirretään käytäntöön . Ainakin Suomen johto( Häkkänen, Stubb, Orpo yms) näyttää luottavan ja uskovan, että nyt tilanne on hallinnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu