Kriittistä tiedontuotantoa tarvitaan

Anonyymi-ap

Ylikoski oli silmäillyt Teppo Eskelisen & Matti Yläsen toimittamaa kirjaa ”Tyhmenevä demokratia? Kriittisen tiedontuotannon tila Suomessa”. Rosebud 2024. ja kirjoitti siitä vaparien fb-ryhmässä seuraavaa:

Myös Vapaa-ajattelijain liitto tuottaa monen muun järjestön lailla kriittistä tietoa. Toki sitä tekevät kirjan mukaan muutkin tahot: ”Kriittinen tiedontuotanto voidaan määritellä yhteiskunnallisesti relevantiksi tutkimus-, selvitys- ja viestintätyöksi, jota instituutio tai sektori tekee sisäisesti tunnistamistaan tarpeista käsin.”

Vapaa-ajattelijain liitto tuottaa tietoa ennen muuta laadullisin menetelmin, mutta jossain määrin myös määrällisesti. Jälkimäisestä kannattaa mainita vuosittainen tiedon keruu elämänkatsomustiedon oppilasosuuksista peruskouluissa. Se on merkittävästi paikannut tetovajetta, joka seurasi Tilastokeskuksen ja Opetushallituksen yhteistyöongelmista.

Toinen esimerkki myös määrällisten menetelmien käytöstä oli vuoden 2022 koulukysely, joka koski uskonnollisten ja vaihtoehtoisten tilaisuuksien sekä elämänkatsomustiedon opetusjärjestelyjen tilaa. Saatua tietoa olennaisesti täydensivät myös sanalliset vastaukset.

Vapaa-ajattelijain asialistalta kertyy paljon myös muuta tietoa uskonnottomien syrjinnästä ja katsomusvapauden loukkauksista sekä myös toiminnasta niiden paljastamiseksi ja poistamiseksi. Tätä olisi tarpeellista dokumentoida aiempaa enemmän. Myös yhdistystasolla tehtävä työ ja sen näkyväksi tekeminen on tärkeää.

Konkreettisten ongelmien lisäksi tarvitaan edelleen myös rakenteellisen syrjinnän oikeudellista, poliittista ja yhteiskunnallista analyysiä. Niin etuoikeuskirkot kuin muutkin uskontokunnat pyrkivät myös offensiiviseen toimintaan, joihin monivoi lähetyskäsky. Erityisesti se kohdistuu lapsiin ja nuoriin.

Maallistumiskehityksen myötä valtiokirkkojärjestelmän pohja on putoamassa pois, mutta siihen liittyvä politiikka on Suomessa ollut epästrategista. Meidän on mahdollista ja välttämätöntä tuottaa strategista analyysiä muun muassa poliittisten puolueiden tavoiteasetannan tueksi. Seuraavat eduskuntavaalit, viimeistään vuonna 2027 lähestyvät ja niihin valmistautuminen on menossa monella taholla.

19

337

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijain liitto on kuitenkin, myös yhteistyössä Humanistiliiton kanssa, tehnyt perusteltuja esityksiä kirkon ja valtion suhteen uudistamisesta ja strategisesta valmistautumisesta siihen. Niitä on toimitettu puolueille ja myös kansanedustajille lähivuosien varrella.

    • Anonyymi

      Kirja tuo esiin, että kriittisen tiedontuotannon asemaa on viime vuosina monin tavoin heikennetty niin yliopistoissa, erilaisissa tutkimuslaitoksissa kuin kansalaisjärjestöissäkin muun muassa erilaisilla rahoitusinstumenteilla. Sellaisena kai voidaan pitää myös Vapaa-ajatteljain liiton valtionavustuksen nollaamista.

    • Anonyymi

      Hyvä näkökulma. Järjestöt myös esittävät hyviä tutkimuskysymyksiä.

    • Anonyymi

      Kokemusten ha toimien dokumentointi. Yhdistykset & liitto.

    • Anonyymi

      Ymmärtääkseni Valiitto on joukko lähes sosiaalituella eläviä ja sen kaltaisia
      taivaanrannanmaalareita, jotka eivät tuota juuri mitään, tuskin edes harmia

      Kyse on vain siitä, että uskonnottomien pitää nousta woketattajasosialistisia
      muslimivenäläisiä jne hyysäävän aikansa eläneen mukavapaa-ajatteluliiton
      puuhia vastaan

      Esim. koulua on ehdottomasti suojeltava sosialistivapareiden hyökkäystä vastaan

      Valiitto - woketus - porukka on saavuttanut erään etapin

      Itäsaksalaistyyppinen vakoilu ja kansalaisten harjoittama keskinäinen vaino on tuotu kouluihin

      Valiitto kyykyttää suomalaisia "yhdenvertaisuus"porukkojen avulla palvelemaan kaiken karvaisia
      vähemmistöjä, jotta suomalaiset todella häviäisivät kulttuurina ja valtiona

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/#comment-132204140

      • Ymmärryksesi on väärä. Noin äkkiseltään näyttää löytyvän yksi teollisuuden palveluksesta ("Operations manager"), yksi eläkeläinen on ollut mm. intin kantapeikkona ja toinen lääkäri, yksi kouluttautuu juuri uuteen ammattiin, yksi on sairaanhoitaja, yksi pyörittää ohjelmistoyritystä, minä olen yliopiston ammattinörtti jne jne.

        Erilaisissa ammateissa toimivia, erilaisia polittiisia suuntia kannattavia jne. nyt vaan yhdistää rationaalinen maailmankuva ja halu poistaa uskontojen etuoikeudet. Ei siinä ole mitään kummallista.


    • Anonyymi

      Hyväksyessään marxilaisia jäsenikseen, Valiiton kannattaa ottaa tiedontuotannon kannalta huomioon, että ortodoksiset marxilaiset eivät hyväksy hyvinvointivaltiota eikä edes kouluopetusta lapsille

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18781786/#comment-133370531

      Muistaen että jsus -jutut ovat 2000 -vuotta vanhoja niin törkeät marxopit ovat vain 200 vuotta vanhoja

      • Anonyymi

        Kykenetkö ymmärtämään, ette VA-yhdistykset kysy jäsenanomusta tehneiltä heidän puoluetaustaansa tai puoluepreferenssiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kykenetkö ymmärtämään, ette VA-yhdistykset kysy jäsenanomusta tehneiltä heidän puoluetaustaansa tai puoluepreferenssiä?

        varmaan näin mutta MARXILAISUUS EI OLE PUOLUE


    • Anonyymi

      Yhdistystoiminnassa kertyy arvokasta tietoa, joka dokuntoinnista on hyötyä yhdistykselle itselleen, liitolle ja laajemmin ihmisoikeustyölle yhdenvertaisuuden puolesta.

    • Anonyymi

      Kirjoittajat käsittelevät kriittisen tiedontuotannon mahdollisuuksien heikentymistä. Yhtenä juonteena siinä on julkaisukanavien vähentyminen. Kielteisinä esimerkkeinä mainitaan Nuorisotyö-lehden ja Vihreä Lanka-lehden lakkauttamiset. Netti ei ole käytännössä korvannut noissa olleen tiedontuotannon menetystä.

      • Anonyymi

        Eivätkö ne jatkaneet nettilehtinä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivätkö ne jatkaneet nettilehtinä?

        Ilmeisesti ei, eikä muu netti organisoinut sitä tiedontuotannon mitä oli ollut.


    • Anonyymi

      MARXILAISUUS EI OLE PUOLUE

      mutta kun Valiitossa on marxilaisia tai niitä lähellä olevia,
      siellä on lasten koulutusta vastustavia
      sosialisteja
      puhumassa ja vaatimassa kouluopetukseen muutoksia nykyisessä tilanteessa


      MARXILAISET EIVÄT HYVÄKSY hyvinvointivaltiota, EI KOULUA EIVÄTKÄ NAISTEN TYÖSUOJELUA, marxilaiset ajavat lapsityövoiman käyttöä


      Marx omin sanoin hyväksyy lapsityövoiman käytön
      ""En sano, että on väärin, että naiset ja lapset osallistuvat yhteiskunnalliseen tuotantoomme.

      Mielestäni jokaisen yli yhdeksänvuotiaan lapsen pitäisi työllistyä tuottavaan työhön osa ajastaan, mutta tapa, jolla heidät saatetaan työskentelemään vallitsevissa olosuhteissa, on ikäväntuntuinen"" https://www.marxists.org/archive/marx/iwma/documents/1868/machinery-speech.htm

    • Anonyymi

      Vapaa Ajattelija -lehdet muodostavat tietovaraston. vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti

      • Anonyymi

        Katso myös lehden arkisto.


    • Anonyymi

      Pitää palauttaa kirja kirjastoon?

    • Anonyymi00019

      Entäs tämä? 9 vuotta yäuskonnonopwtusta, 1 vuosi yhteiskuntaoppia.

    • Anonyymi00020

      Tieto, järki, ihmisyys!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe