Eläkkeensaajan hoitotuki

Anonyymi-ap

Kun asuu palvelutalossa ja saa eläkkeensaajan hoitotukea, viekö palvelutalo senkin rahan, kuten lähes koko eläkkeen? Kyseessä siskoni, joka 79v

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun on toteen näytetty suomen vanhusten ja sairaiden hoito, sekään ei Kokoomuspersu hallitukselle, airueina kristilliset ja RKP, riittänyt.

      Hallituksen piti laatia oikein laki, muuttaa jälleen kerran perustuslakia, millä vaadittiin ulkomailtakin kansaneläkettä saavat köyhät eläkeläiset palaamaan tähän kuoleman, pimeyden laaksoon, jossa pieneläkeläisihmisten henki on tällä hetkellä halpaa hupaa.

      Ei riittänyt, että täällä olevat vähävaraiset eläkeläiset saavat kärsiä huonosta, riittämättömästä ja piittaamattomasta hoidosta ja huolenpidosta, joka pahimmassa tapauksessa, vanhusten ja sairaiden heitteillejätön johdosta, johtaa heidät, jopa kuoleman laaksoon.
      Sama kurjuus ja hädänalaisuus haluttiin ulottaa myös ulkomailla asuville ja oleskeleville eläkeläisille.

      Ja EU:n jäsenyys ei tuonut mitään hyvää suomalaisille, päättäjät eivät noudata siinäkään asiassa EU:n lakeja ja lupauksia, ei sitä, että EU:n kansalaisilla tulee olla vapaa liikkuminen ja asuma- ja oleskeluoikeus EU:n alueella.

      Myöskään suomessa ei ole noudatettu sitä lakia: EU.n vaatimusta suomen päättäjille, korottaa perusturvan tasoa , eikä sitä, että lakisääteinen perusturva kuuluu jokaiselle EU:n -jäsenmaan alueella oleskelevalle kansalaiselle.

      Mieluummin päättäjät huolehtivat suomessa asuvista muista maista tulleista kansalaisista, kuten työläisistä, irtolaisista, ja pakolaisista.

      Onko tämän maan asioiden hoidossa enää mitään järkeä?

    • Anonyymi

      Hoitomaksuihinhan tuo tuki on tarkoitettukin eikä mihinkään vapaa-ajan rientoihin tai sukanvarteen säästettäväksi. Siskosi sitten ostaa tuella niitä palveluja, joita tarvitsee.

    • Hoitokoti ei vie hoitotukea, vaan se menee hyvinvointialueelle, joka laskuttaa asukasta.
      Eli ihan sama saako hoitotukea vai ei, käteen pitää jäädä 182 euroa kuukaudessa.
      Käytännössä Kela tukee hyvinvointialueita.
      Hoitotuki ei siis hoitokodille.
      Yksityisessä hoivakodissa hoitotukea tuskin saakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2206
    2. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1463
    3. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      348
      1461
    4. 185
      1360
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1111
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      988
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      960
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      949
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      28
      885
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      859
    Aihe