Ajattelultaan johdonmukaisuudessaan esimerkillisen Vladimir Tismaneanun varoittavat sanat vuodelta 2019:
Vladimir Tismaneanu
What Went Wrong and Why? Nationalism versus Democracy in Eastern and Western Europe
Contemporary European History, Volume 28 , Numero 1 , helmikuu 2019 , s. 69 - 72
Jos Keski- ja Itä-Euroopan yhteiskunnat voivat rohkeasti, jos hädin tuskin, selviytyä kaikkein vastenmielisimmästä, sitkeimmästä ja julmimmasta politiikan ja yhteiskunnallisen organisaation järjestelmästä, toteuttaa välittömästi demokratian ja vapauden ja sitten sen jälkeen kääntää nopeasti selkänsä samalle asialle, jota heiltä oli riistetty ja jota ovat kauan kaivanneet halunneet, voimme olla varmoja, että kotimaisen nationalismin uhka demokratialle on todellinen. Itä-Eurooppa on valmis riskeeraamaan kaiken parin viime vuosikymmenen aikana saavuttamansa hämmästyttävän edistyksen jahdatakseen samaisia ideoita ja ajattelutapoja, joiden innoittamina fasistit ja kommunistit (jälkimmäinen tuoreessa muistissa kaikille paitsi nuorimmalle sukupolville) tuhosivat ihmiselämää ja sivilisaatiota maittensa joka kolkassa. Sen ymmärtäminen, miksi niin suuri osa Keski- ja Itä-Euroopasta valitsee etnisyys-keskeisyys radikalismin ja muukalaisvihamielisen raivon, antaa meille mahdollisuuden nähdä selvästi, kuinka totalitaarista houkutus ei koskaan alistu turvallisesti demokraattisen vastuun alaisuuteen.
Mikään yhteiskunta ei pysy oletusarvoisesti uskollisena demokratialle, silloinkin kun sen nimenomaan pitäisi muistaa mitä vapaudella on annettavana tarjoaa ja mitä ideologisista illuusioista koituu. .....
.....
... Samalla kun EU ja NATO laajentuivat tai valmistautuivat ottamaan vastaan kauan kadoksissa olleet eurooppalaiset sukulaissielunsa ja vaikka demokratia toimi lähes täydellisesti, marginaaliset vihaliikkeet, oikealla ja vasemmalla, sinnittelivät itsepäisinä. Uskoin, että näillä liikkeillä oli potentiaalia valloittaa paljon suuremman väestö-osan sydämen, vieläpä juuri samojen ihmisten sydämet, jotka olivat tällä hetkellä onnellisesti mukana demokratiassa (tai siltä näytti, niin me kaikki ajattelimme, joten ehkä jopa he itsekin uskoivat). Kirjoitin 1990-luvun puolivälissä teokseni "Fantasies of Salvation: Democracy, Nationalism and Myth in Eastern Europe". Uskoin, että myytit esi-isistä, taivaallisesta suuruudesta ja petollisista vihollisista, jotka edellyttivät autoritaarista politiikkaa ja jopa sotaa, säilyivät todellisena vaihtoehtona Itä-Euroopan kohtalolle. Olin huolissani siitä, että ekslusivistiset ideat voisivat osoittautua murskavoitoksi saamalla todellista suosiota, vaikka ne kuuluvat hullujenhuoneelle.
https://www.cambridge.org/core/journals/contemporary-european-history/article/what-went-wrong-and-why-nationalism-versus-democracy-in-eastern-and-western-europe/C54DF7C8CFC4930E4B2AB44FC8A06A60
Anti-kommunistinen Vladimir Tismaneanu: myös nationalistiset ideat kuuluvat hullujenhuoneelle
8
258
Vastaukset
- Anonyymi
Yhdentyminen tuo mukanaan pettymyksiä, jotka voivat nostaa lokaalisuuden vaatimuksia. Keskinäisiä kiistoja alueista ei ole nähtävissä.
- Anonyymi
Kerro lisää. Mitä tarkalleen tarkoitat?
- Anonyymi
” Anti-kommunistinen Vladimir Tismaneanu: myös nationalistiset ideat kuuluvat hullujenhuoneelle”
Venäjä on ääri-nationalistinen valtio! Ei siihen uppoa tämän herran ajatukset!- Anonyymi
Juuri näin, samaten monet muutkin kansallismieliset saisivat ottaa Tismaneanun sanoista oppia ja lakata uskomasta infantiili-fantasioihinsa.
Niinkin epätodennäköisessä maassa kuin Puolassa koko etnokansallismielisten ämpäri on täynnä Putinin pussiin pelaavia mätiä omenoita Janus Korwin-Mikkejä ja Grzegorz Brauneja myöten.
Euromaidan Press
* Anton Shekhovtsov
Pro-Russian activism of Mateusz Piskorski, detained in Poland
https://euromaidanpress.com/2016/05/22/pro-russian-activism-of-mateusz-piskorski-detained-in-poland/
* Alya Shandra
Polish pro-Russian far-right radicals behind arson attempt of Hungarian center in Ukraine
https://euromaidanpress.com/2018/02/23/poland-falanga-far-right-radicals-behind-arson-attempt-of-hungary-center-in-ukraine/
* Maria Tril
The Russian trace in the Polish trucker border blockade
https://euromaidanpress.com/2023/11/23/the-russian-trace-in-the-polish-trucker-border-blockade/
Balkan Insight;
* Claudia Ciobanu
Russian Influence in Poland: Looking in the Wrong Places
https://balkaninsight.com/2023/06/14/russian-influence-in-poland-looking-in-the-wrong-places/
* Mateusz Mazzini
How the Polish Anti-War Movement’s Message Entered Mainstream Politics
https://balkaninsight.com/2024/02/01/how-the-polish-anti-war-movements-message-entered-mainstream-politics/
Muistutukseksi, että katolikko-nationalistinen Laki ja Oikeus (eli puolalaisittain PiS) on varastanut Ukrainan auttamiseen tarkoitetusta rahastosta. Se siitä kansallismielisyydestä. :)
PolskieRadio
Polish anti-war campaign under scrutiny for alleged mismanagement and cronyism
https://www.polskieradio.pl/395/7784/Artykul/3378061,polish-antiwar-campaign-under-scrutiny-for-alleged-mismanagement-and-cronyism
-Vertigo
- Anonyymi
KAi Israel sentään saa olla nationalistinen?
- Anonyymi
Human Rights Watch (HRW) on luonnehtinut Israelin valtion toimia palestiinalaisia kohtaan kansanmurhaksi eikä suinkaan ole ainoa.
https://www.hrw.org/news/2024/12/19/israels-crime-extermination-acts-genocide-gaza - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Human Rights Watch (HRW) on luonnehtinut Israelin valtion toimia palestiinalaisia kohtaan kansanmurhaksi eikä suinkaan ole ainoa.
https://www.hrw.org/news/2024/12/19/israels-crime-extermination-acts-genocide-gazaMITÄ?! Se etno-kansallismielisyyden idea ei muuttunutkaan yhtään älykkäämmäksi vetoamalla johonkin Israeliin? ELÄMÄNI ON PILALLA!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MITÄ?! Se etno-kansallismielisyyden idea ei muuttunutkaan yhtään älykkäämmäksi vetoamalla johonkin Israeliin? ELÄMÄNI ON PILALLA!
Eivätkä läheskään kaikki palestiinalaiset ole Hamas? Ja terroristit piileskelevät tunneleissa, kun Israelin johto pommittelee siviilejä epäinhimillistävään retoriikkaan vedoten? Mitä tämäkin on?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223984
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533264Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu53253Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222879Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1541494