Kiista on kansanomainen ilmaisu väittelylle

Anonyymi-ap

Laadukas väittely tarjoaa mainion tavan syventyä aiheeseen ja antaa varmasti kaikille lisätietoa ilmiöistä. Väittelyitä seuratessa oppii myös käyttämään kieltä sujuvammin ja esittämään omat mielipiteet vakuuttavammin.

Kiista on kansanomainen ilmaisu väittelylle. Siinä on usein kyse siitä, että asianomaiset ovat yksinkertaisesti niin kaukana toisistaan, että sovintoa on hankala löytää. Kiistat ovat kuitenkin sovitettavissa siten, että vastapuolet pyrkivät keskustelun kautta ymmärtämään toistensa ajatusten kulkua. Väittelyn kaltaisissa tilanteissa on aina syytä perehtyä vastapuolen argumentointiin tarkasti, sillä usein kiistat johtuvat väärinymmärryksistä tai tietämättömyydestä.

Väittelyn aiheita voi olla hyvin monenlaisia ja yleensä väitellään esimerkiksi politiikasta tai taloudesta. Sanonnan mukaan ainoastaan makuasioista ei voi väitellä, mutta kaikki muut aiheet ovat mahdollisia.

Väittely tai debatti on formaali, interaktiivinen argumentointimenetelmä. Tällainen väittely noudattaa tiettyjä sääntöjä ja se on kurinalaista. Arkikielessä väittely tarkoittaa sanallista kiistaa, debattia tai polemiikkia

Hyvä dialogi on yhdessä ajattelua, ihmisten välillä ja omassa päässä tapahtuvaa pohtimista. Se on myös valmiutta kyseenalaistaa oman ajattelun viitekehykset. Jos siihen ei pysty, on vaikea saada aikaan todellista dialogia. Hyvä merkki dialogista on se, kun ihmiset pystyvät puhumaan rohkeasti omista kokemuksistaan.

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyviin väittelyn tapoihin kuuluu se, että vastapuolen mielipiteestä esitetään sen vahvin muoto. Tällöin vältytään siltä, että väittelykumppanin sanomisista tehdään niin sanottu olkinukke. Olkinukke tarkoittaa sitä, että toisen mielipiteestä luodaan yksinkertainen malli, joka kuulostaa väärältä tai tyhmältä. Tämän takia väittelyssä molempien tulisi kunnioittaa toisen argumentteja ja esittää ne niin, ettei yksinkertaistuksia tai yleistyksiä pääsisi tapahtumaan.

      Väittely on loppu viimein taitolaji, jossa pärjää parhaiten silloin, kun tuntee käsiteltävän asian hyvin ja osaa argumentoida asiaan kuuluvalla tavalla. Jotta väittely sujuisi paremmin, on hyvä tutustua vastapuolen argumentteihin ja yleisimpiin argumentaatiovirheisiin.
      Yleisimpiä virheitä ovat esimerkiksi tehdä yksittäistapauksista yleistyksiä, auktoriteettiin vetoaminen tai luoda sisäisesti ristiriitaisia väittämiä.

      • Anonyymi

        SK " -Kansalaisille tärkein aihe tulevissa alue- ja kuntavaaleissa on terveyspalvelut, kertoo Kunnallisalan kehittämissäätiön (Kaks) kyselytutkimus. Erittäin tai melko tärkeänä asiakysymyksenä terveyspalveluja piti 95 prosenttia vastaajista.

        Myös vanhusten huolto sai teemana yli90 prosentin kannatuksen. Kolmannelle sijalle kyselyssä sijoittui työllisyys, jota piti tärkeänä tai melko tärkeänä 90 prosenttia vastaajista.

        Listan perää pitivät kuntaliitokset, joita ei lainkaan tai kovinkaan tärkeinä piti lähes 60 prosenttia vastaajista. Kulttuuripalveluita ei pitänyt tärkeinä vaalien kannalta yli 40 prosenttia vastaajista ja maahanmuuttoa hieman alle 40 prosenttia.

        Äänestäjiä siis kiinnostavat vaaleissa erityisesti peruspalvelut. Kaksin mukaan kansalaisilla ei kuitenkaan välttämättä ole selkeää kuvaa siitä, mikä kuuluu kuntien ja mikä hyvinvointialueiden tehtäviin."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2413
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe