VIISI NUORTA KUOLI REKKATURMASSA

Anonyymi-ap

11.11.2001
Kesärenkaat ja liian kova tilannenopeus syynä tuhoisaan turmaan
Hausjärvi STT
Viisi nuorta kuoli ja yksi loukkaantui vakavasti henkilöauton törmättyä täysperävaunulliseen rekkaan Hausjärvellä lauantain vastaisena yönä. Menehtyneet olivat iältään 14-22 vuotiaita. Onnettomuus sattui yöllä yhden aikaan Lahden ja Riihimäen välisellä kantatie 54:llä. Henkilöauto oli kääntymässä Puujaan risteyksessä oikealle Lahteen päin, kun se luisti väärälle kaistalle ja törmäsi Lahden suunnasta tulleeseen rekkaan. Henkilöauto murskaantui täysin ja siinä olleesta kuudesta nuoresta viisi kuoli heti. Osa nuorista sinkoutui autosta tielle. Turmassa loukkaantunut 17-vuotias nuorukainen kuljetettiin Medi_Helillä Helsinkiin Töölön sairaalaan ja hänen tilansa on kriittinen.
AUTOSSA KESÄRENKAAT
Tien pinta oli onnettomuuspaikalla jäinen ja onnettomuusautossa oli kesärenkaat. Myös auton tilannenopeus risteyksessä oli ilmeisesti liian kova, kertoo tutkinnanjohtaja rikoskomissaario Mika Heikkonen Riihimäen poliisista. Onnettomuusautoa ohjasi kaveriporukan vanhain 22-vuotias mies. Hänen lisäkseen turmassa kuoli kolme kyydissä ollutta nuorta naista ja yksi nuori mies. Rekka-auto suistui törmäyksen voimasta ojaan ja kaatui. Rekan kuljettaja selvisi onnettomuudesta vähäisin vammoin. Rekan kyydissä oli paperirullia, joista osa lensi tien varteen. Kantatie 54 jouduttiin katkaisemaan liikenteeltä iltapäivällä rekan nostotöiden ajaksi. Poliisilla ei ollut vielä lauantaina tietoa siitä, oliko alkoholilla tai muilla päihteillä mahdollisesti osuutta onnettomuuteen. Tämä selviää vata ruumiinavauksen jälkeen. Heikkosen mukaan henkilöautossa olleilla nuorilla ei ilmeisesti ollut turvavöitä, eivätkä ne luultavasti olleet kunnossa koko autossa. Toisaalta turva vyöt eivät olisi välttämättä pelastaneet nuoria, koska törmäys oli niin raju. Onnettomuudessa menehtyneiden nuorten vanhemmille ja omaisille järjestettiin kriisiapua tuhoisan onnettomuuden jälkeen

Kommenttia: Tämä on vanha liikenneonnettomuus juttu, mutta silti yhä ajankohtainen varoitus ja muistutus siitä, miten nopeudella on se kaikista suurin merkitys ja tekijä onnettomuus tilanteessa. Lehti kertoi jutun selväpiirteisesti ilman turhia epäily viittauksia ja hyvä niin, koska mitään turhia epäilemisiä , eikä vaarantamisia juttuun liity. Tuo porukka olisi vielä tänäkin päivänä elossa, jos kuski olisi tajunnut vauhdin merkitystä vähääkään. Kuski ei siis tajunnut sitä, ettei kesärenkailla voi liukkaalla tiellä kaahata, vaan nopeus pitää olla alhainen. Viisas kuski olisi tuossa tilanteessa tietysti laskenut nopeutensa minimiin, mikä ei tietenkään tarkoita kävely vauhtia, vaan sellaista vauhtia, jossa auto pysyy tiellä liukkaudesta tai huonoista renkaista huolimatta. On itselläkin ollut tilanne, että ei oltu ehditty vaihtaa talvi kumeihin ja jouduttiin palaamaan kotia liukkaassa kelissä. Nopeus oli silloin tosi alhainen, 40 km/h ja auto pysyi kuin pysyikin tiellä, mutta kyllä se vaati sitä pelisilmää. Jos näistä kaikista suomessa tapahtuneista liikenneturmista tehtäisiin kooste vuosikymmenten ajoilta, niin siitä tulisi paksu opus. Ihmeellisintä kuitenkin on se, ettei tulevat sukupolvet kuitenkaan usko eivätkä ota opikseen näistä turmista, vaan jatkavat samaan tyyliin tuollaista kamikaze ajo tyyliään. Tuhannen taalan paikka sille, joka keksii, miten nämä kuskit saataisiin tajuamaan liikenteen vaarallisuus, sekä ajamaan kunnolla ja harkitsevasti. Meinaatkos epäilijä trolli ilkkuen kommentoida tätä? Turha vaiva, sinulle ei vaivauduta vastaamaan !

5

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkän jutun kirjoitit, mutta et huomioinut.
      Että kävivät jonkun työpaikalla tekemässä tyhmyyksiä.

    • Anonyymi

      Hitauden apostoli taas hehkuttaa ajokyvyttömyytensä ihanuutta ja saarnaa sen kaikkivoipaisuutta liikenne onnettomuuksien ehkäisyssä. tosiasiassa tuossakin tilanteessa syy onnettomuuteen oli väärässä rengastuksessa ja mahdollisessa tien liukkaudessa enemmän kuin ajonopeudessa.
      Niin mitäpä sitä hitauden apostoli edes kykenisi väittämään vastaan asian oikaisemiseen, kun itsekin tietää meuhkaamisensa olevan vain ja ainoastaan oman tyhjän päänsä tuotosta, vailla minkäänlaista pohjaa todellisuuteen.

      • Anonyymi

        Kiva, kun ette kommentoi tämän väkäleuan irvailuja !


    • Anonyymi

      Tyhmyys korjaa joutavat

      • Anonyymi

        Tyhmyys korjaa joskus myös sivulliset, eli täysin syyttömät osapuolet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22452
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      119
      4790
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      33
      2677
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2247
    Aihe