Ateistisuus on masentavan turhaa pippalointia läpi elämän!

Syntyessään uskova ihminen tulee Jumalan luota ja kuoltuaan palaa Jumalan luokse, ateisti ei tule mistään eikä palaa minnekään.
Ateistin maailma on alusta loppuun pelkkä epätoivon kyllästämä sattuma.
Millään, mitä ateisti tekee, ei ole tarkoitusta, sillä elämällä on tarkoitus vain maailmassa, johon Jumala on luonut tietoisuuden.
Yhteiskunnassa, jossa ateismi saa vallan ihmiset masentuvat ja purkavat pahaa oloaan muihin ihmisiin.
7166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Syntyessään uskova ihminen tulee Jumalan luota ja kuoltuaan palaa Jumalan luokse,"

Miksi se uskovainen edes lähtee sieltä Jumalan luota minnekään? Olisi siellä vaan mukana niin kuin peräpukama.

Äänestä

Ihmettelen uskovan maailmankuvaa. Mistä se kertoo että uskoo oman mielen luomaa jumalaa. Ja että ainoa toive on päästä taivaaseen.

Äänestä

Ai, omat lapseni tulivat kyllä ihan vaimoni kohdusta, syntyivät ateisteina ja ovat ateisteja edelleen.

Ihan kuriositeettina kyselen, missä kohtaa raamattua mainitaan, että syntyvät tulisivat jumalan luota?

Jos ateistit eivät mielestäsi tule mistään, niin missä kohtaa tapahtuu päätös siitä, onko syntyvä ateisti vai uskova? Sanooko raamattusi jotain tästä? :D
ROFLMAO

Äänestä

Ihminen kehittyy soluista, jotka jakaantuvat eksponentiaalisesti ja muodostavat DNA:ssa olevan rakennusohjeen mukaisen eliön. Kun tämä eliö syntyy, hän on hädin tuskin tietoinen itsestään ja ympäristöstään, eikä tiedä mitään jumalista ja uskonnoista. Hän syntyy uskonnottomana ja elää elämänsä uskonnottomana, jos hän ei ole altis uskonnollisten oppien ohjelmointiin.

Äänestä

pipa päässä rotvallin reunalla ei ole turhaa pippalointia !

Äänestä

Uskovaistenhan kuuluisi olla hyvin suvaitsevaisia, niin miksi se ei toimi ateisteja kohtaan ?
Mitä se on uskovaiselta pois, jos joku toinen ei usko ?
Ja jos ei ole koskaan ollut ateisti, niin ei uskovainen yksinkertaisesti voi tietää, millaista ateistin elämä on, kuten ei toisinkaan päin.

Äänestä

"Millään, mitä ateisti tekee, ei ole tarkoitusta,"

Sillä on tarkoitusta minulle, ja se on kaikki mikä merkitsee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Syntyessään uskova ihminen tulee Jumalan luota ja kuoltuaan palaa Jumalan luokse, ateisti ei tule mistään eikä palaa minnekään.
Ateistin maailma on alusta loppuun pelkkä epätoivon kyllästämä sattuma.
Millään, mitä ateisti tekee, ei ole tarkoitusta, sillä elämällä on tarkoitus vain maailmassa, johon Jumala on luonut tietoisuuden.
Yhteiskunnassa, jossa ateismi saa vallan ihmiset masentuvat ja purkavat pahaa oloaan muihin ihmisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu