Uskovaiset on itsekkäitä

Anonyymi-ap

Odottavat että pääsevät taivaan iloihin Jeesuksen kaveriksi ikuisiksi ajoiksi.
Tuntuu epäoikeudenmukaista kun me muut ihmiset joudumme syntymään jatkuvasti uudelleen käymään elämän koulua ja siivoamaan tätä maapalloamme jonka sotkemisessa uskovaisetkin ovat osallisia.

12

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs itsekästä odottamisessa on? Voithan sinäkin odottaa? On armo.

      • Anonyymi

        Itsekkyydeksi kutsutaan sitä kun tekee jotakin vain oman itsensä takia ja sitähän taivaaseen pääsy on 100%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekkyydeksi kutsutaan sitä kun tekee jotakin vain oman itsensä takia ja sitähän taivaaseen pääsy on 100%

        Mikset sitten tee vaan odotat jonkun muun tekevän senkin puolestasi?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekkyydeksi kutsutaan sitä kun tekee jotakin vain oman itsensä takia ja sitähän taivaaseen pääsy on 100%

        Ei se ole vain itsensä takia. Se on Jumalan tahto ja siinä kunnioitetaanJeesuksen ristintyötä.
        Jeesuksen ei tarvinut opettaa ja kärsiä turhaan sellaisen ihmisen kohdalla, joka ottaa armon uskossa vastaan.


    • Anonyymi

      Mitä siinä taas kitiset?! Ala itsekin uskovaiseksi!

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä! Alan heti uskomaan parhaaseen jumalaan eli Allahiin!


    • Anonyymi

      Jokainen on tietysti oman elämänsä ja onnensa seppä, myös armosta saadun ikuisuusosansa suhteen. Mikä on sen mukavampaa ja onnellisempaa, kun SIELLÄ voimme tavata menneiden sukupolvien pyhät. Pyhimyksiähän meistä ei maallisen vaelluksen aikana tule, mutta armosta voimme sitten iloita suuren joukon mukana Taivaan riemuissa uusienkin tuttujen kanssa. Tässä on oikein ja kohtuullista, että teemme Vapahtajamme tahdon lähimmäistenkin apuna ja tukena.

      Vrt. Eihän kannata ruveta köyhäksi ja kipeäksi siksi, että on paaaljon köyhiä ja kipeitä olosuhteiden tai omien valintojensakin vuoksi.

    • Anonyymi

      "Odottavat että pääsevät taivaan iloihin Jeesuksen kaveriksi ikuisiksi ajoiksi."

      Hyvin huomioit sillä näinhän tuo on! Odotamme Herramme Jeesuksen pikaista paluuta kuin kuuta nousevaa.

      • Anonyymi

        Tämä on hieno esimerkki itsekkyydesä. Kiva kun toit sen esiin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä on hieno esimerkki itsekkyydesä. Kiva kun toit sen esiin!

        Itsekäs, itsekkäämpi, uskovainen....


    • Anonyymi

      Ihanko tosi?
      Seuraavaksi varmaan kerrot, että vesi on märkää?

    • Anonyymi

      Eihän siinä mitään itsekästä ole, sillä jokaiselle on paikka iankaikkisuudessa, jos niin itse haluaa! Jumala ei vie väkisin kuten sielunvihollinen. Jokaisella on OMA valinta, aito päätös ja sen mukainen elämä, jos haluaa tulevaisuutensa viettää joko taivaan iloissa tai tuskan paikassa!

      Palstan trolleja taitaa tosiaankin ahdistaa turvaton tulevaisuutensa ja iankaikkisuutensa! Mutta ei tuskanne siihen lopu, että olette pilkkaamassa 24/7 täällä uskovaisia, vaan se lisää vain omaa tuskaanne!!! Taivasosuus ei ole mikään palkkiopaikka vaan oma valinta, johon sitten elämässämme joudumme kilvoittelemaan itsemme ja lähimmäistemme paras mielessä pitäen. Se on se kuuluisa mielenlaatu.

      k_v

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      3142
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1809
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1774
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1628
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1554
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      336
      1448
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1271
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1092
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1075
    Aihe