Dvv-erojen kuvaaja

Toimerruin viimein tekemään tällaisen: https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/tanaan_dvv.html

Toissapäivän dataa ei vielä ole, huomenna tuo toimii täysin.

Tilastosivua pitää kyllä miettiä muutenkin, samoin etusivua.
9310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hyvä, että kuvaajat viimein päivitetään dvv-aikaan. Väitän mutu-tuntumalla, että tällä on kirittävä vaikutus eroihin. Varsinkin piikki päivinä, kuten vuoden lopussa. Dramaattisesti se ei tietenkään kokonaisuuteen vaikuta, mutta kaikki erot vievät kuitenkin kokonaisuutta oikeaan suuntaan. Toisaalta silloin kun tulee valtava eropiikki, niin hyvällä statistiikalla voi olla erittäin isokin merkitys lumipalloefektin kautta.

1Äänestä

Kopsaan toisesta keskustelusta viestini, joka ehkä jäi huomaamatta:

Asian ohi, mutta eikö tähän EK-etusivulla olevaan tekstiin kannattaisi jo vaihtaa vuosi 2025? "DVV-linkkiä on klikattu vuoden 2024 alusta alkaen 42575 kertaa; palvelun kautta on suoraan eronnut 858789 henkilöä. Tilastoja: DVV-linkkiä käyttäneet graafisesti ja tekstinä; aiemmin palvelun kautta eronneet."

Muutenkin kummastelen, miksi tuo teksti on ennen asian ydintä eli tätä: "Ensisijainen tapa erota kirkosta on käyttää Digi- ja väestötietoviraston palvelua. Allaoleva lomake toimii, ellet voi käyttää verkkopankkitunnuksia tai muuta sähköistä tunnistautumista."

"Allaoleva" kirjoitetaan muuten erikseen, ja voisihan tuossa myös tähdentää, että "Alla oleva eroakirkosta.fi:n lomake" :)

Äänestä
  • Aloittaja

    Jäin tätä miettimään, mutta juttu ei ole ihan selvä.

    Noin 20 vuotta sitten tuli sähköinen eroaminen käyttöön. Silloin etusivun laskurin pohjaluvuksi merkattiin lähetettyjen paperikirjeiden määrä postin laskujen mukaan. Ihan täysin oikein se ei ollut, olihan mukana jonkin verran koko perheiden eroilmoituksia joten oikea luku oli vähän enemmän.

    Mutta nyt tämä ei niin selvä juttu olekaan, kun ei ole yksikäsitteitä pohjalukua.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Jäin tätä miettimään, mutta juttu ei ole ihan selvä.

    Noin 20 vuotta sitten tuli sähköinen eroaminen käyttöön. Silloin etusivun laskurin pohjaluvuksi merkattiin lähetettyjen paperikirjeiden määrä postin laskujen mukaan. Ihan täysin oikein se ei ollut, olihan mukana jonkin verran koko perheiden eroilmoituksia joten oikea luku oli vähän enemmän.

    Mutta nyt tämä ei niin selvä juttu olekaan, kun ei ole yksikäsitteitä pohjalukua.

    Ok, mutta siis miksi etusivulla puhutaan vuodesta 2024? Jos menen vuonna 2025 nettisivulle, jolla puhutaan edelleen vuodesta 2024, saan heti kuvan, että sivun tiedot ovat vanhoja eikä niihin välttämättä voi luottaa.

    Äänestä

Milloin saamme viime vuoden jäsentiedot?

Äänestä
  • Kirkon tiedotteen mukaan helmikuun alussa.

    Äänestä

Vähän outside of the box -ajattelua tähän väliin.

Miksi EK:n etusivulla ylipäätään lukee jotain epämääräisiä ja vaikeaselkoisia tilastolukuja, kun faktatietoakin on olemassa? Siinähän voisi vain lukea, kuinka moni on eronnut kirkosta esim. 2000-luvulla, nämä tiedot saa Wikipediasta ja kirkko ilmoittaa luvut kuukausittain, niitä voi sitten päivitellä kerran kuukaudessa/kvartaalissa/puolivuodessa/vuodessa. Ketään satunnaista kävijää tuskin kiinnostaa, kuinka moni on eronnut mitäkin kautta. Tilastonörtit osaavat halutessaan onkia tiedot EK:n tilastosivulta.

Entä miksi odotamme, että kirkko julkaisee tilastoja? Eikö DVV:ltä voisi pyytää kirkosta eronneiden määrät päättyneeltä vuodelta ja tehdä aiheesta tiedotteen ennen kirkkoa? Huomenna Tilastokeskus ilmoittaa vuoden 2024 väkiluvun, siitä saisi jo laskettua suoraan prosenttiosuuksiakin.

Äänestä
  • Aloittaja

    Taidat olla oikeassa. Etusivun luvun oli tarkoitus osoittaa ettei eroaja ole ainut ja rohkaista eroamaan. Toisaalta se myös siistinä lukuna kertoi toimittajalle ja satunnaiselle vierailijallekin, että tässä on nyt merkittävä juttu. Nykyään jo varmasti tiedetään, että kirkosta on moni eronnut.

    Muutin nyt etusivua s.e. ylimpänä on erolinkki. Täytyy tuota muutenkin vähän säätää, vaikkapa laittaa graafinen nappi dvv-lomakkeelle. Toki luultavasti silti jää jokin määrä, joka tulee eroamaan suoraan palvelussa.

    Äänestä

  • Itse asiassa ei tarvitse mennä edes Wikipediaan asti, vaan voi mennä suoraan lähteelle selvittääkseen 2000-luvun eromäärät: https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=262

    Melkein tuossa etusivulla voisi vain lukea, että "Kirkosta on 2000-luvulla eronnut yli miljoona suomalaista" ja ehkä joku edellisvuoden eromäärä. Linkki tilastosivulle voisi vaikka olla yläpalkissa.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Toimerruin viimein tekemään tällaisen: https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/tanaan_dvv.html

Toissapäivän dataa ei vielä ole, huomenna tuo toimii täysin.

Tilastosivua pitää kyllä miettiä muutenkin, samoin etusivua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu