Tunnettu fyysikko Paul Davies on sanonut:
”𝐄𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐟𝐲𝐬𝐢𝐢𝐤𝐚𝐧 𝐥𝐚𝐤𝐢𝐚, 𝐣𝐨𝐤𝐚 𝐩𝐲𝐬𝐭𝐲𝐢𝐬𝐢 𝐥𝐮𝐨𝐦𝐚𝐚𝐧 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐚𝐭𝐢𝐨𝐭𝐚 𝐭𝐲𝐡𝐣𝐚̈𝐬𝐭𝐚̈.
Elämän synty elottomista aineista sattumalta ei ole mahdollista myöskään siksi, että ei tunneta fysiikan lakia, joka pystyisi luomaan informaatiota tyhjästä.
Informaatiotutkija Werner Gitt on sanonut:
”𝐄𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐥𝐮𝐨𝐧𝐧𝐨𝐧 𝐥𝐚𝐤𝐢𝐚, 𝐣𝐨𝐧𝐤𝐚 𝐚𝐯𝐮𝐥𝐥𝐚 𝐚𝐢𝐧𝐞 𝐯𝐨𝐢𝐬𝐢 𝐬𝐲𝐧𝐧𝐲𝐭𝐭𝐚̈𝐚̈ 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐚𝐭𝐢𝐨𝐭𝐚, 𝐞𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐦𝐢𝐭𝐚̈𝐚̈𝐧 𝐟𝐲𝐲𝐬𝐢𝐤𝐚𝐚𝐥𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐞𝐬𝐬𝐢𝐚 𝐞𝐢𝐤𝐚̈ 𝐚𝐢𝐧𝐞𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐢𝐥𝐦𝐢𝐨̈𝐭𝐚̈, 𝐣𝐨𝐤𝐚 𝐯𝐨𝐢 𝐭𝐞𝐡𝐝𝐚̈ 𝐭𝐚̈𝐦𝐚̈𝐧."
Elämä on täynnä monimutkaista informaatiota, mutta monimutkaisen informaation ei ole todettu koskaan syntyneen sattumalta, eikä se voikaan syntyä sattumalta, ei tunneta tähän tarvittavaa luonnonlakia. Todisteet kertovat juuri päinvastaista. Muun uskominen on uskoa todisteista välittämättä, kuten evoluutiomallissa täytyisi uskoa. Informaation syntymiseen tarvitaan älykkyyttä ja kaikkivaltias ja kaikkitietävä Raamatun Jumala on luonut elämän informaation. Luomismalli toisin kuin evoluutiomalli sopii yhteen tieteellisten todisteiden kanssa. Myöskään esim. lumihiutaleiden syntyyn vertaamisesta ei ole apua evoluutioon uskoville.
Ei tunneta fysiikan lakeja
1
150
Vastaukset
- Anonyymi
Kopioin tämän aloituksen Fysiikka-palstalle. Voit Arto (kuten muutkin) mennä sinne keskustelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510