Ei tunneta fysiikan lakeja

Tunnettu fyysikko Paul Davies on sanonut:
”𝐄𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐟𝐲𝐬𝐢𝐢𝐤𝐚𝐧 𝐥𝐚𝐤𝐢𝐚, 𝐣𝐨𝐤𝐚 𝐩𝐲𝐬𝐭𝐲𝐢𝐬𝐢 𝐥𝐮𝐨𝐦𝐚𝐚𝐧 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐚𝐭𝐢𝐨𝐭𝐚 𝐭𝐲𝐡𝐣𝐚̈𝐬𝐭𝐚̈.
Elämän synty elottomista aineista sattumalta ei ole mahdollista myöskään siksi, että ei tunneta fysiikan lakia, joka pystyisi luomaan informaatiota tyhjästä.
Informaatiotutkija Werner Gitt on sanonut:
”𝐄𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐥𝐮𝐨𝐧𝐧𝐨𝐧 𝐥𝐚𝐤𝐢𝐚, 𝐣𝐨𝐧𝐤𝐚 𝐚𝐯𝐮𝐥𝐥𝐚 𝐚𝐢𝐧𝐞 𝐯𝐨𝐢𝐬𝐢 𝐬𝐲𝐧𝐧𝐲𝐭𝐭𝐚̈𝐚̈ 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐚𝐭𝐢𝐨𝐭𝐚, 𝐞𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐭𝐚 𝐦𝐢𝐭𝐚̈𝐚̈𝐧 𝐟𝐲𝐲𝐬𝐢𝐤𝐚𝐚𝐥𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐞𝐬𝐬𝐢𝐚 𝐞𝐢𝐤𝐚̈ 𝐚𝐢𝐧𝐞𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐢𝐥𝐦𝐢𝐨̈𝐭𝐚̈, 𝐣𝐨𝐤𝐚 𝐯𝐨𝐢 𝐭𝐞𝐡𝐝𝐚̈ 𝐭𝐚̈𝐦𝐚̈𝐧."
Elämä on täynnä monimutkaista informaatiota, mutta monimutkaisen informaation ei ole todettu koskaan syntyneen sattumalta, eikä se voikaan syntyä sattumalta, ei tunneta tähän tarvittavaa luonnonlakia. Todisteet kertovat juuri päinvastaista. Muun uskominen on uskoa todisteista välittämättä, kuten evoluutiomallissa täytyisi uskoa. Informaation syntymiseen tarvitaan älykkyyttä ja kaikkivaltias ja kaikkitietävä Raamatun Jumala on luonut elämän informaation. Luomismalli toisin kuin evoluutiomalli sopii yhteen tieteellisten todisteiden kanssa. Myöskään esim. lumihiutaleiden syntyyn vertaamisesta ei ole apua evoluutioon uskoville.

1

205

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kopioin tämän aloituksen Fysiikka-palstalle. Voit Arto (kuten muutkin) mennä sinne keskustelemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      69
      1893
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      140
      999
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      919
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      83
      667
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      570
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe