Ylen uutisten surkuhupaisa Trump-vastainen propaganda

Anonyymi-ap

Trump teki vihdoinkin päätöksen, jolla on amerikkalaisten ehdottoman enemmistön tuki takanaan, eli päätti rajapolitiikan tiukennuksista ja maassa oleskelevien laittomien siirtolaisten pakkopalautuksista.

Yle vastasi tähän esittämällä, että kaikki laittomat siirtolaiset ovat tällä hetkellä ilman palkkaa auttamassa Kalifornian tulipalojen jälkien siivoamisessa. Sen sijaan Yle ei esittänyt mm. mitään tilastoja siitä, kuinka monta ihmistä nämä Bidenin maahan päästämät ihmiset ovat tappaneet, raiskanneet ja ryöstäneet.

14

198

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et viitsisi persuilla.

    • Anonyymi

      A-studiossa sanoi asiantuntija, että Trump näyttää hyväksyvän väkivallan, jos se on hänen aatteensa mukaista. Tämä siinä yhteydessä, kun vapautti Capitol-kukkulan mellakoijat. Tämähän on ihan kuin Suomessa, laitavasemmisto hyväksyy väkivallan ja lakien rikkomisen, kun se vaan on heidän ideologiansa mukaista ja edistää omia tavoitteitaan.

      • Anonyymi

        Trump lavastettiin syylliseksi. Demokraatit armahti omiaan. Biden jopa huumepoikansa+ sukulaisensa. Korribtiotako, vai hyvävelitouhua?


      • Anonyymi

        Voi olla. Sitä vaan ei ole. Äärioikeistoa on kyllä. Oikein marssivat kainalotuuletuksineen häpäisemässä työläis- ja maalaissuomalaisten puolustamaa itsenäisyyttäkin!

        Lahimmät kommunistiksi itsensä asemoivat ovat kai Kiinassa ja nekin markkinatalouskommunisteja. Diktatuuri siinä kuin Venäjäkin. Trump valittiin oikeissa vaaleissa. Mutta samojen oligarkkien tuella kuin Putinkin , siis ei samojen, mutta ideologialtaan samanlaisten.


    • Anonyymi

      Kyllä jokaisen suomalaisen tulisi nyt vihata trumppia, kun pakottaa suomen nuoleskelemaan venäjää.

      • Anonyymi

        Pakotteiden asettaminen tosiaan oli kuin märkä rätti suomalaisten kasvoille. Maksamme siitä 24/7.

        Niistä luopuminen, elvyttäisi Suomen talouden!


    • Anonyymi

      Häpeän mediaamme🙈

      • Anonyymi

        Niin minäkin. Täysi alennustila. Punavihreä sellainen.


    • Anonyymi

      Suomessa ei Ainakaan Kaikki paperittomat/ rikoksia tehneet tee Mitään hyödyllistä!

    • Anonyymi

      11 miljoonaa on päästetty maahan. Hmm, oletko varma, että eivät kertakaikkiaan osaa valvoa rajojaan?
      Kun työtä on, mutta työlupia ei anneta. Kun oikein kuljetetaan porukkaa rakennustyömaille, hedelmien poimintaan, maatiloille ja kotirouvien apulaisiksi hienoimpiin perheisiin. Miksi?

      Paperittomat ovat lainsuojattomia. Ei palkalle mitään minimiä, ei terveydenhuoltoa, ei oikeuksia, ei koulutusta . Vähän niinkuin orjia ennen vanhaan. Eikä niin kauan aikaakaan sitten.

      Kuinka monta jenkkisarjaa olenkaan nähnyt, jossa espanjaa puhuva Maria on kotiapulaisena ja kuskaa lapsia kouluun. Taskurahoilla.

      Olen sitä mieltä, että ne ,joilla on työpaikka, talo, lapsia tai vakiintuneet olot, heidän paperinsa vain pitäisi laittaa kuntoon. Mutta we'll see.

      Meksiko julisti jo kansallisen hätätilan. Jos miljoonia tulee rajan yli, on oltava jotkut leirit. Samoin vankilayrittäjät hykertelevät, jos laittomia pakolaisia aletaan koota leireille USAn puolella. Siitä nettoaa hyvin!

      Kongressi hyväksyy budjetin pakolaismetsäsätykselle ja kuljetuksille ja muille toimenpiteille. On se massiivinen operaatio.

    • Huomasin saman uutisen. Olihan taas oikein agendapläjäys. Parilta ”paperittomalta” (😳) kysytään: “Teettehän te töitä, eikö niin.” ”Joo tehdään”

      Tämän jälkeen hyveellisyyskuohun valtaan jäänyt toimittelija kertoo että Trump on hirveä ja valehtelee.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hyvin vähän. Vähemmän kuin kantisjenkki.

    • Anonyymi

      Ainoastaan rikolliset yrittää päästä Amerikkaan laittomasti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1906
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      60
      1073
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1053
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1034
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      89
      876
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      829
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe