Kuka sanoi, että todelliset tiedemiehet eivät usko luomiseen?

𝐁𝐥𝐚𝐢𝐬𝐞 𝐏𝐚𝐬𝐜𝐚𝐥
- Loistava matemaatikko, fyysikko, keksijä, filosofi ja kirjailija
- raamatullinen kreationisti
𝐊𝐮𝐤𝐚 𝐬𝐚𝐧𝐨𝐢, 𝐞𝐭𝐭𝐚̈ 𝐭𝐨𝐝𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐞𝐭 𝐭𝐢𝐞𝐝𝐞𝐦𝐢𝐞𝐡𝐞𝐭 𝐞𝐢𝐯𝐚̈𝐭 𝐮𝐬𝐤𝐨 𝐥𝐮𝐨𝐦𝐢𝐬𝐞𝐞𝐧?
Blaise Pascal (1623–1662) antoi erinomaisen panoksen tietokoneisiin, hydrauliikkaan, planeettojen kiertoratoihin, todennäköisyysteoriaan, paraboleihin sekä elämän suuriin kysymyksiin. 16-vuotiaana hän tutki kartioleikkausta, jota käytetään satelliittien ja planeettojen kiertoratojen selvittämisessä. Teini-ikäisenä Pascal keksi mekaanisen laskimen – tietokoneiden edeltäjän. Pascalin vaikutus hydrostatiikkaan ja hydrodynamiikkaan sisältävät Pascalin lain ja nykyisin käytössä olevat perusperiaatteet.
Hänen kokeensa ilmapuntarilla paljastivat, kuinka ilmanpaine muuttuu korkeuden ja säätilan mukaan. Pascalin tutkimukset sykloidin kaaren parissa johti differentiaali- ja integraalilaskennan kehitykseen.
Pascal julkaisi todennäköisyysteorian, joka on välttämätön vakuutusyhtiöiden lisäksi monille tieteenaloille kuten kvanttifysiikalle. Hänet tunnetaan myös Pascalin kolmiosta, jota käytetään todennäköisyyksien selvittämiseen.
31-vuotiaasta kuolemaansa saakka (39-vuotiaana) hänen intohimonaan oli kääntää ihmisten ajatukset kohti Vapahtajaa. Pascal uskoi, että jokaisessa ihmisessä on Jumalan muotoinen tyhjiö, joka voidaan täyttää vain Luoja-Jumalalla, jonka tunnetaan Jeesuksen Kristuksen kautta. Pascal hyväksyi kokosydämisesti, että 1. Mooseksen kirja on historiaa.
Hän on tunnettu Pascalin vaa’asta (tai pelurin todistuksesta), joka soveltaa todennäköisyyttä ikuiseen pelastukseen: ”Kuinka kukaan voi hävitä, jos päättää seurata Kristusta? Kun ihminen kuolee, ja jos Jumalaa ei ole, hän ei ole menettänyt mitään – itse asiassa hän on ollut onnellisempi. Mutta jos on olemassa Jumala, taivas ja helvetti, sitten hän on voittanut taivaan ja hänen skeptiset ystävänsä ovat menettäneet kaiken.”
Kun Pascal lähestyi kuolemaa, hän kirjoitti: ”Ja minä kurotin käteni Lunastajaani kohti, joka tuli maan päälle kärsimään ja kuolemaan puolestani.” Huolimatta lyhyestä elämästään, johon kuului toistuvia sairauksia ja kipua, tämä omistautunut kristitty teki uskomattomia saavutuksia niin tieteeseen, matematiikkaan kuin kirjallisuuteenkin.

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testi

    • Pscal ny viimeksi olisi ruvennut fundamentalistiksi, jos eläisi nykyisten kehittyneiden tieteiden aikana, kun tunnetaan tähtitiedettä ja maapallon, eläinten ja ihmisen historiaa paljon tarkemmin kuin Raamatussa on.

      • Hän uskoo paljon muuhun, mutta on silti Jumalaan uskova ihminen. Jos Raamattuun olisi kirjoitettu koko universumi olisi Raamattu silloin yli 100kg teos. Eikä kukaan ihminen olisi silloin uskonut maan olevan pallo, jos joku olisi noin kertonut olisi häntä pidetty seonneena.


      • Arto777 kirjoitti:

        Hän uskoo paljon muuhun, mutta on silti Jumalaan uskova ihminen. Jos Raamattuun olisi kirjoitettu koko universumi olisi Raamattu silloin yli 100kg teos. Eikä kukaan ihminen olisi silloin uskonut maan olevan pallo, jos joku olisi noin kertonut olisi häntä pidetty seonneena.

        Se että on evoluutiota, on yhtä varma tieteellinen totuus kuin maapallon pallonmuotoisuus. Ja maapallon ikä, n 4- 5 miljardia vuotta.

        Ja universumin, kaikkeuden, ikuisuus. Osauniversumimme on joskus alkanut. Se on sama alkuaika kuin Linnunradalla. Tässä asiassa tiede on vielä harhapolulla.

        Samoin teologia. Jumala on ikuinen. Silloin aina on ollut jotakin, eli myös universumi, kaikkeus. Kaikkeus ja Jumala olivat jo ennen luomista, ovat ikuisia asioita. Luominen on maailmojen luomista universumiin. Sitä Jumala tekee, eikä hiuksista itsensä nostamista kuin Munckhausen.

        Sekin kyllä onnistuu Jumalalta. Miten? Luo kaksi olennon itselleen ja tämä nostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13148
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      14
      7720
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe