En halua maksaa Yle-veroa siitä, että Yle toimii SAK:n äänitorvena. Päivästä toiseen Riku Aalto elvistelee ruudussa ja uhoaa. Ei kiinnosta. En halua tukea yhteiskunnan häiriköitä.
Olisiko lakkoja ollenkaan, jos niistä ei uutisoitaisi?
Kaikki tietävät, että lakoista ei ole mitään hyötyä. Siitä huolimatta lakkoja on. Sen takia, että Riku Aalto -tyyppiset narsistit haluavat huomiota. Ei ole Ylen asia tarjota foorumia narsismille veronmaksajien rahoilla. Ylivoimaisesti suurin osa Yle-veron maksajista ei kannata Riku Aallon harjoittamaa yritysten kiusaamista.
Neljän viikon satamien sulkeminen viime keväänö viimeistään avasi monien silmät sille, että ammattiliitot eivät ole YLEISHYÖDYLLISIÄ. Lakot aiheuttivat 2 miljardin loven bruttokansantuotteeseen, valtavan määrän lomautuksia ja irtisanomisia. Mitä yleishyödyllistä siinä on? Ei mitään.
Osinkojen verovapaus on vain yhteiskunnalle hyödyllisten yhdistysten etu. Se etu ei kuulu SAK:n ammattiliitoille. Verottajan pitää toimia. Pääomavero on noin 30%.
Ammattiliiton jäsenmaksun verovähennys pitää poistaa. Vain puolet työntekijöistä kuuluvat ammattiliittoon. Liittoon kuuluminen on vapaaehtoista, eikä vaikuta tulonhankkimiseen. Ammattiliiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu. Se on tuki liivijengille, joka uhkailee tehtaan portilla lakon aikana töihin menijöitä. Verovähennys pitää poistaa. Se on epäoikeudenmukainen ja perustuslain vastainen. Sen sijaan kassan jäsenyys on pakollista, että saisi ansiosidonnaisen. Kassan jäsenmaksun verovähennys on perusteltua. YTK:n jäsenmaksun verovähennys ok.
Ammattiliittojen jäsenmaksujen keruu ja tilitys liitoille ei kuulu yrityksille. Jokainen maksakoon kunkin yhdistyksen jäsenmaksun itse, mihin ikinä haluaakaan kuulua.
Ylen hallintoneuvosto pitää lakkauttaa. Eihän Suomen virallinen uutisten lähde saa olla poliittinen!
En hyväksy, että Yle toimii SAK:n äänitorvena. En halua kannattaa sitä maksamalla Yle-veroa.
4
156
Vastaukset
- Anonyymi
Minä taas en halua maksaa Yle-veroa siitä että joka hemmetin uutisissa ym ohjelmissa höpöttää Stuppi tai Zelenski kuinka täytyy Ukrainalle antaa aseita ym...
- Anonyymi
Kun TES on voimassa, niin ei saa lakkoilla. Laittomaan lakkoon osallistuja joutuu maksamaan sakkoa ja saa nimensä rikosrekisteriin. Se ei ole kivaa. Onneksi ei ole pakko lakkoilla. Työt eivät ole lakossa.
PAMin ja AKT:n ja Sähkäreiden on syytä olla tästä tietoisia!!!
Tukilakko on laiton, jos TES on voimassa. Ei se nääs lakon nimi meinaa yhtään mitään. - Anonyymi
Minä en halua, että verovaroin rahoitetaan kehitysapua.
Tuo järjettömyys olisi pitänyt lopettaa vuosikymmenet sitten. - Anonyymi
Ylen ei pidä uutisoida SAK:n lakoista. Lakot ovat SAK:n sisäistä valtapeliä, ei sitä pidä edistää kansalaisten varoin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521867
- 621802
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121345- 611151
- 491114
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41795Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118657Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86650Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32627- 38586