Hinnat ja laatu. Uudet ja itsetehdyt.

Anonyymi-ap

Ostin muutamia vuosia uuden respon 3x1.5m, suorakaideputki v aisa, kunnollisella hitsatulla rungolla, kuumasinkitty. Hyvät komponentit, päädyn vanerointi. Ainoastaan renkaat on laadultaan ala-arvoiset.

Hinta sisältäen alv oli 1770€ rekisteröitynä kilvissä, kuitista katsoin. Samaan aikaan popniitti peltikulma vaunuja myytiin 1300-1400€. Tuo respo on huimasti parempi perävaunu, useita kertoja parempi. Oisko ollut majava hyvä malli samaa luokkaa tai 100-200€ enemmän, järeämmän rakenteen muutaman eron kuten hieman pidemmän aisan otin respon.


Nyt on näkynyt parin vuoden ajan 2100-2300€ hintoja. Onhan siinä eroa jos hinta 1770€ tai 2300€ yhden 1kpl tuotteen, yksinkertaisen peräkärryn kohdalla.

Jälleenmyyjät vie välistä, hinta nousee ilman syytä. Suomeen voisi myydä kaikille ostajille valmistaja kärryt samalla hintaa millä myyvät jälleenmyyjille. Toinen vaihtoehto on pienenevä myynti ja tulot vähenee. Moni firma loppunut kun rahaa ei tule kassaan riittävästi.

Eikä popniitti, peltikulma perävaunuja kannata ostaa.


Itse tehty perävaunu on nyt hinta&laadultaan nykyään paras, rungon tai aisan materiaalissa ei tarvitse pihistellä. Laitojen pellit on helppo ostaa valmiina tai halutessaan kuumasinkittääm Kuumasinkitys on helppo ostaa firmoilta.

Muut perävaunun komponentit on suoraan ostettavissa.

Ajan ja kannatan kaikkien rajoitteiden poistamista mitä vaunujen tekoon itse on keksitty. Esim itsetehty kärrissä on turvallisusempi ja kestävämpi runko ja aisa kuin yksikään peltiprofiilista tehty ja parempi kuin majavan tekemä aisa.

Olen tehnyt 90 luvun lopussa 2 peräkärryä ja kummissakin v aisa nelioputkella, hitsattu kunnolla, runko tehty kunnolla. Upotettu Kuumasinkki altaaseen. Firma teki sen sinkityksen, kysyin ennen sinkitystä millaisia aukkoja, reikiä putkirakenteessa hyvä olla. Nämä kärryt on edelleen ruosteettomia ja laadukkailla renkailla.

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaan 35 vuotta vanhat kumit ei ole laadukkaat. Ei myöskään linglongit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe