Olen perustamassa yritystä tälläkin hetkellä toimimalleni alalle. Kaipaisin neuvoa siitä, mikä on laskutushinta/h jos "normaali" työntekijänä palkkani on 10 e. Edellisen kerran olin yksityisyrittäjänä kymmenisen vuotta sitten ja nyt vähän pallo hukassa. Sosiaalikulut ovat ilmeisesti jotakuinkin samat kuin silloinkin eli 60 %. Paljonko sos. kulujen ja palkkani päälle voin laskuttaa? Kysymys on ravintola-alasta.
Uusi yritys/hinnoittelu
n-jl
147966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Päätoimi/sivutoimi? Mitä teet?
haluaisit saada palkkaa? Mitään oikeaa vastausta kysymykseesi ei ole. Ei riipu siitä, mitä teet, paljonko olet saanut palkkaa samasta työstä työntekijänä? Kyse on neuvottelutaidoista sinun ja palvelun ostajan välillä. Jotain osviittaa voidaan kuitenkin antaa. Jos aikoo kaikki velvollisuudet hoitaa lakien ja asetusten mukaan täytyy laskuttaa vähintään 25€ alv, että jää edes jotain omalle tilille. On nähty niitäkin, jotka myyvät palvelujaan jopa alle 20€ alv, mutta vain vähän aikaa. Jospa siis haluat itsellesi rahaa, mieti tarkkaan hinta, ota selvää mitä muut saman alan yrittäjät laskuttavat. Älä ole halvin, äläkä kallein. Panosta laatuun. Kun olet saanut laadun kuntoon voit nostaa hintaasi kalleimpien joukkoon. Ei kannata edes aloittaa millään polkuhinnalla. Niillä ei yksinkertaisesti pärjää.
Tilitoimistossa yrittäjiä seuraavana olen pistänyt merkille, että työstä laskutettava veloitus tulisi olla vähintään 25€ alv. Olen minäkin nähnyt halvempia, mutta toiminta on yleensä jäänyt lyhytaikaiseksi. Eli samoilla linjoilla kuin edellinen vastaaja;)
Mielestäni eräillä aloilla kilpailu ja pieni tuottavuus tekevät sen, että 25 e ei ehkä ole kilpailukykyinen hinta. Esim. siivousalalla se 25 e on käsittääkseni jo hyvin korkea laskutus ja ravintola-ala voidaan rinnastaa ehkä siihen. 25 e/h on realistinen taksa putkimiehelle muttei välttämättä tarjoilijalle.
Kysymyksellä "mitä teet", tarkoitin tarvittavia investointeja. Toimistopalveluissa riittää ehkä pelkkä tietokone ja veloitus voi olla 25 €/tunti. Jos myydään vaikkapa sorvausta, työhön tarvittava kalusto on huomattavasti kalliimpaa, ja tuntihinta tottakai on isompi.
ei siivoojiakaan saa mistään alle 25€ alv/h. Putkimiehelle 25 alv/h? otan heti kaikki putkimiehet aliurakoimaan minulle, joille riittää 25 alv. Putkimiehen tuntiveloitus tällä hetkellä 40-80€ alv/h.
Joko puhut olemattomia tai kyse on Helsingin alueen taksoista. Tampereella toiminimellä toimivilla aliurakoitsija putkareilla on laskutus 18-25 e/h (alv.0%)
Jos tosissasi olet valmis maksamaan aliurakoivalle putkimiehelle pääkaupunkiseudun ulkopuolella 40 euroa tunnissa, niin pistä s-postiosoitetta, niin luultavasti löydän kiinnostuneita kavereita vaihtamaan kumppania. Saat valita parhaat päältä.
minäkään uskoa Teron hintoja 18-25€h alv. Noilla hinnoilla ei kertakaikkiaan jää yrittäjälle käteen muuta kuin känsät. Alalla on korkeat vakuutusmaksut ja työhön käytettävät työkalut ja -koneet ovat melkosen kalliita. Auto on välttämätön. Polttoaine kallista ym. listaa voisi jatkaa pitkään. Hyvä on, jos joku saa firmansa pyörimään tuollaisilla laskutushinnoilla.
Ja kannattaa myös muistaa, että hinnoittelu herättää monenlaisia mielikuvia, eli hintasotaan ei kannata ehdoin tahdoin rynnätä. Edullinen hinnoittelu voi olla hyvä tapa hankkia asiakkaita, mutta se voi synnyttää myös asiakkaassa mielikuvan huonosta tai epäluotettavasta palvelusta.
Kilometreistä laskutetaan tietty km-korvaukset erikseen jos omaa autoa käytetään.
aliarvioit meitä. Olen lvi-alan yrittäjä Treelta (T:mi) ja minulla on tuntiveloitus 43€ alv/h. Tunnen muutaman muunkin Tampereen putkiyrittäjän eikä kenelläkään laskutushinta ole alle 38€ alv/h. Kirjoituksistasi saa sen käsityksen, että putkimiehet, siivoojat ja ravintolatyöntekijät ovat pelkkiä nollia. Koitahan ryhdistäytyä. Toisten työn aliarvioiminen ei mielestäni kuulu yleisen palstan aiheeksi. Vaikka tunnut olevan kaikkitietävä täytyy sanoa, että tässä asiassa olet hakoteillä. Hyvää ja aurinkoista kesää kaikille. T: Putkireiska Tampereelta
siltä, että Tero puhuu niitten putkimiesten tuntipalkoista, jotka ovat vieraalla töissä.
Jostain syystä tuntemissani tapauksissa laskutus on ollut kertomani. Ymmärrät varmaan että en nyt halua kertoa yritysten nimiä joista tietoni ovat peräisin. Ehkä tuossa onkin syy miksi näiden yritysten on ollut vaikea löytää päteviä kavereita...
Oikea hinta on se, jonka asiakas pitkin hampain suostuu maksamaan. Sun sos yms. kulut ei kattiakaan asiakaallesi kuulu. Lähdeppä hinnoittelemaan sieltä yläpäästä, elikäs mikä on se hinta mitä asiakas ei varmasti suostu palveluksistasi maksamaan. Hilaa siitä alas päin, kunnes voit sanoa itsellesi jotain siihen suuntaan, että 20% potentiaalisista asiakkaista ehkä suostuisi maksamaan sen ja sen verran. Siinä on oikea veloitushinta.