sananvapautta.
M.m. tällä palstalla.
Heillä on oma "kyttä", joka pyrkii estämään heille kiusalliset keskustelut.
Nyt siihen on tulossa muutos, kun lainsäädäntö tulee estämään tälläisen touhun.
Myös henkiseen väkivaltaan tullaan puuttumaan järeimmillä konsteilla.
Enää:" ei,ei,ei, me emme karta ei", ei mene läpi jos uhri niin haluaa.
Tulisikohan Suomestakin vielä oikeusvaltio?
M.m. tällä palstalla.
Heillä on oma "kyttä", joka pyrkii estämään heille kiusalliset keskustelut.
Nyt siihen on tulossa muutos, kun lainsäädäntö tulee estämään tälläisen touhun.
Myös henkiseen väkivaltaan tullaan puuttumaan järeimmillä konsteilla.
Enää:" ei,ei,ei, me emme karta ei", ei mene läpi jos uhri niin haluaa.
Tulisikohan Suomestakin vielä oikeusvaltio?
Vastaukset 74
Vanhimmat
Nyt meni mainosvaltuutetulle pupu pöksyyn.
Jeesus on Jumalan Poika sanoo JT, näin sanoo myös Raamattu
Muista ottaa iltalääkkeesi.
On otettu jo
Onneksi jt- Peräilmasta on saanut puhua ja ylistää vapaasti.
Iso ongelma palstalla, siksi palsta pitäisi lopettaa kokonaan
Sitähän mainosvaltuutettu kyttä yrittää, mutta onneksi ei tanssita hänen pillinsä mukaan.
JW org tuo ainainen valehtelulahko loppuu ennemmin kuin suomi24/ JT palsta.
Sorry vaan.
JW.org ei tarvita ebää pitkään koska JT siirtyy Paratiisiin.
Sinäkin menet silloin pysyvästi mastumaan
Haihduta humalasi.
Et tiedä mitään JT
Tämän palstan keskustelut eivät todellakaan yllä sille tasolle että niitä seuraisi JT:ien puolelta joku "kyttä". Oletukset kirjoittelujen "kiusallisuudesta" on kriitikkoparkojen toiveunta.
Pikemminkin lainsäädäntöön pitäisi liittää vaatimus nettiajokortista jonka yhtenä tavoitteena olisi estää luulotautisten pääsy kommentointipalstoille. On suurta henkistä väkivaltaa kun saattaa vahingossa lukea näitä juttuja kytistä, suolikaasuista ja veripaltuista. Järeät keinot olisivat todella toivottavia.
Salli nyt heidän toiveunensa, on jotain iloa, kun uskovat harhoihinsa.
Hyvä, ettei jt Peräilmasta kirjoittaminen aiheuta näppylöitä. Mukava tietää, että luet Peräilmakirjoituksiani.
Taas nimmari unohtui.
Palstalla on kyllä aika paljon todistajilla kriittistä materiaalia, joten aika vaikea uskoa tuohon.
Me saamme iloita tämän palstan hyvistä kirjoituksista, vielä senkin jälkeen kun JW org ja koko lahko on häipynyt historian havinaan, pelkäksi muistoksi.
Mitenkäs se nyr menikään raamatussa:" pahat hävitetään".
JT vastaisista kirjottajista huokuu heidän ilonsa, onnensa, hyvämielisyys, niin ja lähimmäisen rakkaus.
Näin on, minäkin olen syvästi huolissani Jt mahdollisuudesta saada terveydenhuollon palveluita ja kirurgisia toimenpiteitä niin tarvitessaan.
Voi sinua rukkaa, et ole iloinen etkä onnellinen olet huolissasi.
Älä vaan ala hermostua ja räyhäten moittimaan.
Pääasia etten ala räyhäten moittimaan? Olisiko se sitten niin kauheaa?
Ottakaa mallia Anthony Morris Mini kolomosen tulitikkuleikeistä.
Totta se on, jokaisen sanomisen voi todistaa Raamatulla!
Pahat ovat ateistit ja lahkolaiset.
JT menee Paratiisiin juutalaisten kanssa!
Teeskentelyä
JT ei ole aikaa siihen
Emme tarvitse kuollaan sitten kun kuollaan.
Olen JT enkä ole tarvinnut lääkäriä siitä lähtien kun minut kastettiin JT ja siitä on aika yli 50 vuotta!!!
Tästä ketjusta poistettu 5 viestiä.
Mitähän lie olleet, vaan ei pääse kommentoimaan niitä.
Googlella, hakusanoilla "jehovantodistajat ja mielenterveys" löytää jotakin, josta Jeesuskin tiesi,
Luukkaan evankeliumi 6:44 sillä jokainen puu tunnetaan hedelmästään
> Mitähän lie olleet, vaan ei pääse kommentoimaan niitä >
Palstan moderaattorit valvovat kommennttien tasoa ja poistetut viestit edustavat sitä laatua jossa "mielenterveys" on kyseenalaista. Moderaattorit ja poistetut viestit eivät edusta JT:ia joten saatat ymmärtää asiayhteyden. Sen suhteen olen tosin skeptinen.
JT uskoo Jumalaan raamatunmukaisesti... Jumala on yksi, poika ei ole Jumala!
Täällä puhutaan JT, etkö ole huomannut... JTsuomi24
Jeesus on jumalan poika, joka tämän kiistää, rajoittaa JT sananvapautta!
Kyllä ja sen vahvistaa sadat Raamattuun jakeet!
Onko siinä mitään pahaa että olemme maailman onnellisin ja iloisin kansa ja menossa ikuiseen elämään terveisin JT ?
Oleto uudestisyntynyt? Jos et, et ole Jumalan lapsi, etkä menossa muuhun kuin matojen ruuaksi.
Tee parannus vielä kun voi.
Ai ai että noin pahalle sinusta tuntui että ihan tuomitsemaan aloit.
Minua ainakaan ei kiinnosta tippaakaan, jos jehovalaiset alkaisivat 'karttaa' minua. Olen kristitty. Toivon, että 'karttamisen' uhrit vihdoin tajuavat olleensa ei-kristillisessä kultissa, uskovat Jeesukseen ja siirtyvät Raamatulle uskollisempiin seurakuntiin.
AMEN!
Juuri näin.
Joo ei me karteta vaan tulemme kertomaan sinulle Jeesuksesta ihan koti ovellesi, juuri niin kuin Jeesus meitä lähetyskäskyssään kehotti, voidaan nähdä myös kärryillä rakas lähimmäiseni tule kuulemaan Raamatun totuutta.
Kun todistajuuden jättää, ei välttämättä kannata rynnistää toisen uskonnon pauloihin, vaan selvitellä ensin asioita. Toki jokainen tekee kuten itselle sopii. Se, että jotkut selittävät täällä ettei pelastu jollei tee kuten hän sanoo, niin se on vain hänen näkemyksensä. Ei kannata astua ansaan.
Jos nämä muut uskovaiset yrittävät alistaa todistajia sillä, että näillä on mielenterveydessä vikaa, niin sitäkään ei kannata uskoa. Nämä täällä eivät ole asiantuntijoita.
Ateismi-palstalla oli vanha video, joka voi kiinnostaa:
keskustelu.suomi24.fi/t/15643372/dokumenttiprojekti-uhrit
Kyllä nuo mielenterveyden ongelmat näkyy usein päälle päin.
Narsistin tunnistaa helposti. Psykopaattia ei tarvitse kauaa katsoa, niin sen huomaa, mikä se on.
Skitsot on sitte omat lukunsa. Mutta jos 16 vuotta asuu skitson JT ämmän kanssa, niin kuka tulee sanomaan:" et sä sitä voi tietää".
Joku homeopaattiko?
Jw.org sivustolla on parempia videoita katso niitä eksynyt lammas ja palaa rakkaudelliseen kotiisi.
No jos nyt kuitenkin jätetään keittiöpsykologin arviot omaan arvoonsa.
Oliko tuo huono vitsi?
Vartiotornilahko ei ole minun kotini.
Jaa, onko sinulla kokemusta oikeista psykologeista? Pitkäkin?
Jos nyt jätetään keittiöpsykologisointisi omaan arvoonsa.
Kiersit kysymyksen tapasi mukaan. Minkä alan tietäjä sinä olet? Onko kristallipallosi isokin?
Kerro nyt jotain itsestäsi äläkä aina utele muilta.
Mitä sinä niillä tiedoilla teet? Menetkö itkemään vartiotornibeeteliin?
No sehän ei sinulle kuulu.
Jos kokee, että on tarvetta puhua tai tarvitsisi psykologin apua, kannattaa tosiaan suunnata sinne, eikä näiden Jeesus-puoskarien pariin.
Vartiotornipuoskarithan ne vasta mahdottomia on.
Ensinnäkin puolustelevat tätä huuhaa lahkoa,ja siksi toisekseen tapattavat jäseniään verensiirtokielloilla.
Puolustele sinä vain vapaasti huuhaaporukkaa. Minä kerron tosielämästä esimerkkejä.
Minkälaatuiseksi ihmiseksi määrittelisit ihmisen joka kolmasti on poliisien kanssa poistettu kehitysvammaisten hoitolaitoksesta ja vartiotorniporukka vain ihailee moista saavutusta?
Fiksuko, viisas vai suorastaan nero?
Minusta on viisaampaa etsiä apua mielenterveysongelmiin asiantuntijoilta kuin muilta uskonlahkoilta.
Tuhma on ollut.
Minkähän takia se viesti poistettiin jossa kysyin kuka oli se hurja kaveri joka raiskasi kaikki vaunuhevoset? Vanhassa Bibliassa kuitenkin kerrotaan Davidin tehneen näin, ehkä kieli on hieman muuttunut, tai sitten Jehovan todistajat eivät lue Raamattua lainkaan.
Täällä toimii aktiivisesti vartiotornikyttä, joka pyrkii estämään vapaan keskustelun. Hän tahtoo, että täällä oltaisiin, niinkuin heidän lahkossaan.
Ota lääkkeesi niin huomaat että ei sinua kukaan kyttää.
No sinun tulee kysyä sitä ylläpidolta. He vastaavat moderoinnista.
Kirja luku:jae?
Biplia kustantaja Englannin ja Ulkomaan Bibliaseura
1.Aikakirja 18:4 Jos Jehovan todistajat olisivat yhtä hyviä Raamatun tuntioita kun väittävät. Niin olisiva tienneet kertoa kielen muuttuneen niistä ajoista.
Biblia 1776 sanoo näin:
1. Aik 18:
4 Ja David voitti häneltä tuhannen vaunua, seitsemäntuhatta hevosmiestä ja kaksikymmentätuhatta jalkamiestä. Ja David raiskasi kaikki vaunut, ja piti heistä tallella sata vaunua.
Useimmat muut kääntävät hänen jotenkin ruhjoneen hevosia, vuohisjänteet esim.
Bible.hubin mukaan yleensä rekeb: Chariot, chariotry, charioteer viittaa kulkuneuvoon eli vaunuihin ja toimenpide on aqar: To pluck up, to root up, to tear away eli poimia, kitkeä, repiä pois.
Sen sijaan 2. Samuelin kirja 8:
4 Ja David otti heistä tuhannen ja seitsemänsataa hevosmiestä ja kaksikymmentä tuhatta jalkamiestä kiinni, ja raiskasi kaikki vaunuhevoset, ja sata vaunua jätti heistä.
Koetin myös katsoa Bible.hubista mitä Septuaginta sanoo tästä jälkimmäisestä, mutta tulos oli jotenkin että David purki tai halvaannutti vaunut.
En kyllä ihan ymmärrä tuota, koska samalla kaiketi olisi voinut tappaa ne hevoset, jos niistä oli kyse.
Eivät Jehovan todistajat tunne raamattua, kunhan luulevat vaan.
Oletko itse kovasti raiskannut hevosia?
Kyseletö tuollaisia ovelta- ovelletyössäkin?
Mitä ihmiset vastaavat?
No nyt en kyllä ymmärrä mikä on juttusi pointti.
Tuossahan lienee siis kyse "ruoste raiskaa"-merkityksestä, eli on turmeltu tai mennyt pilalle. Varmaankin se viittaa vanhanaikaiseen käsitykseen naisten menemisestä "pilalle", jos on neitsyys mennyt? Onneksi nykyään on jo päästy tuollaisesta, onhan?`
Mutta kyllähän tuossa on kyse myös eläinrääkkäyksestä . . . .
Kirkko ja kaupunki on myös selvitellyt sanontoja:
www.kirkkojakaupunki.fi/-/sanapoliisi-selvittaa-5-5-koi-syo-ja-ruoste-raiska-1
Taas huiske köy. 12 poistoa jo.
JT:t kyllä pitävät omista sananvapausoikeuksistaan kiinni, mutta muilla sitä ei saa olla, muutoinkun lahkon kehumiseen.
Jaa. No mitenkäs se minun kirjoitteluni sitten on jt puolesta? Meinaan kun teksti on kuitenkin säilynyt palstalla.
2025-01-31 13:36:12
2025-01-31 16:39:38
Edelleen nyt ihmettelen väitettäsi.
En tee ovelta ovelle työtä olen uudesti syntynyt.
No ehkä sitten ihmisten kannattaa vältellä tätä uudestisyntymistä.
Nyt se on 13.
Ehkä sinun tosiaan tulisi miettiä mitä kirjoitat ja miten?
Yritä ymmärtää, että tekstien poisto liittyy Suomi24- sivuston sääntöihin eli poistetuissa teksteissä on jotain sivuston sääntöjä rikkovaa sisältöä tai kielenkäyttöä. JT- seuralla ei ole mitään tekemistä sivuston, sen ylläpidon tai sisällön kanssa.
Suomi24- sivusto on luonut keskustelualustan ja määritellyt aihevalikon jonka perusteella keskustelijat osallistuvat itse aiheen sisällön luomiseen. Suomi24 puolestaan valvoo omien moderaattoriensa kautta sivuston sisällön asiallisuutta omien sääntöjensä mukaisesti.
Suosittelen tutustumaan Suomi24- sivuston sääntöihin ennenkuin itse osallistut keskusteluun. Ohjeet löytyvät etusivun valikosta.
Niin. Siellä sivustoillahan lukee:" JT ei saa arvostella."
Muilla palstoilla se keskustelupalstan aihetta sopii arvostella ja käyttää koviakin sanoja.
Tutustu vähän vaikka helluntalaisten palstaan tai "maailman menoa" palstaan.
Niin. Tällä palstalla arvostellaan todistajia.
Foorumin sääntöjen mukaan samojen viestien jatkuva postailu on kielletty. Kannattaa lukea ne säännöt.
Itse kyttää palstalla!
jehova on 2-yhteinen. 2 jehovata tulloop aena oventoa.