Kaikki samaan aikaan

𝐊𝐚𝐢𝐤𝐤𝐢 𝐬𝐚𝐦𝐚𝐚𝐧 𝐚𝐢𝐤𝐚𝐚𝐧
Maallistuneet tutkijat hämmästelevät sivilisaatioiden – ja kielten – äkillistä ja samanaikaista ilmaantumista kaikkialle maailmaan. Mutta jos he ottaisivat laput silmiltään …
Saksalaiset arkeologit, jotka työskentelivät Perun pohjoisosassa rannikon lähistöllä noin 320 km Limasta luoteeseen, ovat löytäneet Etelä-Amerikan vanhimman tunnetun muinaisen kaupunkikeskuksen.
Radiohiiliajoituksella on hyvin tunnetut rajoituksensa, varsinkin, kun otetaan huomioon, että vedenpaisumuksessa hautautui suuria määriä biosfäärin hiiltä. Mutta vaikka otettaisiin huomioon järjestelmällinen kallistuminen ”vanhempien” ikien suuntaan, on merkittävää, että [kaupungin] keskusaukion iäksi saatiin 5 000 – 5 500 vuotta – suurin piirtein sama ikä kuin vastaavilla muinaisista sivilisaatioista viestivillä löydöillä Lähi-idässä ja eteläisessä Aasiassa.
Eräässä löytöä käsittelevässä artikkelissa lainataan merkittävää perulaista arkeologia, Ruth Shadya, joka toteaa löydön ”herättävän kysymyksiä siitä, mikä sai aikaan ’sivilisaatioiden muodostumisen kaikkialla maapallolla suunnilleen samaan aikaan’”.
Tämä ei tietenkään ole mysteeri Raamattuun uskovalle, joka 1. Mooseksen kirjasta tietää, kuinka vedenpaisumuksen jälkeinen Baabelin sivilisaatio levittäytyi kaikkialle maailmaan hyvin lyhyessä ajassa.
Monet hajaantuneista ryhmistä varmasti veivät mukanaan kaupunkirakentamisen ”tietotaitoa” saaden siten aikaan sivilisaatioiden ilmaantumisen ”yhtäkkiä” eri puolilla maailmaa. Ne, jotka eivät, joutuivat ”aloittamaan alusta” luolissa ja tilapäisissä asumuksissa muodostaen siten nopeasti hyvin erilaisia yhteisöjä myöhempien tutkijoiden sovitettavaksi evoluutionäkemyksiin.

1

185

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shady, joka ei ollut mukana keskusaukiota löydettäessä, oli aikaisemmin osoittanut, että ”Amerikoissa kukoisti monimutkainen kaupunkikeskus samaan aikaan kuin muinaisessa Mesopotamiassa ja Egyptissä – 1 500 vuotta aikaisemmin kuin aikaisemmin oli uskottu”. Tämä perulainen löydös, jonka selvästi täytyi olla monimuotoisen ja vakiintuneen sivilisaation rakentama, on ajoitettu jopa muutamaa vuosisataa varhaisemmaksi, mikä vahvistaa Shadyn päätelmät.
      Hän totesi löydön osoittavan, että ”Uuden maailman ihmisillä oli sama kyky luoda sivilisaatiota kuin Vanhan maailman asukkailla”.
      Todellakin. 1. Mooseksen kirja kertoo myös, että tähän ”sivilisaatioiden esiin puhkeamiseen” johtaneeseen kansojen hajaantumiseen liittyi eri kieliperheiden äkillinen ilmaantuminen. Tämä johti sitten monimuotoisuuteen kussakin kieliryhmässä, mukaan lukien monien uusien (mutta toistensa sukuisten) kielten syntymiseen eristäytyneiden ryhmien sisällä. Mikään kieli ei näytä olevan sukua muiden kieliperheiden kielille, koska kantakielet (esimerkiksi indoeuroppalainen) syntyivät äkisti ja yliluonnollisesti.
      Ei siis olekaan yllättävää lukea seuraavaa kommenttia erään evoluutioon uskovan hiljattain kirjoittamasta kielten alkuperää käsittelevästä teoksesta: ”Yksi esihistorian suurimmista arvoituksista on, kuinka kaukana ja erillään toisistaan asuvat ihmiset yhtäkkiä ja spontaanisti kehittivät kielellisen kyvyn karkeasti ottaen samaan aikaan. Aivan kuin ihmiset olisivat kuljettaneet mukanaan perinnöllistä herätyskelloa, joka alkoi äkkiä soida kaikkialla maailmassa ja sai kaukana toisistaan, jokaisella mantereella, hajallaan olevat ryhmät luomaan kielet.”
      Jos evolutionistiset ennakkokäsitykset riisutaan, tällaiset toteamukset ovat järkeviä 1. Mooseksen kirjan - todellisen maailmanhistorian - valossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1646
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      136
      938
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      764
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      475
    Aihe