Nuoret kiljuu

Anonyymi-ap

Lipposen taitettu toimi 2 kertaa eläkeläisen eduksi, niin heti alkoi kiljuminen. Sitä ennen parikymmentä vuotta jäätiin "eläkekuoppaan".

Lisäksi verotus on eläkkeissä 10% korkeampi.
Pitäisiköhän palkkoihin ottaa samanlaiset "vakauttajat"?
Ei tarvitsisi riidellä ikinä palkankorotuksista. Niitä ei vain maksettaisi, vaikka kuinka hinnat nousisi.

Älkää huoliko. Kyllä te sitten eläkkeellä huomaatte, mitä tuli tehtyä. Lyhytnäköiset vajakit.

4

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko niin halpaa sokeria että alko tehä mieli kiljuu?

      • Anonyymi

        - Aloittajalle - Oikein ja Aivan Oikein ilmaistu Asia - !


      • Anonyymi

        Haista huora paska. Tuleepahan valtiolle vähemmän verotuloja.


    • Anonyymi

      Tuo nk ’taitettu indeksi’ on koko ajan toiminut niinkuin sen pitääkin toimia eli pitää työeläkkeen ostovoima sillä tasolla kuin se on ollut eläkkeen myöntöhetkellä. Eli varmistaa se eläkkeen taso, jonka itse kukin on työllään kerryttänyt.

      En tiedä ihan tarkkaan mitä tarkoitat tuolla ’eläkekuopalla’, mutta jos tarkoitat sillä sitä, ettei eläkeläisten elintaso ole noussut työssäolevien vauhdissa, niin voi kysyä, miksi eläkeläisten elintason pitäisi nousta eläkkeen avulla? Elintason nousuhan on seurausta työn tehostumisesta, osaamisen kasvusta, työnteon lisäämisistä yms, joissa eläkeläisillä ei ole osuutta eikä panosta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe