Lipposen taitettu toimi 2 kertaa eläkeläisen eduksi, niin heti alkoi kiljuminen. Sitä ennen parikymmentä vuotta jäätiin "eläkekuoppaan".
Lisäksi verotus on eläkkeissä 10% korkeampi.
Pitäisiköhän palkkoihin ottaa samanlaiset "vakauttajat"?
Ei tarvitsisi riidellä ikinä palkankorotuksista. Niitä ei vain maksettaisi, vaikka kuinka hinnat nousisi.
Älkää huoliko. Kyllä te sitten eläkkeellä huomaatte, mitä tuli tehtyä. Lyhytnäköiset vajakit.
Nuoret kiljuu
4
282
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko niin halpaa sokeria että alko tehä mieli kiljuu?
- Anonyymi
- Aloittajalle - Oikein ja Aivan Oikein ilmaistu Asia - !
- Anonyymi
Haista huora paska. Tuleepahan valtiolle vähemmän verotuloja.
- Anonyymi
Tuo nk ’taitettu indeksi’ on koko ajan toiminut niinkuin sen pitääkin toimia eli pitää työeläkkeen ostovoima sillä tasolla kuin se on ollut eläkkeen myöntöhetkellä. Eli varmistaa se eläkkeen taso, jonka itse kukin on työllään kerryttänyt.
En tiedä ihan tarkkaan mitä tarkoitat tuolla ’eläkekuopalla’, mutta jos tarkoitat sillä sitä, ettei eläkeläisten elintaso ole noussut työssäolevien vauhdissa, niin voi kysyä, miksi eläkeläisten elintason pitäisi nousta eläkkeen avulla? Elintason nousuhan on seurausta työn tehostumisesta, osaamisen kasvusta, työnteon lisäämisistä yms, joissa eläkeläisillä ei ole osuutta eikä panosta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911879Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771723Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3041524Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781405Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em841002- 51987
- 56967
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56948- 67934
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40921