Heille kävi kuten intiaaneille ja Australian aboille tai kuten on käynyt monelle muullekin alkuperäiskansalle, heidät kylmästi tapettiin. Turha keksiä mitään kuten ilmaston muutos tai muuta.
Neandertalien loppu
7
156
Vastaukset
- Anonyymi
Inkkareita on nykyään Amerikoissa yli 50 miljoonaa ja abojakin Australiassa miljoona. Missä siis luuraavat neandertaalit? Yksi taisi juuri saada pressanviran.
- Anonyymi
----Missä siis luuraavat neandertaalit-----
Mullan alla koska kaikki ne tapettiin tai kuolivat Pyreneillä nälkään ja kylmään. - Anonyymi
Hahaa, hanu kertoo näköjään oikeat luvut 10:llä. Mutta paljonko inkkareita yms. olisi nyt jos heitä ei olisi niin hartaasti tapettu, satoja miljoonia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hahaa, hanu kertoo näköjään oikeat luvut 10:llä. Mutta paljonko inkkareita yms. olisi nyt jos heitä ei olisi niin hartaasti tapettu, satoja miljoonia.
Eli myönnät, että kaikkia ei tapettu. Eli avaus on pötyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli myönnät, että kaikkia ei tapettu. Eli avaus on pötyä.
Minä olen katsonut vaikka kuinka monta länkkäriä ja tiedän, että intiaanit tappoivat ainakin kymmenen kertaa enemmän valkoisia kuin valkoiset intiaaneja.
Valkoisten pelastus oli se, kun laivat toivat heille armada toisensa jälkeen uutta nuolien- ja keihäiden ruokaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen katsonut vaikka kuinka monta länkkäriä ja tiedän, että intiaanit tappoivat ainakin kymmenen kertaa enemmän valkoisia kuin valkoiset intiaaneja.
Valkoisten pelastus oli se, kun laivat toivat heille armada toisensa jälkeen uutta nuolien- ja keihäiden ruokaa.Samalla lailla juutalaiset tappoivat Hitlerin Saksassa niksmannit melkein sukupuuttoon. Vain muutama tuhat jäi henkiin jatkamaan sukurutsaa.
- Anonyymi
Neanderthalin ihniset elivät eri alueilla kuin homo sapiens ja vaativat paljon enemmän ravintoa, luultavsti he kuolivat kannibalismiin, koska suurriista loppui. He eivät olleet mitään kaneja popsivia hobitteja. Villasarvikuonoja vastaan kepillä aseistautunut neanderthalilainen olisi ollut liian kova vastus homo sapiensille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822138
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461816- 1231533
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1721351Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia621348Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771171- 711001
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P30995- 15939